صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  نان آوران کوچک...
خرداد
۲۱
۱۳۹۴
نان آوران کوچک
خرداد ۲۱ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

رویا تاجی: ۱۷۰ میلیون نفر هستند.همگی کار می کنند.در کوره های آجر پزی هند،در مزارع پنبه ازبکستان و کشتزارهای شکر بولیوی. در ایران هم مشغول به کارند، در بازار بار می کشند و گوشه جاده بهشت زهرا گل می فروشند.اما همگی در دنیا با یک نام خوانده میشوند.” کودکان کار”

آمارشان را سازمان بین المللی کار اعلام کرده همین امروز ،در گزارش سالانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان .

این سازمان گفته:”به رغم کاهش یک سومی تعداد کودکان کار از سال ۲۰۰۰ به بعد هنوز ۵ میلیون کودک در شرایطی مانند برده ها کار می کنند که یک چهارم از برده های امروزه را تشکیل می دهند”.

بر اساس این گزارش، تعداد کودکان شاغل پنج تا ۱۴ ساله در سال ۲۰۱۲ از ۱۸۶ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ به ۱۲۰ میلیون نفر رسیده است. اما این کاهش در نوجوانان کمتر بوده است، زیرا بسیاری از آنان باید در سنین اولیه مدرسه را ترک کرده و برای خانواده های فقیر خود به ویژه در مناطق روستایی درآمد کسب کنند.

این گزارش می افزاید: بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از کودکان در کشورهای کم درآمد، از سن ۱۵ سال به بعد مدرسه را ترک و وارد بازار می شوند هر چند این نسبت در بعضی کشورها حتی بیشتر است.

یکی دیگر از نگرانی های مهم سازمان بین المللی کار ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نوجوان بین ۱۵ تا ۱۷ ساله هستند که در شرایط بسیار دشوار کار می کنند.

نان آوران کوچک در ایران

براساس آمار رسمی، ۴ تا ۵ درصد نیروهای کار در ایران را کودکان کار تشکیل می‌دهند. رقمی‌ حدود یک میلیون نفر .

این را خرداد سال گذشته افشین خاکی؛ فعال حقوق کودک در اولین همایش روز جهانی مبارزه با کار کودک گفت .

به گفته خاکی در سال‌های ۲۵، ۳۷، ۴۷، ۵۳ و ۶۹ قوانینی برای کار کودکان وضع شد و بر اساس قانون سال ۶۹، کار برای کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع شد.

اما سعید مدنی در سال ۱۳۸۷ پژوهشی انجام داد که در آن آمار کودکان یک میلیون و پانصد هزار نفر برآورد شده است . و طرح ساماندهی کودکان کار در سال ۹۲، ۸۵۰۰ کودک کار را در شهر تهران شناسایی کرد که ۵۵۰۰ نفر آنها دارای پرونده مددکاری بودند.

به گفته خاکی : ۹۶ درصد کودکان کار حداقل دارای یک سرپرست هستند و از نظر هوشی در سطح متوسط قرار دارند و یک‌سوم آنها مهاجران و کودکان غیرایرانی (افغانی و عراقی) هستند و بیشترین کودکان کار در شهرهای بزرگ دیده می‌شوند و از فروش کیسه‌های پلاستیکی در بازارها تا تکدی‌گری؛ در شغل‌های آنها وجود دارد و معمولاً تحت هدایت والدین خود شغلشان را انتخاب می‌کنند.

او گفت: اغلب کودکان کار از تکدی‌گری رضایت ندارند و معمولاً کودکان کوچک‌تر به سمت این شغل‌ها می‌روند و وقتی سن کودک بالاتر می‌رود، به سمت داد و ستد خواهد رفت و از اینکه به خانواده در اقتصاد کمک می‌کنند، احساس غرور می‌کنند.

کودکان کار افسرده اند

مطالعات در ایران نشان می‌دهد که ۳۰ تا ۴۰ درصد کودکان کار ایرانی دارای افسردگی هستند، اعتماد به نفسشان پایین است و به خودشان آسیب می‌رسانند که حتی منجر به خودکشی آنها نیز شده است، آموزش‌های خلاف‌کاری می‌بینند و در معرض سوءاستفاده‌های جنسی قرار می‌گیرند.

بنا بر ماده یک پیمان‏ نامه حقوق کودک، “کودک کار” بیش از ۱۴ساعت در هفته کار می کند و سن او بیشتر از ۵سال و کمتر از ۱۸سال است.

طبق ماده ۷۹قانون کار ایران، “به کارگماردن افراد کمتر از ۱۵سال تمام (پسر و دختر)‌ ممنوع است. کارفرمایانی که افراد کمتر از ۱۵سال را به کار بگمارند، مستوجب مجازات خواهند بود. ضمنا باید کودکان را به کاری گماشت که برای او زیان آور نباشد”.

ثبت روز “لغو کار کودک” در تقویم ایران

تاکنون آمارگیری صحیح و دقیقی از کودکان کار نداشته ایم .این را شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری ایران گفت و از لزوم ثبت روز «لغو کار کودک» در تقویم رسمی کشور خبر داد.

وی گفت:تحقیقی که سال گذشته توسط سازمان بهزیستی انجام شده، نشان می‌دهد که حدود ۳۰درصد از کودکان کار به مدرسه نمی‌روند. همچنین حدود ۳۱درصد این کودکان شش تا ۱۱سال و ۹درصد نیز زیر شش سال سن دارند.

به گفته فعالان حقوق کودک، شمار کودکان کار در ایران همچنان رو به افزایش است.

طبق پژوهش‌های انجام شده از سوی فعالان حقوق کودک در ایران، ۳۲درصد کودکان کار مورد آزار جسمی، روحی و جنسی قرار می‌گیرند.

زباله‌گردی و تماس با سرنگ آلوده و اجسام تیز» یکی از دلایل ابتلای کودکان کار به ویروس ایدز عنوان می‌شود.

مولاوردی گفت روز ۱۲ژوئن / ۲۲خردادماه در تقویم بسیاری از کشورها به نام «روز لغو کار کودک» به ثبت رسیده است.او لزوم ثبت این روز را «جلب توجه هر چه بیشتر آحاد جامعه به ضرورت جلوگیری از کار کودکان و توجه به اهمیت ادامه تحصیل این قشر از جامعه» دانست.

منبع:مهرخانه ، زمانه ، شبکه خبرLeave a reply

Your email address will not be published.