صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  چگونگی برخورد با کنج...
خرداد
۸
۱۳۹۴
چگونگی برخورد با کنجکاوی های جنسی کودکان
خرداد ۸ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عکس: Philippe Put

نحوه برخورد با کنجکاویهای جنسی کودکان، از جمله مسائل بسیار مهم در پردازش و رشد کودکان است اما درحال حاضر بنا به مسائل مختلف فرهنگی و یا کم اطلاعی والدین از نحوه پاسخگویی، این کنجکاوی‌ها اغلب با برخوردهای غلط از سوی خانواده‌ها همراه شده در حالی که این موضوع می‌تواند در آینده و روند رشد شناختی کودکان بسیار تاثیرگذار باشد.

مهدی بیاتی، روان شناس کودک در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با این موضوع گفت: مسائل جنسی یک واقعیت انسانی وغیر قابل انکار بوده و باید پذیرفت که این موضوع یکی از مهم ترین موضوعات فرآیند فیزیولوژیک هر فرد از کودکی تا بزرگسالی (لحظه تولد تا مرگ) است و نحوه پردازش و برخورد پیرامون این موضوع نیز یکی از مسائلی است که باید به آن دقت شود.

وی ادامه داد: بر اساس یافته‌های روان شناسی، کنجکاوی‌های جنسی کودکان از سه سالگی شکل گرفته و در شش سالگی به اوج خود خواهد رسید.

بیاتی افزود: متاسفانه درحال حاضر به علت فراوانی اطلاعات در دسترس کودکان، مباحث دیداری و تصویری و حتی گفت و شنودهای والدین در این حوزه تا حدی باعث شده است که این کنجکاوی ها پیش از سه سالگی ایجاد شوند اما با وجود آنکه این موضوع یکی از مباحث مهم رشدی کودکان است، گاهی شاهد سرکوب‌های بداخلاقانه، اشتباه با کودکان از سوی خانواده‌ها در این گروه سنی هستیم که این امر موجب بروز مشکلات جنسی در بزرگسالی فرد می‌شود.

این روان شناس همچنین عنوان کرد: گاهی اوقات نیز شاهد بروز رفتارهای بدون محدودیت و آزاد گذاشتن کودک در این حوزه از سوی والدین می‌شویم که این برخورد نیز باعث ایجاد مشکلات متعدد و در نهایت منجر به عدم پاسخگویی والدین در برابر برخی سوالات کودکان خواهد شد در حالیکه کنترل کردن در این گروه سنی با انجام برخی رفتارهای پیشگیرانه از سوی والدین باعث می‌شود فرآیند رشد جنسی کودک به طور طبیعی طی شود.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه در این گروه سنی بعد از سه سالگی کودک به بدن و اندام‌های جنسی خود توجه کرده و آن را با جنس مخالف مقایسه می‌کند و تفکر به این مسائل ورودی و آغاز کننده کنجکاویهای جنسی است، ادامه داد: در حال حاضر ۲ دسته خانواده در جامعه داریم؛یک دسته که کاملا با آزادی با این مسئله برخورد کرده و گروهی دیگر نیز که کاملا سخت گیر بوده، درحالیکه تمامی این برخوردهای افراطی و تفریطی منجر به آسیب رسانی به کودک در بزرگسالی خواهد شد.

این روانشناس تصریح کرد: درحالت نخست شاهد بی بندو باری جنسی و تعدد روابط جنسی کودک در بزرگسالی خواهیم بود و در مرحله دوم نیز سخت گیری جنسی باعث می‌شود حتی فرد در فضای ارتباط با همسر خود نیز دچار مشکلات متعدد شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اگر کودک سوالی پرسید نباید آن را منع و آن را به پر رویی متهم کرد زیرا سه تا ۶ سالگی اوج کنجکاوی های جنسی کودکان و جزیی از مراحل رشد طبیعی آنان است و نمی‌توان مانع آن شد،افزود: والدین همواره باید بدانند که نباید ترس از موضوعات جنسی را در کودکان ایجاد کنند زیرا این اضطرابها در نهایت منجر به ترس کودک در بزرگسالی از روابط جنسی شده و درحال حاضر نیز شاهد آن هستیم که مسائل جنسی و مشکلات آن یکی از علل مهم طلاق در جامعه است.

