صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ازدواج فامیلی دلیل ا...
اردیبهشت
۲۴
۱۳۹۲
ازدواج فامیلی دلیل اصلی عقب ماندگی های جسمی و ذهنی
اردیبهشت ۲۴ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

793759

خانه امن:  ازدواج‌های فامیلی، علت شش درصد از عقب‌ماندگی‌های ذهنی و جسمی کودکان در دنیا است، اما این رقم در ایران با توجه به رواج سنت ازدواج فامیلی بسیار بیشتر است. در سطح کشور نیز، در استان‌هایی مانند خوزستان و لرستان به دلیل وجود فرهنگ عشیره‌ای، تعداد ازدواج‌های فامیلی و در نتیجه آن بروز بیماری‌های ژنتیکی در کودکان حاصل از این ازدواج‌ها، بالاتر است.

غلام‌رضا محمدیان  مسئول امور ژنتیک معاونت پیشگیری اداره‌کل بهزیستی خوزستان در گفتگو با ایسنا، گفت: به منظور پیشگیری از ایجاد بیماری‌های ژنتیکی در کودکان، تنها آزمایش خون والدین در هنگام ازدواج کافی نیست، بلکه باید سوابق خانوادگی مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که دلیل تمام بیماری‌های ژنتیکی قرابت‌های فامیلی نیست و این بیماری‌ها در زوج‌های غریبه نیز رخ می‌دهد، اما در ازدواج فامیلی به دلیل وجود ژن معیوب هم در زن و هم در مرد، احتمال انتقال آن به کودک بیشتر می‌شود.

 محمدیان به زوج‌هایی که قصد ازدواج فامیلی دارند، توصیه کرد: اگر نسبت فامیلی یک‌طرفه باشد(یعنی تنها یک پیوند خانوادگی داشته باشند)، لزوما مشاوره ژنتیکی انجام می‌شود، اما در صورت دوطرفه بودن، توصیه به ازدواج نمی‌شود.

وی در مورد دیگر عوامل اختلالات ژنتیکی در کودکان گفت: منگلیسم یا سندروم داون، اختلال کروموزومی است که اولین دلیل عقب‌ماندگی ذهنی در دنیا محسوب می‌شود و یکی از دلایل وقوع آن بالا بودن سن مادر است، اما به طور مکرر دیده می‌شود که مادرانی با سن ۲۰ سال به مراکز مشاوره ژنتیکی مراجعه می کنند که دچار این مشکل هستند، بنابراین علاوه بر سن و قرابت فامیلی، عواملی مانند مواد شیمیایی، گرد وخاک‌های خوزستان و شرایط جغرافیایی محل زندگی در بروز اختلالات ژنتیکی نقش دارند.Leave a reply

Your email address will not be published.