صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  جرم عباس، اختلال س...
اردیبهشت
۲۴
۱۳۹۲
جرم عباس، اختلال سلوک
اردیبهشت ۲۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

13911206000128_PhotoA

 نوشته: دکتر محسن زمانى، مشاور خانواده، ملبورن، مى ٢٠١٣

خانه امن: عباس لنگ مادرزاد بود. از کودکیش چیز زیادى به یاد نمى آورم. اما در دبستان کم کم فردى شاخص شد. یک سال بعد از من به مدرسه آمد. از همان کلاس اول به دلایلى که من نمى فهمیدم جلوى صف فلک مى شد. از کلاس چهارم دبستانش بود که تبدیل به یک چهره  بى رقیب در مدرسه شد. با خودش چاقو و زنجیر به مدرسه مى آورد. سر دسته  یک باند ۴ نفره شده بود و هرروز به بهانه هاى مختلف با چند نفر دیگر در مى افتادند و کتک کارى مى کردند. سیگار مى کشید. علاقه عجیبى به کشتن سگ ها و گربه ها و پرندگان داشت. روزى که پسر عمویش در حال دوچرخه سوارى و جلوى چشم ما در تصادف با ماشین کشته شد، عباس هیچ واکنشى نشان نداد. همه شوکه شده بودند و خیلى ها گریه مى کردند امّا او واکنشى نشان نداد. دروغ مى گفت. زیاد. و دزدى مى کرد. از میوه دزدى در باغ هاى ده تا دزدیدن پول و لوازم بچه ها. و در مورد روابطش با دخترها و زن هاى ده، داستان هاى عجیب و غریب سر هم مى کرد. هر روز و هر روز هم توسط مدیر و ناظم و معلم هاى مدرسه تنبیه مى شد.

 در مدرسه راهنمایى همین وضع ادامه داشت. اما رفتار جدیدى اضافه شد. سوء استفاده جنسى از پسرهاى خردسال. از بستگان خودش گرفته تا دیگران. سوم راهنمایى ترک تحصیل کرد. به  شغل هاى پراکنده و متفرقه مشغول شد. خیلى زود و فکر مى کنم در حدود ٢٠ سالگى با دختر عمویش( خواهر همان پسر بچه ای که در تصادف کشته شد) ازدواج کرد. به زودى خبر رسید که قاچاق مواد مخدر مى کند. بارها و بارها دستگیر و زندانى شد. ولى فرقى برایش نمى کرد. با مردم درگیر مى شد. کلاه  بردارى مى کرد. و بیشتر از هرکس زنش و بچه هایش را کتک می زد.

حالا دیگر از سرنوشت عباس خبرى ندارم اما مى دانم که او بیمار بوده است. در کودکى و نوجوانى مبتلا به بیمارى اى که روانشناسان به آن اختلال سلوک (conduct disorder ) مى گویند و در بزرگسالى مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعى ( Anti social personality disorder).

اختلال شخصیت ضد اجتماعی اولین اختلال شخصیت شناخته شده است.ریشه های وراثتی دارد ولی عوامل تربیتی نیز بر آن موثرند.شیوع کلی اختلال شخصیت ضداجتماعى در نمونه هاى جامعه تقریباً ۳% در مردان و حدود ۱% در زنان است.

 ویژگى اصلى اختلال شخصیت ضداجتماعى، یک الگوى فراگیر از بى اعتنایى و تجاوز به حقوق دیگران است که از کودکى یا اوایل نوجوانى آغاز شده و تا بزرگسالى ادامه می یابد.

