صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  کمپین عربستان بر ضد ...
اردیبهشت
۲۴
۱۳۹۲
کمپین عربستان بر ضد خشونت خانگی
اردیبهشت ۲۴ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

niqabAdvert_2549671b

 خانه امن: عربستان سعودی اولین کمپین خود را بر علیه “پدیده نهان و پشت پرده” خشونت خانگی با نمایش چهره زنی که کبودی چشم چپش از پشت نقاب وی مشاهده می شود، تشکیل داد.

شعار سازمان مبارزه با خشونت خانگی خالد پادشاه: “بعضی چیزها را نمی توان پنهان کرد – باید همه با هم با خشونت علیه زنان مبارزه کنیم”.

کشور عربستان سعودی قانون و دیانت مذهبی را بسیار سخت گیرانه بر جماعت زنان اعمال می کند و اغلب آنها را فقط به عنوان افراد تحت حمایت شوهران و پدران دسته بندی می کند. زنان برای مسافرت کردن، کار، ازدواج، تحصیل و یا حتی برای داشتن حساب بانکی باید اجازه شوهر، پدر و یا سرپرست مذکر خود را داشته باشند.

این کشور همچنین قانون تبعیضات جنسی را در مناطق عمومی اعمال و زنان را وادار به پوشیدن لباس های سنتی در خارج از منزل می کند.

خشونت خانگی همیشه مشکل مهمی بوده است و یک دلیل آن هم این است که همیشه زنان تحت اراده و اختیار مردان بوده اند و مقامات نیز در گذشته هرگز متوجه این مسائل نبوده اند.

این تصویر جدید، تصویر زنی با نقاب است که با چشمانی کبود به دوربین نگاه می کند و پیامی دارد: “بعضی چیزها غیر قابل پنهان کردن هستند”. این پیام جزئی از کمپین “تجاوز دیگر بس است” را تشکیل می دهد که توسط خالد پادشاه پایه گذاری شده است. سازمان خالد پادشاه، یک سازمان خیریه رسمی است که به یادبود پادشاهی که در عربستان بین سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۲ حکمرانی کرده تأسیس شده است.

این کشور بر اساس سنت دیرینه خود، اقرار به وجود مسائلی چون خشونت خانگی جلوی جهانیان اکراه دارد. حال آنکه بیانیه ای در وبسایت این سازمان اظهار دارد: ” در عربستان سعودی، آمار زنان خشونت دیده بسیار بیشتر از آنچه در ظاهر معلوم است می باشد” و همچنین اضافه می کند که خشونت خانگی ” پدیده ای است که در پشت پرده و پنهان است”.

عبدالله، پادشاه عربستان سعودی در سن ۹۰ سالگی که یک اصلاح طلب محافظه کار است با منصوب کردن یک وزیر زن و پاکسازی پلیس مذهبی از مهره های تندرو حکومتی موجب بر انگیختن خشم تندرویان شده است و تشکیل کمپینی علیه خشونت خانگی نیز قدم مثبت دیگری در این مسیر است.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/saudiarabia/10026185/Saudi-Arabian-domestic-violence-campaign-shows-woman-in-niqab-with-black-eye.htmlLeave a reply

Your email address will not be published.