صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  78 سال متوسط اميد به...
اردیبهشت
۳۱
۱۳۹۴
۷۸ سال متوسط امید به زندگی برای ایرانیان
اردیبهشت ۳۱ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

براساس اطلاعات سرشماری کشور، امید به‌ زندگی برای زنان ۸۱ سال و برای مردان ۷۶ سال و متوسط امید به زندگی در کشور ۷۸ سال است.

کامران باقری‌ لنکرانی رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این مطلب گفت: در کنار افزایش امید به زندگی، موارد نظیر توجه به پدیده سالمندی نیز باید مد نظر باشد.

وی تصریح کرد: اگر سالمندی به عنوان یک واقعیت پذیرفته و برای آن برنامه‌ریزی نشود، در آینده با سالمندانی ناتوان روبرو خواهیم بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: بر اساس پژوهش‌ها، زنان با ۱۶سال و مردان با ۱۳سال ناتوانی در زندگی روبرو می‌شوند که این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد و برای داشتن سالمندی سالم برنامه‌ریزی کرد .

چاقی ربطی به سواد ندارد

لنکرانی ادامه داد: در کشورمان ۲۷ درصد زنان میانسال به بالا، با نمایه توده‌بندی بالای ۳۰ ، چاق و ۳۵ درصد از همین گروه نیز اضافه وزن دارند و در مجموع ۶۰ درصد زنان دچار چاقی و اضافه وزن هستند که این مساله تاسف‌آور است.

وی در چهارمین همایش بین‌المللی سلامت زنان در شیراز،گفت: مقابله با چاقی چندان آسان نیست و بر اساس پژوهش‌ها چاقی ارتباطی با سواد ندارد و زنان دارای اطلاعات سلامت هم چاق هستند. بنابراین برای رفع این مشکل باید بر تغییر شیوه زندگی توجه ویژه داشت.

لنکرانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سلامت زنان و ارایه آگاهی به آنان موجب سلامت خانواده و در نهایت اجتماع می‌شود، این موضوع باید به عنوان یک اولویت مهم در نظر گرفته شود .

زنان مصرف کنندگان اصلی قلیان

رئیس چهارمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان گفت: رشد مصرف دخانیات در زنان بیشتر از مردان است و بر اساس تحقیقات، زنان بخش مهمی از مصرف کنندگان مداوم قلیان شده‌اند که به این مسئله باید به عنوان یک هشدار نگریست.

وی گفت: برخی از بیماری‌ها بار مهمی دارند ولی نظام‌های سلامت و اجتماعی کمتر به آنها توجه می‌کنند، یکی از این بیماری‌ها، بیماری‌های اسکلتی مانند کمردرد است که حدود ۱۳ درصد بارناتوانی در زنان را به وجود می‌آورد .

وظایف زنان میتواند سلامت آنها را تهدید کند

مشاور استاندار و مدیر کل امور بانوان استانداری فارس نیز گفت: رسیدن به جامعه‌ای سالم در گرو سلامت زنان، مادران و دختران جامعه است و اگر جامعه‌ای دارای هدف منظم و دقیق نسبت به سلامت زنان باشد، می‌توان گفت که آن جامعه در رسیدن به سلامت موفق عمل می‌کند.

سیده معصومه دستغیب ادامه داد: در جامعه امروز در صورتی که زنان وظایف خانوادگی و شغلی خود را به خوبی انجام دهند، به عنوان فردی سالم در نظر گرفته می‌شوند.

دستغیب گفت: وظایف و مسئولیت‌هایی که بر عهده زنان است به دلیل گستردگی در خانواده و اجتماع، شرایط پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند که می‌تواند سلامت آنها را با مخاطره مواجه کند.

وی با اشاره به اینکه زنان مراقبان بهداشت خانواده هستند و اگر نتوانند به سلامت خود توجه کنند، نمی‌توان جامعه‌ای سالم داشت، افزود: با هر میزان سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت زنان، با نتایج مطلوب در کل اجتماع روبرو می‌شویم .

۲۰ درصد زنان میانسال چربی خون دارند

دکتر محمدهادی ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این همایش گفت:اکنون ۲۰ درصد زنان میانسال و سالمند کشور دچار چربی خون بالا، ۲۵ درصد فشارخون بالا و ۲۰درصد نیز مبتلا به دیابت هستند.

وی ادامه داد: این سه فاکتور از عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر است که برای دستیابی به سلامت باید به آنها توجهی ویژه داشت.

ایمانیه گفت: سبک زندگی نامناسب، مصرف موادغذایی ناسالم، بی‌تحرکی، کاهش ارتباطات خانوادگی و حمایت‌های روحی – روانی از مواردی است که زندگی امروز را تحت تاثیر قرار داده‌اند و موجب به خطر افتادن سلامت شده‌اند‌.

اگر بر مبنی اسلام عمل میکردیم موقعیت زنان بهتر بود

دکتر علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور نیز گفت: زنان از زندگی طولانی‌تری بهره‌مند هستند اما این طولانی بودن زندگی الزاما به معنی داشتن زندگی سالم نیست. زنان در تمام دنیا در زمینه اشتغال با بی‌عدالتی مواجه هستند و موقعیت اجتماعی آنان، آنگونه که باید نیست.

مرندی تصریح کرد: اگر در جامعه ما اعتقادات راسخ مذهبی حاکم بود و ما به آنچه که اسلام می‌گوید عمل می‌کردیم، بانوان از موقعیت اجتماعی بالاتری نسبت به اکنون برخوردار بودند .

مرندی خاطرنشان کرد: اجرای برنامه‌های تکامل سال‌های اول زندگی موجب ارتقای کیفیت فرزندپروری، ایجاد عادات سالم از سنین پایین‌تر، ایجاد محیط‌های حامی و امن برای کودکان و مراقبت‌های مطلوب جسمی و روانی می‌شود که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

مرندی لزوم توسعه مراقبت‌های بهداشتی برای دست‌یابی به سلامت نسل امروز و نسل‌های بعد را مورد تاکید قرار داد.

منبع: ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.