صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  گیلان، پیرترین و سیس...
خرداد
۱۶
۱۳۹۴
گیلان، پیرترین و سیستان و بلوچستان، جوان ترین استان ها
خرداد ۱۶ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

بحران سالمندی در ایران؛ موضوعی که در چند سال گذشته، داد تعداد زیادی از جامعه‌شناسان و مسئولان را درآورده است.

نمونه‌اش همین دیروز، وقتی «فرید براتی سده»، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان گفت : با افزایش تعداد سالمندان در ایران، در آستانه بحران سالمندی قرار داریم.

آن طور که براتی به «مهر» گفته، استان گیلان بیشترین آمار سالمندان بالای ۶۰‌ سال کشور را دارد و سیستان و بلوچستان، کمترین: «این استان بیش از ۱۱‌درصد جمعیت سالمند را در خود جای داده و براساس تحقیقات و آمارها هنگامی که جمعیت سالمندان به ۱۲‌درصد برسد با پدیده بحران سالمندی مواجه خواهیم شد.به منظور جلوگیری از این بحران در سال‌های آینده باید از هم اکنون برنامه‌ریزی و اقدامات لازم برای ارایه خدمات به سالمندان انجام شود اما هنوز هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده‌ایم که با تصویب سند سالمندی، امیدواریم دستگاه‌ها فعالیت‌های خود را در این‌باره آغاز کنند.»

او ادامه داده است: «اگر نیازهای سالمندان رفع نشود با افزایش تعداد و همچنین سطح مشکلات این افراد با چالش بزرگی در کشور مواجه خواهیم شد، بنابراین جا دارد که مسئولان نسبت به تصویب سند ملی سالمندان اقدام کنند.»
این نخستین‌بار نیست که مسئولان ایران از نگرانی‌شان درباره پدیده سالمندی در ایران می‌گویند و در چند‌ سال گذشته و با پیگیری سیاست‌های جمعیتی در ایران، روز به روز نگرانی‌ها درباره وضع سالمندان درحال افزایش است.

یکی از تأثیر پایین بودن نرخ باروری بر پدیده سالمندی در ایران می‌گوید و یکی از زیر خط فقر بودن تعداد زیادی از سالمندان ابراز نگرانی می‌کند. تعداد سالمندان در ایران هم البته جای خودش را دارد. براساس آخرین سرشماری ایران در ‌سال ٩٠، ٨,٢‌درصد جمعیت ایران یعنی ۶میلیون و ١۵٩هزار و ٧۶٧نفر سالمندند؛ تعدادی که البته کسانی مانند رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان درباره آن معتقدند که با گذشت چهار سال از این سرشماری به این تعداد اضافه شده و پیش‌بینی می‌شود در سال١۴٠٣جمعیت سالمندان کشور به بیش از ٢۶میلیون نفر برسد. از طرف دیگر براساس برآوردها تقریبا ۴ میلیون و ۴٠٠هزار سالمند در کشور متأهلند و تعداد زیادی هم به‌رغم اینکه بالای ۶۵سال دارند هنوز شاغلند.

از طرف دیگر آنطور که ماه گذشته رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرد، تعداد افرادی که در ‌سال ٩١ در جامعه شهری زیرخط فقر بودند ٣٠درصد و در جامعه روستایی ۴٠درصد است که اگر همین آمار را مبنا قرار دهیم از تعداد دو میلیون سالمند نیازمند حداقل ٣٠درصد زیر خط فقر مطلق قرار دارند.

در چند ‌سال گذشته، تعداد سالمندان در جهان هم نظرها را به خود جلب کرده؛ آمارهای جهانی نشان می‌دهد که در ‌سال ٢٠١٢، جمعیت سالمند دنیا ٨٠٩‌میلیون نفر برابر با ١١‌درصد بوده است و برآورد شده است تا‌ سال ٢٠٣٠ این رقم به یک‌میلیارد و ٣٧۵‌میلیون نفر یعنی حدود ١۶درصد و تا‌ سال ٢٠۵٠ به ٢‌میلیارد و ٣١‌میلیون نفر یعنی تقریبا ٢٢‌درصد برسد.

روزنامه شهروندLeave a reply

Your email address will not be published.