صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سرقت عکس وفیلم دخترا...
خرداد
۳۰
۱۳۹۴
سرقت عکس وفیلم دختران بیشترین پرونده‌های فضای مجازی
خرداد ۳۰ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

سرقت عکس و فیلم شخصی دختران و تهدید به انتشار آن در فضای مجازی بیشترین و پرتکرارترین شکایت در پلیس فتای استان خراسان شمالی است.

سرگرد سهیل خاکشور رئیس پلیس فتا خراسان شمالی با بیان این مطلب و با اشاره به بیشترین آسیب های بوجود آمده برای دختران در فضای مجازی افزود: این آسیب ها شامل اغفال دختران، هتک حرمت، هتک حیثیت، نشر اکاذیب و سرقت داده های شخصی مثل فیلم و عکس های شخصی و خانوادگی از شبکه های تحت موبایل و سیستم های متصل به اینترنت است که در فضای مجازی گریبان گیر دختران می شود.

وی بیشترین مورد شکایت دختران در پلیس فتا را سرقت فیلم و عکس شخصی و تهدید به انتشار آن در فضای سایبری عنوان کرد و گفت: در فضای مجازی پس از برقرای ارتباط، زمینه ارتباط تلفنی و ملاقات حضوری با جلب اعتماد دختران، وعده های دروغین، درخواست تصاویر شخصی و خصوصی فراهم و سپس تهدید و اخاذی آغاز و دختران به علت ترس از آبروریزی به خواسته های آنان تن می دهند.

اعتماد بیجا پایه و اساس عواقب تلخ و آسیب ها

سرگرد خاکشور با تاکید براینکه قربانیان فضای مجازی طبقه بندی خاصی ندارند، تصریح کرد: هر نوع قشری در این فضا آسیب دیده اما اکثر قشر آسیب پذیر در این فضا افرادی هستند که توانایی استفاده از فضای مجازی را دارند.

به گفته این مقام انتظامی قشر جوان و نوجوان نیز چون بیشترین وقت خود را صرف گذراندن در فضای مجازی می کنند آسیب بیشتری متوجه آنان می شود.

سرگرد خاکشور گفت: اعتماد بیجا به افراد ناشناس در فضای مجازی، در اختیار قرار دادن اطلاعات و تصاویر شخصی و خصوصی به افراد غریبه، برقراری ارتباط اینترنتی با جنس مخالف و سهل انگاری، از جمله آسیب هایی است که در دنیای مجازی متوجه دختران شده و رنجش پلیس فتا را به همراه دارد.

پاک کردن حافظه گوشی و سیستم از اطلاعات شخصی

وی در خصوص راهکارهای محافظتی و پشنهادات پلیس فتا استان به منظور واکسینه شدن دختران در فضای سایبری اظهار داشت: دختران زمانی که می خواهند با سیستم و حتی تلفن همراه به اینترنت متصل شوند و یا در شبکه های اجتماعی عضویت پیداکنند، باید سیستم و گوشی را از مسائل شخصی و خصوصی پاکسازی و اطلاعات را در حافظه جانبی نگهداری کنند.

سرگرد خاکشور با تاکید بر انتخاب رمز مناسب برای تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ شخصی رمز مناسب افزود: رمز مناسب رمزی است که ترکیبی از حروف و ارقام بوده و دسترسی به آن به سادگی امکان پذیر نباشد.

وی گفت: در بیشتر مواردی که گزارش سرقت از این وسایل را داشته ایم بیشتر نگرانی دختران از سرقت گوشی نبوده بلکه آنان بیش از هرچیزی نگران سرقت محویات آن بوده اند.

هویت ها جعلی است؛ اعتماد نکنید

سرگرد خاکشور تصریح کرد: بیشتر آسیب ها در این فضا ناشی از اعتماد بیجاد به دوستی ها و هویت های جعلی است و لذا تاکید می کنم که دختران در این فضا به کسی اعتماد نکنند تا گول نخورده و آسیب هم نبینند.

وی پرهیز از بازکردن ایمیل های ناشناس و مشکوک را از دیگر راهکاری محافظتی عنوان کرد چراکه این ایمیل ها حاوی نرم افزارهایی است که به محض بازشدن فعال شده و به جاسوسی و ارسال اطلاعات می پردازد.

سرگرد خاکشور گفت: پلیس فتا ازدواج های مجازی را به دختران توصیه نمی کند چرا که در این فضا هویت ها جعلی است و ۹۰ درصد آن ناموفق بوده و طرفین و به ویژه دختران با مشکل مواجه شده اند.

وی در خصوص مرز اعتماد و بی اعتمادی در فضای مجازی بیان داشت: این فضا به هیچ عنوان امنیت ندارد پس اعتماد به این  فضا بی معناست و اگر هم قرار است در این فضا به کسی اعتماد کرد به عنوان مثال اگر اعتماد در رابطه با خریدهای اینترنتی باشد این اعتماد باید بر پایه بررسی و تحقیق از اصالت فروشنده باشد.

دستگیری مجرمان فضای مجازی

سرگرد خاکشور در ادامه یکی از اولویت های پلیس فتا را مبارزه با جرائم سایبری عنوان کرد و گفت: پلیس فتا با استفاده از پرسنل مجرب فنی و اطلاعاتی و بهره گیری از اقدامات تعاملی با سازمانهای درونی و برونی تاکنون موفق شده در این مدت با هماهنگی مقامات قضایی افرادی را که در سطح فضای مجازی اقدامات مجرمانه انجام می دادند، شناسایی و دستگیر کند.

رئیس پلیس فتا خراسان شمالی در خصوص روند ارتباط گیری و شکایت شهروندان افزود: آدرس پلیس فتا در خراسان شمالی بجنورد- خیابان هنر جنب زایشگاه بنت الهدی ساختمان ناجا طبقه چهارم با شماره تماس ۲۱۸۲۷۷۰ است، که همکاران ما به صورت ۲۴ ساعت آماده پاسخگویی و رسیدگی به مشکلات مرتبط با این حوزه هستند.

سرگرد خاکشور اضافه کرد: با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد پرونده ها توسط این پلیس کشف و رسیدگی می شود مدت زمان کشف جرائم نیز به تناسب جرم، از ۲۴ ساعت تا ۲۰ روز زمان می برد.

منبع : خبرگزاری مهر Leave a reply

Your email address will not be published.