صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  نهاد زنان سازمان ملل...
اردیبهشت
۲۵
۱۳۹۲
نهاد زنان سازمان ملل:از مرگ و میر مادر و نوزاد جلوگیری شود
اردیبهشت ۲۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 en

نماینده نهاد زنان ملل متحد:  رویکرد این نهاد، اساساً توجه به برابری جنسیتی و منع هرگونه تبعیض علیه زنان و دختران و نیز امحای کلیه اشکال خشونت علیه زنان بوده و از این طریق درصدد حمایت از سلامت مادران و نوزادان است.

سلامت مادران و نوزادان به عنوان یکی از شاخصه های مهم اجتماعی، انسانی و توسعه اقتصادی قلمداد می شود و به رغم تلاش های صورت گرفته، هنوز هم تا تحقق کامل اهداف توسعه هزاره تا سال ۲۰۱۵ فاصله زیادی وجود دارد.

بنا به گزارش سرویس اخبار زنان و کودکان سازمان ملل متحد، کارشناسان این سازمان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت مادران و نوزادان در منطقه آفریقا، بر لزوم ارتقای وضعیت سلامت آنان تأکید کردند.

به گزارش مهرخانه، بالغ بر ۵۰ کشور، نهاد جامعه مدنی و کارشناسان سازمان ملل متحد در نشست همکاری که توسط اتحادیه آفریقا با همکاری نهاد زنان ملل متحد در آدیس آبابا برگزار شد، بر لزوم ارتقای وضعیت سلامت مادران و نوزادان و نیز جلوگیری از مرگ و میر آنان تأکید کردند.

در این نشست که در حاشیه ششمین کنفرانس وزاری سلامت اتحادیه آفریقا برگزار شد، کارشناسان متعدد بر لزوم برقراری برابری جنسیتی به عنوان یک عامل مهم جهت کاهش مرگ و میر مادران تأکید کردند.

بر طبق گزارش سالیانه ۲۰۱۳، در بالغ بر ۲۰ کشور آفریقایی از هر ۱۰۰۰ تولد، ۱۰۰ مورد احتمال بروز مرگ ومیر وجود دارد. علی رغم این واقعیت که در منطقه آفریقا، در فاصله سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰، بالغ بر ۴۱ درصد از میزان مرگ و میر مادران و نوزادان کاهش یافته است، اما هنوز در بیش از ۶۰ درصد از این کشورها از هر ۱۰۰٫۰۰۰ مورد تولد، ۳۰۰ مورد با مرگ و میر مواجه می شود.

نماینده اتحادیه آفریقا در این نشست بیان کرد: سلامت مادران و نوزادان به عنوان یکی از شاخصه های مهم اجتماعی، انسانی و توسعه اقتصادی قلمداد می شود و به رغم تلاش های صورت گرفته، هنوز هم تا تحقق کامل اهداف توسعه هزاره تا سال ۲۰۱۵ فاصله زیادی وجود دارد.

در این نشست کارشناسان، توصیه هایی جهت ارتقای وضعیت سلامت مادران و نوزادان ارائه کردند و بر نقش نهادهای خصوصی و نهادهای جامعه مدنی تأکید ورزیدند.

پی نوشت :

 Sixth Conference of African Union Ministers of Health

 Annual Status Report on Maternal Newborn and Child Health in Africa 2013.

 http://www.unwomen.org/2013/04/experts-call-for-increased-efforts-to-improve-maternal-and-newborn-child-health-in-africaLeave a reply

Your email address will not be published.