صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  فعالیت داوطلبانه بخش...
خرداد
۱۲
۱۳۹۴
فعالیت داوطلبانه بخشی از حقوق ماست
خرداد ۱۲ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر, کارگاه آزاد
۰
, , ,
image_pdfimage_print

خانه امن: اهمیت فعالیت های داوطلبانه روز به روز برای شهروندان و دولت ها بیشتر مشخص می شود. در کشورهایی مانند آمریکا کودکان از دوران مدرسه به شکل سازمان یافته با فعالیت های داوطلبانه آشنا می شوند . دانش آموزان از راههای مختلف برای فعالیت های داوطلبانه پول جمع می کنند یا با انجام کارهایی به انجمنهای حمایتی وخدماتی کمک می کنند.

آنها در هنگام این فعالیت ها با سازماندهی فعالیت های داوطلبانه آشنا می شوند و این فعالیت ها را به عنوان بخشی ازوظایف شهروندی خود تلقی می کنند.

کودکان می آموزند که فعالیت های داوطالبانه بخشی ازحقوق آنهاست که آنها را ازافرادی خنثی به همشهریان مسئول ومتعهد تبدیل می کند.

آنها گام به گام می آموزند که فعالیت های داوطلبانه  آمیخته‌ای ازوظایف و مسئولیت‌های شهروندان در قبال یکدیگرورفتارهایی است که آنها ازخود برای بهترشدن زندگی انتظار دارند. رفتارهایی که خود ، خانواده ها و جامعه با آن افتخار می کنند. فعالیت های که می تواند تقویت کننده نهادها وفعالیت های مدنی ومشارکت گسترده مردم باشد.

انجام کارداوطلبانه تمرین و آموزش می خواهد. انگیزه ، علاقه و دلیلی که فرد فرد شهروندان درک کنند کاری که انجام می دهند به سود آنهاست. شهروندان باید درک کنند پیشرفت شهروکشوروجامعه ای که درآن زندگی میکنند برای همه سودمند است و بازتولید مفهوم شهروندی است.

حالا به خودمان برگردیم

در هر کجا که زندگی می کنیم، مشکلات شهرو کوچه و محل وجامعه را شناسایی کنیم و ببینیم به چه فعالیتی علاقه مند هستم . به داشتن هوایی پاک ، خانه ای بدون خشونت ، حقوق کودک و یا دنیایی بدون جنگ .

علاقه و نیاز جامعه را کنارهم بگذاریم وتصمیم بگیریم تا جایی که امکان پذیر است برای رسیدن به هدفی که تعیین کرده ایم تلاش کنیم.

ترویج فعالیت های داوطلبانه نیز ازمسئولیت های شهروندی است .

سوفیا در مدرسه ای در بتزدای آمریکا درس می خواند . او می گوید :دردوران دبستان داوطلب شدم به همراه ۲ دوست دیگرم و به همراه والدینمان در مقابل یک مرکز خرید بیسکویت بفروشیم و سود آن را به بجه هایی که سرطان دارند بدهیم . ماهی یک بارکارما همین بود و من هرگز لذت آن فعالیت داوطلبانه دردوران دبستان را فراموش نمی کنم. حالا که در دبیرستان هستم هر دو هفته یک بار ۳ ساعت در تعطیلات آخر هفته ، ماشین می شویم و سود آنرا به انجمنی که خودمان برای بچه های سرطانی منطقه بتزدا درست کرده ایم هدیه می کنم . والدینم در فعالیت های من شرکت می کنند ومن درفعالیت های آنها .

کار داوطلبانه در بسیاری از کشورهای جهان، به ویژه کشورهای پیشرفته امری آشناست؛ کسر بزرگی ازجمعیت کشورهای پیشرفته با فعالیت داوطلبانه آشنا هستند وآن را تجربه کرده‌اند،کار خیریه در ایران هم ید طولانی دارد، اما از دید بسیاری از کارشناسان، کار و فعالیت داوطلبانه به شکل مدرن هنوز نیازمند فرهنگ‌سازی زیادی در کشوراست. ایران در جدول جهانی بخشش در رده ۹۱ جهانی قرار دارد. (۱)

سوفیا که ازمادری ایرانی و پدری ایتالیایی متولد شده در ادامه گفت وگو با خانه امن می گوید:  در دبیرستان یاد گرفتیم چگونه برای فعالیت داوطلبانه پول جمع آوری کنیم و چگونه با شرکت های خصوصی برای آن فعالیت ها تماس بگیریم .

بطور مثال درکلاس نهم متوجه شدیم که زمین بسکتبال مدرسه نیاز به بازسازی دارد. مدرسه ما دولتی بود و ما با راهنمایی مشاور مدرسه مامورشدیم که هر ۳ نفر با یک بانک محلی تماس بگیریم . گفت و گوهای ما با بانک موثرواقع شد و یکی از بانک ها مسولیت بازسازی را بعهده گرفت . بانک هم در مراسم افتتاحیه تبلیغات مفصلی درمیان والدین انجام داد و مشتری جمع کرد. تمام مسیر گفت و گو و تصمیم گیری دانش آموزان داوطلب دخیل بودند و ما رابطه فعالیت داوطلبانه و بخش خصوصی را با فعالیت داوطلبانه و بخش دولتی درهمان سال یاد گرفتیم در حالیکه از نتیجه کار لذت می بردیم .

ما مثل چسب به هم چسبیده بودیم تا به هدف برسیم و دوستان جدیدی در پروسه کار پیدا کردیم .

در نهایت باید گفت برای فعالیت های داوطلبانه هیچوقت دیر نیست. اگرتا به حال تجربه ای در این گونه فعالیت ها نداشته اید می توانید از همین امروز درباره آن فکرکنید. فعالیت داوطلبانه شبکه دوستان شما را گسترده ومهارت های اجتماعی شما را افزایش می دهد . داوطلب بودن شما را به محیط اطرافتان وصل می کند و به شما غرور وهویت می بخشد .Leave a reply

Your email address will not be published.