بیاتی همچنین عنوان کرد: با اقدامات پیشگیرانه همچون جداکردن اتاق کودک از والدین از سن ۱٫۵ تا ۲ سالگی، حمام رفتن کودک با جنس موافق خود و غیره می‌توان مانع از آسیبهای جنسی متعدد به کودک شد.

این روانشناس در ادامه با تاکید بر اینکه مسائل و کنجکاویهای جنسی در کودکان کاملا با بزرگسالان متفاوت بوده و عاری از لذت‌های جنسی است، گفت: در برخی مواقع کودکان رفتارهایی را خصوصا در مهدهای کودک که دختر و پسر در آن حضور دارند انجام می‌دهند که ممکن است والدین با دیدن آن رفتارها تصورات منفی از کودکان خود پیدا کنند درحالیکه باید بدانیم تمامی رفتارهای این چنینی کودکان صرفا تقلید محض بوده و هیچ گونه لذت جنسی با آن همراه نیست.

وی درادامه تصریح کرد: با این وجود به هیچ وجه جداسازی مهدهای کودک کار صحیحی نیست زیرا هرچه کودک را از مسئله‌ای منع کرد تاثیرات منفی بیشتری به دنبال خواهد داشت در حالیکه می‌توان با تغییر نوع نگاه و ارائه راهکارهای اصولی بدون حذف صورت مسئله در کنار رفتارهای پیشگیرانه به راحتی از بروز مشکلات متعدد دراین زمینه جلوگیری کرد.

دهه هشتادی‌ها دراکولا نیستند

این روانشناس درخصوص صحبت‌هایی از قبیل دراکولا بودن دهه هشتادی ها و…که امروزه در قالب لطیفه بسیار در جامعه عنوان می‌شود، اظهار کرد: این کودکان دراکولا نیستند بلکه آنان تنها در انبوه اطلاعات بزرگ شده و در نتیجه به علت فرآیند تربیتی متفاوتی که با دهه‌های پیشین خود داشتند دچار انبوه اطلاعات می‌شوند.

بیاتی تصریح کرد: برای مثال این کودکان در تصاویر و فیلم‌های کارتونی خود از صفر تا صد روابط عاشقانه را می‌بینند و این موضوع به خودی خود باعث افزایش کنجکاوی آنان خواهد شد؛ با این وجود والدین هیچ گاه نباید زمانی که کودک درحال دیدن این تصاویر و یا کارتون‌هاست با برخوردهای چکشی مانع دیدن آنان شوند بلکه باید پیش از خرید این محصولات آگاهی‌های خود را در خصوص محتوای آنان افزایش دهند.

وی افزود: باید به کودکان انتخاب صحیح را آموزش داد و قطعا این مسئله از طریق منع و یا آزادی‌های بیش از اندازه محقق نخواهد شد بلکه باید به کودکان فرصت آزمون و خطا داده شود، زیرا برخوردهای مقابله‌ای تنها باعث بروز بحران‌های متعدد در بزرگسالی کودک خواهد شد.

این روانشناس ادامه داد: به جرات می‌توان گفت بسیاری از مشکلات جنسی و اخلاقی کودکان و نوجوانان برگرفته از بی عرضگی سیستم آموزش و پرورش و خانواده‌ها است زیرا اگر کودک از لحاظ تفکری به درستی تربیت شود هرگز درآینده دچار مشکل نخواهد شد اما درحال حاضر در جامعه شاهد آن هستیم که با همه چی مقابله می‌شود درحالیکه اگر به جای هزینه برای مقابله با همه چیز در حوزه رشد شناختی و اجتماعی و… کودکان سرزمینمان هزینه کنیم شاهد آن خواهیم بود که در بزرگسالی قدرت انتخاب صحیح داشته و در نهایت جامعه دچار آسیب‌های متعدد نخواهد شد.

asde

 Leave a reply

Your email address will not be published.