صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  مادرهیام : می خواهم ...
اردیبهشت
۲۵
۱۳۹۲
مادرهیام : می خواهم پدر و برادرش مجازات شوند
اردیبهشت ۲۵ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

Palestinians attend a rally in Gaza City

عکس : محمد سالم/ رویترز/ زن فلسطینی شرکت کننده در تجمع غزه سال  ۲۰۱۲

سعاد مادر۴۴ ساله “هیام” دختر ۲۳ ساله فلسطینی است که ماه گذشته به بهانه ناموسی به دست پدر و برادرش به قتل رسید در کمپ پناهندگان در مرکز نوار غزه با ال- مانیتور گفتگو کرد.خیلی خسته و رنجور و فرسوده به نظر میرسید. سعاد گفت :آنها دخترش را خطا کار خطاب کردند. او دختر ارشد و از بهترین فرزندانم بود. خدا جزای برادر و پدرش را بدهد .

مادرهیام داستان دخترش را به ال- مانیتور اینگونه شرح داد: من برای دیدن پدر و مادرم رفته بودم و شب همان جا خوابیدم. ساعت ۳ بود که پسرم با من تماس گرفت و گفت هرچه سریعتر به منزل برگردم . احساس کردم که اتفاق بدی افتاده است. وقتی رسیدم دخترم را ساکت دیدم که گوشه ای ایستاده بود . ادهم گفت آنها پسر جوان همسایه، احمد، را داخل خانه دیده بودند .من از دخترم پرسیدم و او گفت که دزدی بوده است که از پنجره فرار کرده و آنها اجازه توضیح به او نداده بودند .دختر من خجالتی بود و حتی نمی توانست از خودش دفاع کند .

سعاد با چشم های مملو از اشک گفت: من می دانستم که آنها قصد قتل او را دارند و هر چه جیغ و داد کردم اثری نداشت . دیگر چیزی جز اینکه در اتاق در بسته به هوش آمدم به یاد ندارم.

محمد پسر ۱۲ ساله سعاد گفت :مادرم کف اتاق افتاد و وقتی غش کرد ما اورا کشان کشان به اتاق بردیم و آنها درب را بستند. این آخرین باری بود که ما خواهرم “هیام” را دیدیم. او گفت: همسایگان و مردان زیادی در منزل بودند.  طبق گفته پلیس و خانواده اش پدر و برادر “هیام” او را خفه کرده اند. احمد پسر همسایه کتک خورده و از ساختمان بلندی به پایین پرتاب شد طوری که فکر کردند مرده است .ازهمسایگانی که شاهد ماجرا بودند خواسته شد که جریان را به پلیس گزارش دهند.

محمد با تاسف اضافه کرد: پلیس خیلی دیر آمد. آنها بعد از یک ساعت و نیم آمدند. اگر آنها زود آمده بودند ممکن بود خواهرم هیام نجات پیدا می کرد.

ال- مانیتور با ایمان ال- بتنیجی سخن گوی پلیس در دفتر کارش گفتگویی انجام داده و ال- بتنیجی با رییس تحقیقات پلیس غزه جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفت.

ال- بتنیجی  پس از گفتگو به ال- مانیتو گفت: پلیس بعد از تماس تلفنی همسایگان که گفته شده بود مرد جوانی غرق در خون روی زمین افتاده است به آنجا رسیده است. پلیس هم وقتی رسیده او و پدر و برادر مقتول را با هم دستگیر کرده است. بعد از نیم ساعت، تماس دیگری از طرف همسایگان گرفته شده و گفته دختر در خانه است. پلیس به آنجا رفته و هیام را به بیمارستان رسانده است. مشخص شد که پدر و برادر “هیام” در بار اول که سعی داشته اند که با طناب دختر را خفه کنند نا موفق و دفعه دوم از سیم دولا استفاده کرده اند.

ال- بتنیجی  تاکید می کند که پدر و پسر به جرم قتل “هیام” دستگیر شده اند و همچنین پسرجوان نیز به جرم تجاوز به حریم خصوصی  بازداشت شده است.

سعاد و پسرو دختر دیگرش دفترچه خاطرات “هیام” را نگه داشته اند، “هیام” در آن نوشته بود که می خواهد به جشن تولد دوستش و مراسم نامزدی دوست دیگرش برود ولی اجل مهلتش نداد. مادرش توضیح داد که دخترش به ندرت از خانه خارج می شد وهیچ گونه رفتار شک بر انگیزی نداشت. مادر قربانی اضافه کرد:”هیام” یک روز قبل از مرگش از من وسایل بهداشتی زنانه خواست پس چطور توانستند او را متهم به چنین کاری کنند؟ مادر مقتوله گفت: این نشان می دهد که دخترش وقتی که به قتل رسیده در قاعدگی ماهانه بوده است. ال- بتنیجی  گفت: برادر “هیام” در بازپرسی گفته که خواهرش و احمد را در وضعیت مشکوکی در خانه دیده است. بعد از اینکه آنها در بازجویی تحت فشار قرار گرفتند، اقرار کرد که این بار اول نبوده که هیام این کار را کرده بود و این باعث شد که او و پدرش دست به این عمل بزنند. ال- بتنیجی اضافه کرد که قاتلان به اتهام قتل عمد دستگیر شده اند، اما طبق قانون مجازات عمومی و نا عادلانه مراجع قضایی حداکثر مجارات برای اینگونه جنایات اعمال نمی شود.

