صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تشکیل وزارتخانه زنان...
خرداد
۲۶
۱۳۹۴
تشکیل وزارتخانه زنان با سیاست‌های دولت منافات دارد
خرداد ۲۶ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

خانه امن :”تشکیل وزارت امور بانوان را در دولت تدبیر و امید پیش‌بینی کردیم تا حقوق ضایع شده زنان را به آنها برگردانیم.” این یکی از ده ها وعده حسن روحانی به زنان بود .

همان روزهای قبل از انتخابات ریاست جمهوری پروین داداندیش، معاون امور زنان ستاد انتخاباتی حسن روحانی هم به زنان قول داد ،اگر حسن روحانی رئیس‌جمهور شود، برای آنها وزارتخانه مستقلی در دولت تشکیل می‌دهند تا یک نهاد اجرایی قوی و عالی در حد وزارت بتواند شرایط  زنان را بهتر از گذشته کند.

هرچند در برنامه های اولیه دولت “تدبیر و امید” نامی از وزارت زنان نبود. اما وعده های انتخاباتی خود و مشاورانش حکایت از آن داشت که برای اولین بار در طول تاریخ جمهوری اسلامی وزراتخانه ای برای زنان ثبت خواهد شد.

اما امروز پس از دو سال از آغاز به کار دولتی که نام “تدبیر و امید” مشهور است .معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: تحقق تشکیل وزارتخانه زنان با سیاست کوچک‌سازی و چابک‌سازی دولت منافات دارد و منتج به نتایج دلخواه نخواهد شد.

شهیندخت مولاوردی چندی پیش در زمینه ارتقای تشکیلات زنان به وزارتخانه،گفت: این موضوع مخالفانی دارد چرا که برخی افراد معتقدند که اگر وزارت زنان و خانواده تشکیل شود، هیچ دستگاه دیگری احساس مسئولیت در حوزه زنان و خانواده نمی‌کند.(۱)

او گفته بود : ارتقای جایگاه زنان به وزارتخانه با تشکیل نهاد فراقوه‌ای زنان منافاتی ندارد چرا که این نهاد تشکیل شده از قوای سه گانه است.

به گفته مولاوردی، در حال حاضر حدود ۱۸ دستگاه به نوعی در زمینه زنان مسئولیت دارند.

او می گوید: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌ها از مسئولیت خود در قبال امور مربوط به تحکیم خانواده شانه خالی کرده و تمام امور را بر دوش معاونت می‌گذارند، در حالی که معاونت تنها جایگاه ستادی داشته و وظیفه پیگیری و هماهنگی وظایف ذاتی دستگاه‌ها و شناسایی موضوعاتی که نیاز به اقدام فوری دارند را بر عهده دارد.
وزارتخانه امور زنان یکی از همان وعده های انتخاباتی است که همواره در میان شعار های انتخاباتی می درخشد ولی در دوران هیچ کدام از روسای جمهور به سرانجام نرسیده است.

وزارتخانه زنان آری یا نه ؟

موافقان طرح وزارت زنان می گویند: تشکیل وزارتخانه زنان که نمونه آن در چند کشور توسعه یافته وجود دارد،می تواند اصلی ترین محمل قانونی برای مطالبات جامعه زنان باشد. به نظر آنها با تشکیل چنین وزارتخانه‌ای جایگاه و ساختارهای مربوط به زنان به تناسب انتظارات و به اقتضای تغییرات به وجود آمده در جامعه و تحولات این حوزه تقویت می شود.(۲)

آنها هنوز جای یک وزارت خانه برای امور زنان را در کابینه خالی می دانند.

اما در مقابل بسیاری از کارشناسان حوزه زنان بر این باورند که تشکیل وزارت زنان الزامی نیست چرا که سبب می شود ۱۸ دستگاه دولتی دیگر که در زمینه زنان مسئولیت دارند ، وظایف خود را نادیده بگیرند . آنها معتقدند وزارت خانه امور زنان باعث حبس همه امور زنان در یک ساختمان به نام وزارتخانه می شود و این یعنی آغاز سنگ اندازی و مشکل در حل امور زنان .

