صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  حکم طلاق توافقی بدون...
تیر
۲۳
۱۳۹۴
حکم طلاق توافقی بدون مشاوره ممنوع شد
تیر ۲۳ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

آمار رسمی سازمان ثبت ‌احوال استان تهران از جدایی سالانه بیش از ٣٠ هزار نفر در تهران از یکدیگر جدا می‌شوند که بر پایه این آمار و ٢٧ هزار طلاق توافقی در این کلانشهر، می‌توان گفت ٩٠ درصد طلاق‌ها در تهران توافقی است.

۹۰ درصد طلاق ها در تهران توافقی است . این آمار رسمی سازمان ثبت احوال استان تهران است . سالانه ۳۰ هزار زوج در پایتخت به زندگی مشترکشان پایان می دهند که از این میان ۲۷ هزار نفرشان بر سر این جدایی توافق دارند .

این آمار اما در سطح کشور رقم دیگری است .۴ سال پیش روز نامه شرق خبر از ثبت روزی ۵۰۰ طلاق توافقی داد .

گر چه جامعه شناسان بر این باورند که طلاق توافقی عقلانی است و مانع نزاع می‌شود اما یک مقام قوه قضائیه ایران خبر داد که از زمان ابلاغ «آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده» در بهمن ماه ۹۳، امکان ثبت «طلاق توافقی» بدون مراجعه به مراکز مشاوره خانواده وجود ندارد.

برخی رسانه ها و جامعه شناسان این آیین نامه اجرایی را سخت تر شدن روند جدایی میدانند و گروهی با نگاه مثبت آن را راهی برای بازگشت زوج ها به هم می دانند .

به گزارش تسنیم، پرنیان قوام، رئیس اداره مددکاری و خدمات مشاوره‌ای معاونت فرهنگی قوه قضائیه، توضیح داد که متقاضیان «طلاق توافقی» باید چند جلسه به مشاور مراجعه کنند و «اگر افراد اختلال‌های شخصیتی و رفتاری دارند مشاوران جلسات را بیشتر برگزار می‌کنند و سپس به قاضی اعلام خواهند کرد که امید سازش وجود دارد یا خیر.»

وی همچنین گفت : براساس این آئین‌نامه مراکز مشاوره خانواده با همکاری مرکز مشاوران قوه قضائیه در همه واحدهای قضایی تشکیل خواهد شد.

به گفته خانم قوام، در سال ۹۵ مشاوران جدید خانواده بعد از برگزاری آزمون در دادگاه‌های خانواده مستقر خواهند شد.

وی تصریح کرد: «در گذشته مشاورانی از بهزیستی و نظام روان‌شناسی در مجاور دادگاه‌های خانواده و یا در مجتمع قضایی دادگاه خانواده برای مشاوره حضور داشتند اما بعد از آزمونی که برای جذب مشاوران در نظر گرفته‌ایم دیگر افراد به این شکل نمی‌توانند در دادگاه‌ها مشاوره دهند.»

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، در روزهای پایانی بهمن ماه ۹۳ «آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده» را ابلاغ کرده بود.

براساس ماده۸ این آئین‌نامه دادگاه باید تقاضای «طلاق توافقی» را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد و این مرکز نیز باید «گزارش اقدامات انجام شده و مشروح مذاکرات از جمله، اظهارات آنها و نقاط قوت و ضعف و موارد توافق و نظر مرکز فوق پیرامون موضوع را به دادگاه ارائه می‌دهد تا دادگاه مطابق قانون رسیدگی و اتخاذ تصمیم نماید.»

پیش از این برخی از مقامات جمهوری اسلامی، نسبت به افزایش «طلاق توافقی» در ایران هشدار داده‌اند.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هفتم تیر ماه در دیدار با مقامات قوه قضائیه ایران، با اشاره به گفته او «برخی مشکلات دادگاه‌های خانواده از جمله طلاق توافقی» از قضات خواسته بود که «اینگونه مسائل را تقلیل دهند.»Leave a reply

Your email address will not be published.