صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  سلب حق دیدار فرزند ب...
خرداد
۳۰
۱۳۹۴
سلب حق دیدار فرزند بی اعتبار است
خرداد ۳۰ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

مادر یا پدری که به هر دلیل حق دیدار فرزند را از خود سلب می کند چگونه می تواند زیر این تعهد بزند.

پرسش:

زن مطلقه ای هستم که با بذل مهریه و تاکید و تعهد کتبی بر این که از حق دیدار فرزندم انصراف داده و حضانت را به پدر بسپارم، موافقت شوهرم را با طلاق توافقی جلب کردم. اکنون دو سال است دخترم را که ۵ ساله شده ندیده ام. دلم برایش پر می زند. از بس دلتنگی می کنم بیمار شده ام و قرص های روان گردان مصرف می کنم. آیا از نظر قانونی می توانم زیر تعهدم بزنم؟

پاسخ:

خانم عزیز، اساسا این تعهد از روز اول ارزشی نداشته و نمی دانم چرا قاضی محترم هنگام طرح موضوع در دادگاه و امضای طرفین به آن توجه نداده است. شاید قاضی متوجه درجه استیصال شما بوده و چون می دانسته تعهد شما فاقد ارزش است، برای آن که زود از قید زناشوئی که به آن رغبتی نداشته اید، نجات پیدا کنید، سکوت کرده است. در هر حال به آن تعهد از نظر قانونی پایبندی ندارید و می توانید فرزندتان را ببینید.

پرسش:

چند بار برای شوهر سابقم پیغام فرستاده ام. در جواب گفته اگر سر و کله ات این جا پیدا بشود قلم پایت را می شکنم. ضمنا چون تعهد دادگاهی داده ای زنگ می زنم به پلیس تا دستبند بزنند و ببرندت هلفدونی.

پاسخ:

این حرف ها پایه قانونی ندارد. پدر و مادر حق دیدار با فرزندشان را حتی زمانی که در بیمارستان بستری یا زندانی هستند دارند. این حق سلب شدنی نیست.

پرسش:

چگونه می توانم طوری اقدام کنم که شوهرم جنجال به پا نکند. دنبال یک راه حل قانونی می گردم.

پاسخ:

همان طور که گفته شد این تعهد از نظر قانونی بی اعتبار است. ولی چون آن را در حضور قاضی مکتوب کرده اید، باید بروید دادگاه و یک دادخواست بدهید با خواسته ” تقاضای ملاقات فرزند”. دادگاه علی رغم تعهد قبلی، با آن موافقت خواهد کرد. باقی می ماند چگونگی این دیدار. در این مورد هم اگر شوهر در دادگاه حاضر شد و بر سر چگونگی دیدار با یکدیگر به توافق رسیدید، به همان شکل که در صورت جلسه دادگاه ثبت می شود باید عمل کنید.

پرسش:

اگر توافق نشد چی؟

پاسخ:

در این صورت دادگاه مشخص می کند.

پرسش:

اگر باز هم من را از دیدار محروم کند چه راه حلی هست؟

پاسخ:

با دستور دادگاه که به صورت کتبی در اختیارتان است می روید نزدیک ترین کلانتری به محل زندگی فرزندتان، مامور می گیرید و مراجعه می کنید. صورت جلسه می شود که چه ساعتی بچه را تحویل گرفته اید و چه ساعتی باید او را به کلانتری ببرید و تحویل پدر بدهید.Leave a reply

Your email address will not be published.