آنها می گویند: نمی توان امور مربوط به نیمی از جمعیت را به عهده یک وزارتخانه گذاشت .و با تشکیل این وزارتخانه خواسته یا ناخواسته‌ای در جامعه جداسازی جنسیتی اتفاق می‌افتد.

در جدیدترین اظهار نظر آذر اسماعیلی مشاور امور زنان و خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) درباره ارتقای تشکیلات زنان به وزارتخانه گفت: تشکیل وزارت زنان در کشور می تواند در تصمیم گیری ها اثرگذار باشد و ضرورت آن در کشور احساس می شود.

او گفت: ما برای هر حوزه ای که نگران آن بودیم، وزارتخانه ای تشکیل دادیم. به عنوان نمونه نگران کشاورزی بودیم وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد، نگران نفت بودیم وزارت نفت شکل گرفت. حال باید گفت که آیا برای خانواده نگران نیستیم؟ آیا نباید زنان نیز وزارتخانه داشته باشند.

از سال ۸۷تاکنون نمایندگان زن مجلس در دوره‌های مختلف درباره ضرورت تشکیل چنین وزارتخانه‌ای که مسائل مربوط به زنان را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار دهد، صحبت کرده‌اند. در آستانه انتخابات مجلس هشتم بود که این طرح از سوی زنان جبهه اصولگرا مطرح شد اما با مخالفت تعدادی از نمایندگان مجلس روبه‌رو شد و مسکوت ماند.

طیبه صفایی، رئیس فراکسیون زنان مجلس، فاطمه آلیا و زهره الهیان اعضای فراکسیون زنان مجلس هشتم و نهم از کسانی بودند که تشکیل وزارتخانه زنان را ضروری می‌دانستند اما در همان زمان هم این طرح مخالفانی داشت. کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان، فاطمه آجرلو، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و مرحوم مریم بهروزی، دبیرکل سابق جامعه زینب نیز از مخالفان این طرح بودند. به نظر آنها با تشکیل وزارت زنان تمام مسئولیت‌ها به این وزارتخانه داده می‌شود و در حقیقت در عرصه‌های دیگر، زنان حضوری پررنگ نخواهند داشت.(۳)

به دنبال ایجاد اعتدال برای حضور زنان در مجلس هستیم

اما شهیندخت مولاوردی اظهار کرد: در حال پیگیری حضور بیشتر زنان در مجلس شورای اسلامی و توازن جنسیتی بین زنان و مردان از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام هستیم، به علاوه احزاب و تشکل‌ها هم تمام تلاش خود را برای نهادینه‌سازی این جریان به کار گرفته‌اند.

وی درباره بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی زنان، ادامه داد: دولت طی دو سال گذشته بیشتر از سایر مسایل به مباحث اقتصادی و معیشتی پرداخته است، این در حالی است که زنان و جوانان جامعه درگیر آسیب‌هایی با ریشه‌های اقتصادی بوده و نیاز به آسیب‌شناسی دارند، در واقع می‌توان گفت ناهنجاری‌هایی از قبیل اعتیاد و فقدان نشاط اجتماعی و تخلیه هیجانات روحی، از جمله چالش‌های این دو قشر در عصر حاضر به شمار می‌رود.

مولاوردی تصریح کرد: توانمندسازی سیاسی زنان، مشارکت‌های اجتماعی و تمایل بیشتر به تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد خصایصی هستند که در بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی جامعه میسر می‌شود، از این رو در مدت زمان باقی‌مانده، دولت تدبیر و امید توجه و سرمایه‌گذاری بیشتری در رابطه با این دو حوزه علی‌الخصوص بانوان خواهد داشت.(۴)Leave a reply

Your email address will not be published.