صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  قتل 191 زن در پاکستا...
خرداد
۱
۱۳۹۲
قتل ۱۹۱ زن در پاکستان به دلیل انتخاب همسر
خرداد ۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 CCAF9DD7-EEAB-4C39-8AF3-86629134AC6E_w640_r1_s_cx0_cy15_cw0

 عکس:  جلد گزارش حقوق بشر پاکستان در سال ۲۰۱۲

اسلام آباد – کمیسیون حقوق بشر پاکستان می گوید: صدها زن به خاطر آنچه که به نام قتل به دلیل  تعصب عقیدتی (قتل ناموسی) مشهور است سال گذشته جان خود را از دست داده اند . این کمیسیون در گزارش سالانه خود گفت ۹۱۳ زن و دختر که شامل ۹۹ دختر کوچک و نا بالغ را نیز می شود در سال ۲۰۱۲ به قتل رسیده اند. بر اساس این گزارش که ۶۰۴ زن پس از اینکه به آنها اتهام داشتن رابطه نا مشروع زده شده است به قتل رسیده اند. ۱۹۱ زن دیگر نیز به دلیل اینکه بر خلاف خواسته خانواده هایشان شوهر خود را نتخاب کرده اند به قتل رسیدند

زهره یوسف، رییس کمیسیون حقوق بشر پاکستان، در یک مصاحبه تلفنی با  RFL/RLرادیو مشعل گفت بسیاری از این مرتکبین قتل رابطه بسیار نزدیکی با قربانیان داشته اند. یوسف اضافه می کند: “در اکثر موارد از آنجا که اکثراین افراد از اعضا یک خانواده هستند به راحتی شناسایی می شوند. آنها شوهران، پدران، و یا برادران مقتولان هستند که در بعضی موارد دستگیر هم می شوند. اما در بسیاری از موارد به آنها اجازه داده می شود که فرار کنند و میزان محکومیت بسیار نا چیزی دارند.  این قتل ها در پاکستان غیر قانونی هستند، اما یوسف گفت که چنین قتل هایی در مناطق دور افتاده روستایی و قومی درنتیجه تصمیماتی است که  دادگاه های قومی می گیرند.

او گفت: “این مانند هر نوع قتل دیگر است. قتل های ناموسی باید به عنوان جرم علیه دولت شناخته شوند و نه  تنها موردی بین دو گروه یا طرف. باید به عنوان یک قتل شناخته شوند که تحت تأثیر قانون است و سیستم عدالت قومی که قانون را در دست خود دارد باید مورد خطاب قرار گیرد.” این کمیسیون مستقل متذکر شد که قتل های ناموسی تنها محدود به جوامع مسلمان نیستند و حدود هفت زن هندو و شش زن مسیحی نیز به قتل رسیده اند. یوسف گفت: سالانه تعداد چنین قتل هایی از بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ نفر متغییر است. کمیسیون حقوق بشر پاکستان تصویر شومی از حقوق بشر پاکستان ترسیم می کند نمایانگر خشونت هایی است که وابسته به نژاد، فرقه، و سیاست بوده در سال ۲۰۱۲ باعث مرگ ۸۰۰۰ نفر شده اند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/NWorW



Leave a reply

Your email address will not be published.