صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  همه سازمانها مکلف به...
خرداد
۱۰
۱۳۹۴
همه سازمانها مکلف به اجرای مرخصی ۹ ماه زایمان شدند
خرداد ۱۰ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print
براساس رأی دیوان عدالت اداری ، مرخصی‌های زایمان با حفظ حقوق و تمامی مزایا قطعاً ۹ ماه است. این رأی لازم‌الاجراست و تخلف از رأی دیوان عدالت اداری برای مسئولان ۵ سال انفصال از خدمت در پی دارد.‌
پوران ولویون مشاور وزیر دادگستری در امور زنان و خانواده با بیان این مطلب گفت: مصوبه صادرشده هم قانون دولت و هم از اختیارات هیئت وزیران است. این رأی لازم‌الاجراست و سازمان‌ها مکلف به اجرای آن شده‌اند و اظهاراتی مانند نداشتن پول یا این که رأی ابلاغ نشده است نیز مانع از اجرای آن نیست.
وی در گفتگو با  مهرخانه، در پاسخ به این سؤال که آیا این رأی تنها مربوط به کارمندان زن ادارات دولتی است یا کارگران را نیز در بر می‌گیرد، اظهار داشت: در این رأی به کارکنان بخش خصوصی و غیرخصوصی، دولتی و غیردولتی اشاره شده است. کارکنان هم اعم از کارمند و کارگر است. در مراکز دولتی به کارکنان خود مستخدم دولت یا کارمند می‌گویند، اما در بخش‌های غیردولتی مانند کارخانه‌ها از واژه کارگر یا کارکنان استفاده می‌کنند. در واقع، این رأی تمام کارکنان زن بخش‌های دولتی و خصوصی را دربرمی‌گیرد. دو سال پیش که بحث افزایش مرخصی زایمان مطرح شد من در جلسه کمیسیون فرهنگی دولت حضور داشتم. در آن جلسه نمایندگان بخش خصوصی نیز حاضر بودند و می‌گفتند ما راضی هستیم که مرخصی زایمان ۹ ماهه شود، اما دولت در این خصوص از ما حمایت کند.
با این وجود، موسی قربانی معاون قضایی دیوان عدالت اداری اعلام کرده بود رأی وحدت رویه این دیوان برای رسیدگی یک هفته‌ای به شکایات مرخصی زایمان برای کارمندان صادر شده است و هنوز برای کارگران رأیی در این خصوص صادر نشده است.


Leave a reply

Your email address will not be published.