براى اینکه بتوان این تشخیص را مطرح کرد، فرد باید  دست کم ۱۸ سال سن  و سابقه اى از چند نشانه  اختلال سلوک را قبل از سن ۱۵ سالگى  داشته باشد. اختلال سلوک یک الگوى مکرر و باثبات از رفتارى را در بر مى گیرد که در آن به حقوق اساسى  دیگران تجاوز مى  شود یا هنجارهاى اجتماعى یا قواعد متناسب با سن زیر پا گذاشته مى شود. رفتارهاى  اختلال سلوک در یکى ازاین چهار طبقه  قرار می گیرند:

 پرخاشگرى نسبت به افراد و حیوانات، تخریب اموال، فریبکارى و دزدى یا تخطى جدى از قوانین. افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعى از هنجارهاى اجتماعى و رفتار قانونى پیروى نمى کنند. آنها ممکن است به طور مکرر اعمالى را انجام دهند که زمینه بازداشت شدن را فراهم مى کنند (خواه بازداشت شوند یا بازداشت نشوند) مانند: تخریب اموال، اذیت و آزار دیگران، شرارت، یا روى آوردن به مشاغل غیرقانونى.

 اشخاص مبتلا به این اختلال براى آرزوها، حقوق یا عواطف دیگران احترامى قائل نیستند. آنها اغلب برای کسب منفعت شخصى یا لذت، دست به فریبکارى یا تقلب می زنند (برای مثال براى به دست آوردن پول، برقراری روابط جنسى یا کسب قدرت).

آنها ممکن است به طور مکرر دروغ بگویند، برای خود نام مستعار برگزینند، کلاه بردارى و یا تعارض کنند. تصمیم ها به صورت آنى و بدون برنامه­ریزى، بدون اندیشه، و بدون توجه به پیامدهاى آن براى خود و دیگران، بگیرند و این امر ممکن است به تغییر ناگهانى شغل، محل اقامت یا روابط بینجامد.

 افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعى بیشتر تحریک­پذیر و پرخاشگر بوده و ممکن است به طور مکرر درگیر منازعات فیزیکى شده و مرتکب اعمال خشونت آمیز جسمانى (از جمله مضروب کردن همسر یا کتک زدن بچه) شوند.

 این افراد همچنین نسبت به امنیت خود یا دیگران، بى اعتنایى قابل ملاحظه­اى نشان می دهند. این امر ممکن است در رفتار رانندگى آنها ظاهر شود (سرعت غیرمجاز، رانندگى به هنگام مستى، تصادفهاى زیاد). این افراد ممکن است به رفتارهاى پر خطر جنسى دست بزنند و یا موادى را مصرف کنند که از لحاظ پیامدهاى آسیب زا، با خطر زیادى همراه است.

 آنها همواره و به شدت مسئولیت ناپذیرند. رفتار شغلى غیرمسئولانه ممکن است به رغم وجود فرصت هاى شغلى ، با دوره­هاى زیاد بیکارى یا رها کردن مشاغل بدون یک نقشه  واقع­بینانه برای به دست آوردن شغل دیگر، مشخص شود. همچنین ممکن است الگویى از بیکاری هاى مکرر وجود داشته باشد. مسئولیت ناپذیرى مالى با اعمالى همچون کوتاهى در پرداخت بدهی ها، عدم حمایت منظم از کودک و یا سایر وابستگان مشخص می شود. افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعى از بابت پیامدهاى اعمال خود، اظهار پشیمانی نمی کنند.

