صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  خشونت خانگی و بی تفا...
تیر
۱۵
۱۳۹۴
خشونت خانگی و بی تفاوتی اجتماعی
تیر ۱۵ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

خانه امن:مدیر بهزیستی شهرستان شیراز گفت: مهم‌ترین آسیب اجتماعی، بی‌تفاوتی اجتماعی است اما این موضوع چه ارتباطی به خشونت خانگی دارد و چرا جامعه ایرانی حساسیت لازم به مشکلاتی که می تواند تار و پود جامعه ایران را از هم جدا کند از دست داده موضوع مهمی است که جای بررسی دارد

بدون شک پدیده خشونت خانگی و عواقب ناشی از آن جامعه ایرانی را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است .

همچنین  مشکلاتی چون کودکان کار و کودکان بی سرپرست و انواع و اقسام ناهنجاری های اجتماعی نیزبا پدیده خشونت خانگی ارتباط مستقیم دارند .

چنانچه گفته مدیر بهزیستی شهرستان شیراز درست باشد بی تفاوتی عمومی مردم نسبت به معضلاتی چون خشونت خانگی ،اختلاف خانوادگی، طلاق، طلاق عاطفی، کودکان بی‌سرپرست، کودکان بد سرپرست، خشونت و خودکشی می تواند از هریک از آسیبهای اجتماعی خطرناک تر باشد .

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، حمید آزرمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بی‌تفاوتی اجتماعی در راس هرم آسیب‌های است و می‌تواند سایر آسیب‌های اجتماعی را گسترش دهد.

مدیر بهزیستی شهرستان شیرازخاطر نشان کرد: چقدر از همت، تلاش، کوشش و برنامه ریزی‌ها و حتی گفتمان‌ها پیرامون مسائل آسیب‌های اجتماعی می‌چرخد و چرا مسوولان و مردم نسبت به آسیب هایی چون خشونت خانگی بی تفاوت هستند ؟ (۱)

مرضیه دختر ۱۵ ساله ای که به وسیله برادرش مورد تجاوز قرار می گرفت در جواب وکیل خانه امن مبنی بر اینکه این موضوع را با مدیر مدرسه اش در میان بگذارد می گوید: در میان گذاشتم . وقتی پدر و مادرم در جریان تصادفی فوت کردند و پس از آن برادرم جرات کرد که به من تجاوزکند درنهایت بی کسی به مدیر مدرسه ام گفتم و او من را دعوت به سکوت کرد . حتی خاله ام طرف برادرم را گرفت و گفت خجالت بکش و برای برادرت حرف در نیار و در تمام این مدت برادرم به خانواده گفته که من تعادل روانی ندارم .

مرضیه درست می گوید و نه تنها مرضیه که بسیاری از قربانیان خشونت خانگی که با این وب سایت در تماس هستند هر کدام به شکلی قربانی بی تفاوتی اجتماعی هستند .

سال گذشته وقتی گزارش حقوقی سالیانه خانه امن چاپ و در شبکه  های اجتماعی منتشر شد ،کمتر از گزارش هایی که جنبه خاطره و داستان و حادثه دارد مورد اقبال عمومی قرار گرفت چرا که بی تفاوتی اجتماعی مانند طاعون به جان جامعه ای افتاده که بیش از این در مقابل رنج انسان های دیگر حساس بود .

حمید آزرمی در ادامه گفت و گو با خبرگزاری ایلنا در شیراز به نکته جالبی اشاره می کند . وی می گوید : اگر بخواهم یک اشاره واضح‌تر کنم که بی‌تفاوتی اجتماعی را بیشتر توضیح داده باشم این است که امروز هیچکس با شنیدن و دیدن اخبار مربوطه به آسیب‌های اجتماعی، خشونت‌ها و سرقت و خود کشی و اعتیاد و طلاق و… متعجب و ناراحت نمی‌شود..

وی اظهار داشت: جامعه ناخواسته به این رنج‌ها و آسیب‌ها عادت کرده است ، که این‌‌ همان معنای بی‌تفاوتی اجتماعی است که بد‌تر، حاد‌تر، و مصیبت بارتراز خود آسیب‌های اجتماعی شناخته شده است .

چرا بی تفاوت هستیم ؟

به نظر می رسد رابطه معنا داری بین بی تفاوتی اجتماعی و متغیرهایی چون رضایت و امید اجتماعی وجود دارد . رضایت و امید دو متغیر کلیدی بر مشارکت مدنی و اعتماد و التزام شهروندان بر مسیولیت های است که بر عهده دارند .

پاییز سال ۱۳۹۰ پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار توسط علیرضا محسنی دانشیار این دانشکده و مجتبی صداقتی استادیار بر روی بی تفاوتی اجتماعی در میان شهروندان تهرانی انجام شد . در این پژوهش به صراحت بیان شده که پس از اجرای پیمایش بر روی ۸۵۰ شهروند تهرانی می توان استنتاج کردکه بالاتر از حد متوسط در میان شهروندان تهرانی نسبت به مسایل اجتماعی بی تفاوتی وجود دارد و شرایط حاد و مزمنی که مردم از نظر اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در آن زندگی می کنند بر روی این بی تفاوتی موثر است . (۲)

شرایطی که بی اعتمادی و بد بینی و بی تفاوتی را جایگزین مسیولیت اجتماعی و مدنی شهروندان کرده و روز به روز به گسترش بی تفاوت می افزاید .

در این پژوهش آمده است: از منظرآسیب شناختی بی تفاوتی نوعی بیماری اجتماعی تلقی می شودکه میتواند نوع دوستی در میان شهروندان را کم رنگ کرده و به جای آن بی تفاوتی ایجاد کند .

پیشگیری و مقابله با خشونت خانگی از جمله آسیب های اجتماعی است که نیاز به حساسیت مسوولان و شهروندان برای مقابله دارد . بخصوص نیاز به حساسیت متخصصان و وکلا و مددکاران و روانشناسانی که بتوانند زیر بنایی و بنیادین به گسترش پدیده خشونت از خانه تا اجتماع مقابله کنند .

از همین رهگذر بود که در شروع فعالیت این وب سایت با هدف محو خشونت خانگی بر روی همکاری داوطلبان متخصص و شهروندان عادی و حتی مسوولان میانی و ارشد حساب باز کردیم و همچنان بر این باوریم که بدون همکاری عمومی نه تنها خشونت کنترل نمی شود که مانند جذام سلول سلول جامعه ایرانی را نابود خواهد کرد .Leave a reply

Your email address will not be published.