صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »   74هزار زن پس از تصو...
مرداد
۱
۱۳۹۴
 ۷۴هزار زن پس از تصویب قانون مرخصی زایمان اخراج شدند 
مرداد ۱ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

فرزانه قبادی

نامه را تا کرده و به دست علی ربیعی، وزیر تعاون، کار‌و رفاه اجتماعی می‌دهد و با تاکید به وزیر که برای نخستین‌بار است از نزدیک ملاقاتش می‌کند، می‌گوید: «این نامه رو اگر خوندی که هیچی اگر نخوندی پاره‌ش کن» آن دیگری می‌گوید: «ما همیشه شما رو تو تلویزیون می‌دیدیم دوست داشتیم یک بار از نزدیک ملاقاتتون کنیم. یک بار برای بازدید از کارخانه ما تشریف بیاورید».

ربیعی آخرین سخنران نخستین نشست هم‌اندیشی ظرفیت‌های ناشناخته فرهنگی، اجتماعی زنان است، اما هنوز از آخرین پله سن سالن ۱۷ شهریور وزارت تعاون پایین نیامده که خود را در محاصره مطالبات مختلف زنانی می‌بیند که همیشه در مورد آنها و مطالبات‌شان سخنرانی کرده است.

اما حالا در نشستی با حضور کارکنان و کنشگران زن در بخش‌های مختلف تولید و کار‌آفرینی، بی‌واسطه و از نزدیک با این مطالبات روبه‌رو شده است. زنی با بغضی در گلویش از ماجرای اخراج دسته‌جمعی خود و همکارانش می‌گوید و وقتی از پدر مبتلا به سرطان و مادر از‌کار‌افتاده‌اش می‌گوید، اشک امانش نمی‌دهد.

روز گذشته در نشست هم اندیشی ظرفیت‌های ناشناخته فرهنگی، اجتماعی زنان کارگر که با حضور علی ربیعی و شهین‌دخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان برگزار شد، جمعی از فعالان کارگری زن و همچنین کارکنان کارخانجات مختلف حضور داشتند، جلسه پرسش و پاسخی هم برگزار شد که معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، قائم‌مقام وزیر تعاون و همچنین معاون امور زنان وزارت صنایع به پرسش‌های مطرح شده حاضران پاسخ دادند.

پرسش‌هایی که حاکی از دغدغه‌هایی بود که حتی گاهی در میان خبرها هم جایی ندارند و جایگاه‌شان تنها جایی است میان وعده‌ها و سخنرانی‌ها. حاضران در سالــن ۱۷ شهریور نمایندگان حقیقی زنانی بودند که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و طبق آمارهای اعلام شده نرخ بیکاری‌شان بیش از۲۰ درصد است. معاون رییس‌جمهور در امور زنان در این نشست با اعلام آمارهایی از وضعیت اشتغال و بیکاری زنان سخنان خود را آغاز کرد و گفت: «براساس سرشماری سال ۹۰ از مجموع زنان ۱۰ سال به بالای کل کشور، ۱۰ درصد شاغل، ۶/۲ درصد جویای کار، ۱/۲۰ محصل، ۵/۲ درصد دارای درآمد بدون کار و ۶۱ درصد خانه‌دار بوده‌اند. بر همین اساس ۸۷ درصد از جمعیت زنان کشور به لحاظ اقتصادی غیرفعال محسوب می‌شوند و در آماری که در سال ۹۲ تهیه شده است، نرخ اشتغال زنان ۷/۷۹ درصد است و این نرخ برای مردان ۵/۹۱ درصد است.

به این ترتیب نرخ بیکاری زنان ۳/۲۰ درصد و در مورد مردان ۵/۸ درصد بوده است. براساس همین آمار نرخ فعالیت اقتصادی زنان دارای تحصیلات عالی، با وجود پیشی گرفتن دختران از پسران در دانشگاه‌ها، ۳/۳۴ درصد است که در مردان این نرخ ۴۴/۶۰ درصد است.» مولاوردی صحبت‌هایش را با ذکر این نکته ادامه می‌دهد که زنان در سطح جهان با چالش‌های مرتبط با دستیابی به شغل، انتخاب شغل و امنیت شغلی، برابری حقوق و دستمزد و تبعیض و مهم‌تر از همه برقراری تعادل در مسوولیت‌های کاری و خانوادگی خود مواجهند.

مولاوردی با اشاره به اینکه در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه قرار داریم، گفت: «یکی از موضوعاتی که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد که از زمان برنامه چهارم توسعه مطرح است، بحث تعادل جنسیتی و تحقق این مساله در بازار کار است، به‌طور کلی ما یک عدم تعادل را مشاهده می‌کنیم که امیدواریم برنامه ششم توسعه با حرکت به سمت توسعه متوازن چه از نظر منطقه‌ای و چه از نظر موضوعی بتواند به رفع این عدم تعادل و تحقق توازن کمک کند لازمه یک زندگی سالم و یک جامعه سالم است.

