صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تاسیس مرکز مبارزه ب...
اردیبهشت
۲۷
۱۳۹۲
تاسیس مرکز مبارزه با خشونت خانگی علیه زنان در تایلند
اردیبهشت ۲۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 20130409_ThailandCrisisCenters_montiraNarkvichien_1_300x200

عکس: مونتیرا نارک ویچین/ سازمان زنان سازمان ملل متحد

خانه امن: بانکوک ماه گذشته اولین قدم را با تاسیس مرکزبحران  OSCC  توسط نخست وزیر یینگی لاک شیناواترا برداشت.اگر چه این اولین گام نیست. این مرکز پس از پیوستن تایلند به مرکز زنان سازمان ملل متحد که جدیدترین ابتکار جهانی است که در راستای پاسخگویی و جلوگیری از خشونت خانگی علیه زنان دایر شده است.

مرکز بحران  OSCC  مشتمل بر آموزش کارکنان برای مدیریت خطوط تلفن ، ۲۲ هزار شبکه بحران در سراسر کشور و ۱۳۰۰ خط تلفن همراه برای ارتباط اجتماعات سراسر کشور است. شکایت هایی که به مرکز بحران می رسد، به آژانس های دولتی در همین رابطه انتقال داده شده و پیگیر پاسخ گویی آنها خواهد بود. با اینکه در حال حاضر سرویس پاسخ گویی ، مکانیسم هماهنگی میان بخش های مختلف  یک چالش خواهد بود. سیستم تلفن همراه آگاهی عمومی را بالا می برد و همچنین فعالانه منجر به اقدامات به موقع  در اجتماعاتی که شکایات به آنها رسیده است خواهد شد.

۴۱ درصد از زنان که تا به حال روابط مشترکی داشته اند در بانکوک و ۴۷ درصد دربخش های روستایی گزارش شده است که تجربه خشونت های جنسی و جسمی بوسیله یکی  از روابط مشترکشان داشته اند.

 مراکز بحران  OSCC  بوسیله وزیر توسعه اجتماعی و امنیت انسانی تایلند مدیریت می شود. سیستم کاملا” کامپیوتری خواهد بود و توانایی پیگیری موارد ویژه ای که  نیاز به برنامه های توانبخشی را دارند، خواهد داشت. آنها همچنین اطلاعات  گزارش واقعیت خشونت را جهت کمک های اجتماعی تهیه می کنند، همزمان باجمع آوری اطلاعات OSCC  برای اطمینان دادن و اثبا پاسخ دهی و موثر بودنشان.

 این ابتکار ملی پاسخ گویی به خشونت را با ارائه کمک های اجتماعی فوری به کودکان، زنان، سالمندان و معلولین ، کسانی که با مشکلاتی مانند قاچاق انسان خشونت بر اساس جنسیت، کودکان کار، و بارداری نوجوانان مواجه هستند. این مرکز همچنین بوسیله با ارتقا آگاهی عمومی و تمرکز برتوانبخشی نقش بازدارنده نیز بازی می کند.

نخست وزیرتایلند هنگام تاسیس مرکز OSCC   گفت: دولت تساوی جنسیتی را در برنامه ها و خط مشی خود قرار داده است.

وی همچنین افزود: OSCC سنبل تعهد ملی ما برای سیستم حمایت اجتماعی است که برای تمامی جنسیت ها و سن ها کار می کند.

 تایلند امسال در روز بین المللی زن ، به جدیدترین ابتکار سازمان ملل متحد در خصوص زنان پیوست.

تایلند با تاسیس  “COMMIT” پایان خشونت علیه زنان و دختران، می رود از اولین کشورها در آسیا- اقیانوسیه،  برای از میان بردن این مشکل خانمان سوز باشد. با این پیوستن تایلند  متعهد می شود تا فشارهای ملی را برای حمایت از حقوق زنان برای زندگی آزاد و بدور از خشونت جذب کند.

ربرتا کلارک مدیر منطقه ای زنان سازمان ملل متحد در آسیا- اقیانوسیه و نماینده سازمان ملل در تایلند نیر در این مراسم با نخست وزیر تایلند حضور داشت  ۷۰۰ کارمند دولتی و سازمانهای اجتماعی مدنی و ان جی او های زنان همچنین گروه های دیپلماتیک هم در این مراسم حضور داشتند.

ترجمه: ویدا بالیخانی

  منبع:

http://www.unwomen.org/2013/04/thailand-launches-one-stop-crisis-centre-to-respond-to-violence-against-women/Leave a reply

Your email address will not be published.