صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  یک سوم زنان ایتالیای...
اردیبهشت
۲۶
۱۳۹۲
یک سوم زنان ایتالیایی قربانی خشونت خانگی هستند
اردیبهشت ۲۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

 1368434708690.cached

عکس: آنتونیو کلانی/ AP/ تظاهرت زنان در میلان ایتالیا بر علیه خشونت خانگی

به گزارش باربی لاتزا نادو(Barbie Latza Nadeau) عمل شرورانه اسید پاشی که عملی تقلید آمیز است  کشورهای اروپایی را دچار هراس کرده است. این عمل نمایانگر فرهنگ ریشه دار خشونت علیه زنان است.

زمانی که ونیا دل کول (Vania Del Col) 31 ساله پنجشنبه گذشته در آپارتمان خود را باز کرد، دو مرد نقابدار را دید که منتظر او ایستاده اند. آنها به زور وارد خانه او شدند و او را به زمین پرت کردند. سپس یک بطری اسید روی او خالی کردند و به شدت بازوها و پاهای او را سوزاندند. آنها حتی بر روی سگ همسایه نیز اسید ریختند. دل کول در سال ۲۰۰۲ نیز توسط دوست پسر سابق خود مورد تجاوز شدید جنسی قرار گرفته بود که دوست پسرش ۴ سال بابت آن به زندان محکوم شد. او با اینکه محل سکونت فعلی اش مشخص نیست  اولین مظنون این واقعه شناخته شده است.

یک هفته قبل از این واقعه، همسر دل کول به او گفته بود که ۴ یادداشت در صندوق پستی به این مضموم ” تو خواهی مرد ” و ” ما می دانیم که چه کار می کنی ”  پیدا کرده است.

با اینکه حمله به دل کول بسیار مخوف و ناگوار بود، اما فاجعه بزرگترشیوع اسیدپاشی به زنان در ایتالیا است، که در ماه گذشته ۳ مورد آن گزارش شده است. دو هفته پیش، یک زن ۳۶ ساله که ۸ ماهه و دو قلوحامله بود در پارکینگ یک کلینیک درمانی در شهر میلان برای وقت دکتر آماده می شده که مردی با اسکوتر (یک نوع موتور سیکلت) از جلوی او رد می شود و یک باطری اسیدی را به صورت او پرتاب می کند. دو قلو های در شکمش از این فاجعه جان سالم به در بردند، اما زنی که اسمش در لیست گزارش پلیس به عنوان سامانتا ف. درج شده است ممکن است بینایی چشم چپش را از دست بدهد. شخص مهاجم درشت هیکل و بین ۵۰ تا ۶۰ ساله توصیف شده است، اما هنوز او را پیدا نکرده اند. نه سامانتا و نه شوهرش هرگز دشمنی نداشته و تهدید نشده بودند. لیگی ارسی (Luigi Orsi)، رئیس کلانتری، که این پرونده را دنبال می کند می گوید: ” تا الآن متوجه نشده ایم که چرا کسی باید این کار را انجام دهد”.

۱۶ آپریل، سه مرد به زور وارد آپارتمان لوشا انی بالی (Lucia Annibali)  وکیل ۳۵ ساله شدند و با پاشیدن اسید روی او یک چشمش را کور و به چشم دیگرش به شدت آسیب رساندند و صورت او را کاملاً نابود کردند. پس از شنیدن صدای جیغ و داد لوشا، همسایه ها آنها را تعقیب و دستگیر کردند. یک هفته بعد، دوست پسر اسبقش که او نیز یک وکیل است به جرم هماهنگ کردن این حمله دستگیر شد. او زخمی بر روی دستش داشت که با اینکه ادعا می کرد که با قهوه داغ سوخته  است اما گفته اند بازجویان نشانه سوختگی با اسید بود.

اسیدپاشی یک عمل تقلیدی محسوب می شود، اما متأسفانه در ایتالیا و بر علیه زنان در حال افزایش است. بیش از

۰۰۰ ۷۴۳ ۶  زن در ایتالیا – تقریباً یک زن از هر سه زن در کشور- گزارش می دهند که قربانیان خشونت خانگی هستند. بر طبق گزارش تلفنو رزا (Telefono Rosa)، اولین خط کمک رسانی ملی برای مورد های خشونت خانگی، بیش از ۰۰۰ ۴۰ زن سالانه برای کمک به این خط تماس می گیرند. در سال ۲۰۱۲، یکصد و بیست و چهار زن و از آغاز سال ۲۰۱۳ تا به حال ۲۵ زن توسط شرکای زندگی و دوستدارانشان به قتل رسیده اند.  حدود ۱۵% از این مقتولان قبل از آنکه به قتل برسند، گزارش داده بودند که توسط شوهران و یا دوست پسران سابق خود تعقیب می شدند.

 انا کاستانزا بالدری ((Anna Costanza Baldry، روان شناس گروه حامی مبارزه با خشونت خانگی دیفرنزا دونا(Differenza Donna)  می گوید: با اینکه افزایش چشمگیر خشونت خانگی در این کشور نگران کننده است، اما خبر خوب این است که این افزایش به کندی صورت می گیرد زیرا که زنان بالاخره حرکتی به خود داده اند و علیه متجاوزان سکوت خود را شکسته اند. این عمل آنها مانعی برای افراد متجاوز خواهد بود.

بالدری می گوید: اسید پاشی های اخیر، بر مشکل نگران کننده ملی و غیر قابل کنترل خشونت خانگی تاکید دارند. او می گوید اسید پاشی برای برخی از خشونت گران نسبت به فرم های دیگر خشونت،  که قربانیان پس از مدتی از لحاظ فیزیکی بهبود پیدا می کنند، جذابیت بیشتری دارد. زیرا اثری که اسید بر روی ظاهر فرد می گذارد ماندگارتر است.

 میشل مارزونو((Michelle Marzono، سیاستمدار میانه رو که سعی دارد مبارزه با خشونت خانگی را در برنامه عملیاتی ملی قرار دهد می گوید: “این خشونت گران از اسید استفاده می کنند که تنها با مقدار کمی از آن بتوانند زندگی شخص قربانی را نابود کنند. آنها اغلب صورت زن که مظهر زیبایی و شناسایی اوست را هدف قرار می دهند. اسید شکل و فرم صورت و  زندگی عادی آنها را از بین می برد. تا زمانی که موج این جرائم علیه زنان توجه ملی را به خود جلب نکند، توسعه پیدا خواهند کرد و تنها پس از هر واقعه سر تیتر خبرها را تشکیل می دهند و خیلی زود به دست فراموشی سپرده می شوند. بحران های سیاسی اخیر در ایتالیا موجب شده اند که به مسائل مهم اجتماعی چون برنامه های مبارزه با خشونت علیه زنان اهمیت لازم داده نشود. بدون داشتن برنامه های آموزشی و راه کارهای مناسب برای کمک به زنان خشونت دیده، کسانی که با چنین قربانیانی سرو کار دارند نگرانند که به زودی این روند همه گیر شود. “بالدری” اضافه می کند: ” باید برای آموزش مبارزه با خشونت جنسی در مدارس سرمایه گذارس کنیم. ما برای محافظت از زنان و کودکان خشونت دیده و فراهم کردن مراکزی امن برای آنها به سرمایه نیاز داریم. صحبت کردن در مورد این مسائل به تنهایی کارساز نیست و ما را در این مبارزه پیروز نمی کند. داریم وقت را از دست می دهیم”.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع:

http://www.thedailybeast.com/witw/articles/2013/05/13/acid-attacks-against-women-on-the-rise-in-italy.htmlLeave a reply

Your email address will not be published.