کیفیات مخففه

طبق گزارش مرکز حقوق بشر فلسطین در غزه در سال ۲۰۱۲، ۳ جرم ناموسی منجر به قتل شده اند در حالی که در سال ۲۰۰۹، ۹ زن به سرنوشتی مشابه دچار شده اند.

علاوه بر این، طبق گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر ( IHCR) در مجموع ۷۰ جرم مشابه بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ در غزه و کرانه باختری رود اردن اتفاق افتاده است.

ال- مانیتور ماه گذشته گفتگویی با زیاد ثابت، قاضی دادگاه تجدید نظر در کتابخانه دیوان عالی قضایی داشت. ثابت گفت: در طی مدت خدمت خود در دستگاه قضایی متوجه این نکته شده است که قاتلین قتل های ناموسی حکم مجازات سبکی شامل حالشان می شود. شدیدترین حکم آنها ۳ سال حبس است. حبس ابد یا اعدام هرگز شامل حال این افراد نشده است. ثابت با اظهار تاسف گفت: قضات هم از همان جامعه ای هستند که در آن قتل های ناموسی رخ می دهد. او افزود: خیلی از پرونده های جنایی هستند که مجرمان مجازات بسیار اندکی شامل آنها می شود از جمله جرائم مربوط به خانواده ، انتقام و مواد مخدر که باید مجازات آنها مرگ باشد. در بسیاری از موارد به دلیل سن کم متهم مجازات سبک تری اعمال می شود. قتل های ناموسی مثال دیگری از کیفیات مخففه است.

“ثابت” تاکید کرد که قتل های ناموسی نقض قوانین اسلام است. با توجه به دین اسلام به ندرت پیش آمده تا خیانت به اثبات برسد، زیرا که برای اثبات آن نیاز به چهار شاهد است. ثابت اضافه کرد: چنانچه این جرم ثابت شود، اسلام مجازات اعدام برای خیانت مقرر نکرده است.

سیستم قضایی مرد سالارانه

طبق لایحه ۱۸ قانون  ۷۴ مجازات عمومی سال ۱۹۳۶ که “ضرورت” نامیده شد، متخلفان مجازاتشان کم است. این لایحه، تخفیف مجازات برای مجرمانی است که می خواهند اثر منفی جرم های ناموسی _ که ضررهای جبران ناپذیری به آبرو، مال و غیره می زنند _ را خنثی کنند.

صلاح عبدل علی وکیلی که وابسته به (ICHR) است می گوید: بدلیل این لایحه است که مجازات این نوع مجرمان کم است. با اینکه طبق این لایحه کاهش مجازات فقط در موارد دفاع از خود باید پذیرفته شود، اما بسیاری از قضات از آن برای متهمان قتل در جریان جرائم ناموسی استفاده می کنند که بازتابی از ذات پدرسالانه فرهنگ وجامعه فلسطینی است. عبدل علی اضافه می کند بسیاری از این قتل ها به دلیل شایعه یا شک و تردید اتفاق می افتد حال آنکه بعضی از این قتل ها به دلیل ارثیه دختران صورت گرفته است.

آتی توضیح داد که رییس جمهور فلسطین، محمود عباس، حکمی را برای اصلاح این لایحه با این شرح صادر کرده است که: “اجرای این قانون باید به جز در موارد قتل های ناموسی زنان بدلیل حفظ آبروی خانوادگی صورت گیرد. اما با این وجود، بخش سیاسی بین حماس و فتح مانع اصلاح این لایحه در شورای قضایی غزه  شدند. این لایحه در قانون مجازات عمومی اردن و کرانه غربی رود اردن نیز حذف شده اند.

مادر هیام عکسی از دوران راهنمایی هیام را در دست گرفت. آرزو داشتم خوشبختی اورا می دیدم، او با غم زندگی را سپری کرد. او از همه مراقبت می کرد و به ۱۲ عضو این خانواده می رسید و نظافت شان را انجام می داد. هرچند پسرم ادهم را دوست دارم ولی می خواهم همراه پدرش برای کاری که با “هیام” کرد مجازات شود.

اسما القول ، روزنامه نگار و نویسنده از کمپ پناهندگان رفاه، مرکز غزه.

مترجم: فرشید افشار

منبع: http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2013/03/honor-killing-gaza.htmlLeave a reply

Your email address will not be published.