آنها ممکن است صدمه زدن به دیگران، بدرفتارى با آنها و یا دزدى از یک فرد را با یک دلیل سطحى توجیه کرده و یا اصولاً بی تفاوت باشند. این افراد ممکن است قربانیان خود را به دلیل احمق بودن، ناتوانى یا اسیر سرنوشت بودن، سرزنش کنند؛ آنها عموماً قادر به جبران و یا اصلاح رفتار خودشان نیستند و ممکن است اعتقاد داشته باشند که «هرکس باید به فکر خودش باشد » و یا اینکه” به هیچ وجه نباید زیر بار حرف زور رفت”.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعى غالباً فاقد هم دلى بوده و نسبت به احساسها، حقوق و رنجهاى دیگران بى عاطفه و بدگمان هستند و برخورد تحقیرآمیز دارند. آنها ممکن است خود ارزیابى کاذب و مغرورانه­اى داشته باشند (براى مثال، احساس کنند که کار معمولى در شأن آنها نیست ) و امکان دارد به شدت خود رأى، متکی به خود و یا از خودراضى باشند.  ممکن است جاذبه ى دروغین و سطحی داشته و کاملاً حّراف و داراى قدرت کلامى خوبى باشند (براى مثال، با استفاده از اصطلاحات فنى یا اصطلاحات تازه، فردى را که با آن مطالب آشنایى ندارد تحت تأثیر قرار مى دهند). این افراد ممکن است همچنین در روابط جنسى خود غیر مسئولانه و استثمارگر باشند. آنها ممکن است سابقه ى روابط جنسى با افراد بسیارى را داشته باشند و امکان دارد هرگز یک رابطه ى تک همسرى را ادامه ندهند. این افراد ممکن است به عنوان والدین، غیرمسئول باشند که این امر با سوء تغذیه کودک، یک بیمارى در کودک که از فقدان حداقل امکانات بهداشتى ناشى می شود؛ وابستگى کودک به همسایه ها یا اقوام دور براى غذا یا حمایت؛ کوتاهى در پیدا کردن پرستار برای کودک هنگامى که فرد، بیرون از منزل است یا هدر دادن پول مورد نیاز برای ضروریات منزل، مشخص مى شود. این افراد ممکن است با بى آبرویى از خدمت  اخراج شوند، ممکن است نتوانند خود را اداره کنند، امکان دارد فقیر و یا حتی بى خانمان شوند و یا سالهاى زیادى را در مؤسسات کیفرى سپرى کنند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعى بیشتر از جمعیت کلى احتمال دارد که به راههاى خشونت بار (برای مثال خودکشى، سوانح، دیگرکشى) و پیش از موقع بمیرند.

افراد مبتلا به این اختلال ممکن است همچنین دچار ملال شوند که شامل شکایت هاى مربوط به تنش، ناتوانى در تحمل یکنواختى، و خلق افسرده است. آنها ممکن است به اختلالهاى اضطرابى، اختلالهای خُلق، اختلالهاى مرتبط با مواد، اختلال جسمانى کردن، قماربازى بیمارگون و سایر اختلالهاى کنترل تکانه نیز دچار باشند. همچنین افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعى اغلب داراى آن دسته از ویژگیهاى شخصیتى هستند که با ملاکهاى سایر اختلالهاى شخصیت به ویژه اختلال شخصیت مرزى، نمایشى و خودشیفته مطابقت می کنند. احتمال پدیدار شدن اختلال شخصیت ضداجتماعى در زندگى بزرگسالى هنگامى بیشتر می شود که فرد شروع زودرس اختلال سلوک (قبل از سن ۱۰ سالگى) و اختلال کاستى توجه- بیش فعالى(ADHD) را به طور توأم داشته باشد. بدرفتارى با کودک و یا غفلت از کودک، فرزند پرورى بى ثبات یا متغیر یا انضباط والدینى متناقض، ممکن است احتمال تبدیل شدن اختلال سلوک به اختلال شخصیت ضداجتماعى را افزایش دهد.

درمان :

درمان Anti Social Personality Disorder بسیار چالش انگیزو سخت است . در حقیقت هیچ درمان ویژه ای برای این اختلال وجود ندارد . از آنجا که یک بیماری مزمن است بنابراین نیاز به درمان طولانی مدت دارد . همچنین شاید لازم باشد دیگر حالت های ناشی از این اختلال را مانند افسردگی ، اضطراب و اختلال های تیروئیدی نیز مورد درمان قرار گیرند .

برای درمان چند گزینه وجوددارد

 ۱- روان درمانی

۲- کسب مهارت های کنترل استرس و خشم

۳- دارو درمانی

۴- بستری کردن

اینکه کدام گزینه برای بیمار بهتر است بستگی به شدت علائم و موقعیت بیمار دارد.

 ممکن است عباس تاکنون اعدام شده باشد یا خودکشى کرده باشد و یا در درگیرى اى به قتل رسیده باشد، اما عباس هاى زیادى هستند که ارث اختلال هاى شخصیت دارند، در خانواده هاى نابسامان و با تربیت نابسامان بزرگ مى شوند، براى خود و دیگران معضلات فراوان به بار مى آورند اما هیچ گاه به عنوان بیمار تحت درمان قرار نمى گیرند.Leave a reply

Your email address will not be published.