تلاشی که در حوزه زنان و خانواده در حال انجام است ایجاد تعادل‌ها در جنبه‌های مختلف خانوادگی و اجتماعی و فردی است.» مولاوردی با اشاره به اینکه مسوولیت بیش از ۷۰درصد بخش کشاورزی به دوش زنان است، گفت: این زنان جزو بیکاران جامعه محاسبه می‌شوند، این موارد لازم است در محاسبات آماری ما مورد توجه قرار بگیرد تا داده‌های آماری ما به واقعیات جامعه نزدیک باشد. در این نشست ابوالحسن فیروآبادی، قائم‌مقام وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، با اشاره به افزایش مشارکت اقتصادی زنان در دنیا گفت: «در حال حاضر میانگین نهایی مشارکت اقتصادی زنان در دنیا ۵۰ درصد است، این عدد در ایران ۱۲ درصد است و در چهار سال اخیر این عدد به ۷/۱۳ درصد رسیده است.

یکی از دغدغه‌های بشر امروز توسعه اقتصادی است و زنان در دنیا نقش اساسی را در توسعه اقتصادی دارند. در کشور ما شاخص توسعه اقتصادی شاخص خوبی نیست، میانگین مشارکت اقتصادی بانوان در خاور‌میانه ۷/۱۸ درصد است، معنای این عدد این است که ما در میان کشورهای منطقه که از لحاظ فرهنگی مشخصات ما را دارند، ولی از لحاظ مشخصات اجتماعی و شاخصه‌های توسعه رسانه‌ای وضعیت بهتری از ما ندارند، آمار پایین‌تری داریم.

یعنی ما با تعداد کثیری از زنان تحصیل کرده، از میزان مشارکت پایین‌تری در اقتصاد برخوردار هستیم.»بخشی از برنامه به طرح پرسش‌های حاضرین اختصاص داشت، سوال اصلی حاضرین در مورد مرخصی زایمان بود که مولاوردی به آن پاسخ داد: «مصوبه مجلس دستگاه‌های اجرایی را برای افزایش مرخصی زایمان از شش ماه به ۹ ماه مجاز دانسته بود، در حال حاضر دستگاه‌ها برای پرداخت مابه‌التفاوت سه ماهه با مشکل و تامین اعتبار مالی مواجه هستند.

قانون دستگاه‌های دولتی را ملزم به اجرا نکرده است و شامل بخش خصوصی هم نمی‌شود. لذا ما یک چند سلیقگی را مشاهده می‌کنیم در مورد این موضوع، تا به حال هم تامین اجتماعی در شرایط اقتصادی جامعه نتوانسته این بودجه را تامین کند، هر سال بر‌آورد مالی آن صورت می‌گیرد اما اعلام می‌شود که از عهده پرداخت آن بر نمی‌آید که بتواند آن را به اجرا در بیاورد. نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر این مورد به صورت امتیاز و تسهیلات در نظر گرفته شود، به نظر می‌رسد که امنیت شغلی را به خطر بیندازد، چون ما بعد از تصویب این قانون ۷۴۰۰۰ اخراجی داشتیم، آنچه که دولت در حال حاضر به آن توجه می‌کند، این است که این تسهیلات و امتیازات باید همه‌جانبه باشد، و مشوق‌های لازم به ویژه برای کارفرمایان بخش خصوصی در نظر بگیرد. یکی دیگر از راهکارهای‌مان بازگشت مهدکودک‌ها در جوار ادارات است، که نیازی به این نباشد که یک مادر ۹ ماه در خانه به نوزادش رسیدگی کند.

پیشنهادی که در حال حاضر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارایه داده است، بسته‌های حمایتی است که باید تامین شود. امیدواریم بتوانیم مجموعه‌ای از راهکارها را ارایه دهیم که هم امنیت شغلی زنان به خطر نیفتد و هم زنان بتوانند تعاول و توازن را در کار و زندگی خود ایجاد کنند.»

در پایان مراسم علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که دیر به مراسم رسیده بود، روی سن حاضر شد و با اشاره به تحولاتی که کشور پیش رو دارد، گفت: «همواره باید واقعیت اجتماعی زن و سیاست‌گذاری حساس مربوط به جنسیت را در نظر داشته باشیم تا بتوانیم نقش زنان را در فرآیند توسعه کشور ارتقا دهیم.» ربیعی در ادامه سخنانش گفت: «واقعیات اجتماعی زنان امروز با ده سال پیش خیلی تفاوت دارد، وجوه مثبت جامعه ایرانی مثل نیروی کار جوان و آموزش دیده، تحت تاثیر این واقعیت قرار دارد، البته وجوه منفی مثل آسیب‌های اجتماعی و تبعیض‌های شغلی هم از این پدیده تاثیر گرفته است و طبیعی است که اشتغال هم از واقعیات اجتماعی زن تاثیر بگیرد.»

منبع : روزنامه اعتمادLeave a reply

Your email address will not be published.