صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  43 هزار زن در جهان ت...
خرداد
۲۸
۱۳۹۴
۴۳ هزار زن در جهان توسط اعضای خانواده‌شان به قتل رسیدند
خرداد ۲۸ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
6552165905_17f197ef24_z
image_pdfimage_print

عکس:Dee Ashley

خانه امن:در سال ۲۰۱۲، حداقل ۴۳ هزار زن در جهان توسط همسران، شرکای جنسی و یا یکی از اعضای خانواده‌شان به قتل رسیدند.

این آمار را اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل‌متحد،ماه گذشته اعلام کرده است .

گزارشی که تاکید دارد کشتار شمار زیادی از زنان و دختران در سراسر جهان هم‌چنان ادامه دارد.

خشونت جنسی علیه زنان و دختران در اماکن مختلف از جمله مداس، اداره‌ها، خانه‌ها و محیط کار، همواره آن‌ها را تهدید می‌کند.

“یوری فدوتوف” مدیر اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل‌متحد ماه گذشته از ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران در خانه و توسط یکی از اعضای خانواده، اظهار نگرانی کرده است.

او گفته : جوامع مختلف باید برای مقابله با معضل ارتکاب خشونت علیه زنان از مصونیت برخوردار شوند. سیستم کیفری کشورها نیز باید از کارآیی لازم جهت رسیدگی به وضعیت زنان قربانی اشکال مختلف خشونت برخوردار شوند.

ارتکاب اشکال مختلف خشونت جنسی و خشوت مبتنی بر جنسیت علیه زنان، یکی از مهم‌ترین معضلات حقوق‌بشری زنان در تمامی کشورها اعم از توسعه‌یافته،در حال‌توسعه و یا کمتر‌ توسعه‌ یافته است.

بنا به گزارش اداره مبارزه با جرایم و مواد ‌مخدر سازمان ملل‌متحد، ارتکاب اشکال مختلف خشونت عیله زنان و دختران در جهان کنونی، باید باعث شرمساری تمامی جوامع‌بشری کنونی باشد که به‌رغم پیشرفت در عرصه‌های مختلف هنوز نتوانسته‌اند این معضل غیرانسانی را ریشه‌کن کنند.

خشونت علیه زنان سبب کشته‌شدن شمار زیادی از زنان و دختران در سراسر جهان می‌شود. مدیر اجرایی اداره مبارزه با جرایم و مواد ‌مخدر سازمان ملل‌متحد، مصرانه از دولت‌ها و تمامی بازیگران کنونی در عرصه جوامع از جمله سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای جامعه مدنی درخواست کرده برای ریشه‌کن کردن این معضل تلاش کنند.

ارتکاب قتل، شاید از جمله موارد ارتکاب خشونت علیه زنان باشد که تا اندازه‌ای بازتاب داده می‌شود، اما سایر اشکال خشونت علیه زنان در کشورهای مختلف هم‌چنان مسکوت باقی مانده است.(۱)

از هر پنج نفر زن ایرانی یک نفر خشونت را تجربه کرده است

از هر پنج زن ایرانی یک نفر خشونت را تجربه کرده است و این افراد کسانی هستند که خشونت جسمی و روانی را از نظر گذرانده‌اند.

این عدد ها بر مبنای پژوهشی هایی است که سال ۱۳۸۳ در خصوص خشونت علیه زنان در ایران انجام شده است .

بر مبنای این پژوهش ۳۵ درصد از خشونت های خانگی به پلیس گزارش می شود و این یعنی ۶۵ درصد خشونت های خانگی توسط زنان به پلیس هیچ گاه اطلاع داده نمی شود و از ۱۸۵ مورد شکایتی که زنان از عاملین خشونت علیه خود شکایت کرده بودند ۱۲۸ مورد از شکایت خود منصرف شدند.

البته زنان ایرانی تنها نیستند سازمان بهداشت جهان می گوید بیش از یک‌سوم از زنان در سرتاسر جهان، خشونت جنسی یا فیزیکی را تجربه کرده‌اند.

بنا به این گزارش : خشونت از سوی شریک جنسی، معمول‌ترین نوع بدرفتاری است که شامل ۳۰ درصد از زنان جهان می‌شود.

  • ۳۸ درصد از زنانی که به قتل می‌رسند، به دست شریک زندگی خود کشته می‌شوند.
  • ۴۲ درصد زنانی که شریکشان با آنان بدرفتاری جسمی یا جنسی می‌کند، در این جریان مجروح می‌شوند.
  • قربانیان حملاتی که از جانب کسی جز شریک زندگی صورت گرفته، ۲.۶ برابر بیشتر از زنانی که چنین خشونتی را تجربه نکرده‌اند، احتمال دارد افسردگی و اضطراب را تجربه کنند.
  • آمار فوق برای زنانی که شریک زندگی‌شان با آنها بدرفتاری کرده، ۲ برابر بیشتر است.
  • قربانیان بدرفتاری، بیشتر احتمال دارد که به الکل اعتیاد پیدا کنند، مشکل سقط جنین داشته باشند، و بیماری‌های واگیردار مقاربتی و ایدز بگیرند.

خشونت جنسی و فیزیکی، عامل عمده افسردگی و دیگر مشکلات سلامتی زنان است.

گزارش خشونت شریک زندگی و افراد دیگر علیه زنان را سازمان بهداشت جهانی، مدرسه بهداشت و درمان قاره‌ای در لندن، و شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی تهیه کرده‌اند.Leave a reply

Your email address will not be published.