از هر پنج زن ایرانی یک نفر خشونت را تجربه کرده است


عکس: Flickr

خانه امن: قطعا نمی‌توان برتابیم که به نام دین داری و دین مداری خشونت علیه زنان رخ بدهد و باید به کسانی که با این تفکر دست به اعمالی غیر واقع گرایانه می‌زنند بگوییم که شما پوستین وارونه بر تن دین کرده‌اید.

آذر منصوری فعال حقوق زنان با بیان این مطلب در همایش چرایی خشونت علیه زنان در دانشگاه اصفهان گفت: در کشور متاسفانه برای حل بسیاری از موضوعات اجتماعی به جای گشتن به دنبال راه حل صورت مسئله را پاک می کنند این موضوع در خصوص مسائل اجتماعی زنان نیز مشهود است.

وی به پژوهش‌های انجام شده در سال 1383 در خصوص خشونت علیه زنان اشاره کرد و گفت: این پژوهش‌ها می‌توانست به دانشگاه‌ها سپرده و موضوعات این خشونت‌ها مورد بررسی قرار گیرد، اما دولت قبل همه این پژوهش‌ها را به خمیر تبدیل کرد.

این فعال حوزه زنان اظهار کرد: بر اساس آمار به دست آمده در آن پژوهش‌ها از هر پنج زن ایرانی یک نفر خشونت را تجربه کرده است و این افراد کسانی هستند که خشونت جسمی و روانی را از نظر گذرانده‌اند.

منصوری با اشاره به قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی که توسط ایران هم امضا شده است، افزود: در آن برنامه‌های متعددی برای جلوگیری از خشونت علیه زنان ارائه شده است و باید کشور ما نیز از آنها استفاده کند.

وی با اشاره به واکنش زنان در برابر خشونت گفت: باید باور داشته باشیم که امروز در کشوری زندگی می کنیم که 35 درصد از خشونت های خانگی به پلیس گزارش می شود و این یعنی 65 درصد خشونت های خانگی توسط زنان به پلیس هیچ گاه اطلاع داده نمی شود و از 185 مورد شکایتی که زنان از عاملین خشونت علیه خود شکایت کرده بودند 128 مورد از شکایت خود منصرف شدند. این اتفاقات در حالی در کشور رخ می دهد که ما در ایران با فقر مددکاری رو به رو هستیم .

وی افزود: در خارج از کشور تمام رسانه ها و ارگان های شخصیت ساز از جمله آموزش و پرورش به بحث درگیری و خشونت علیه زنان وارد شده اند و مدام در حال بررسی و رصد این موضوع در کشورهای خود هستند و ما در ایران نیز باید وارد این حوزه بشویم تا معضلات اجتماعی حوزه زنان کاهش پیدا کند.

این فعال زنان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه من افتخار می کنم که یک فمنیست اسلامی باشم، تاکید کرد: 36 سال پیش امام(ره) گفتند زنان باید در مقدرات اساسی دخالت کنند این در حالی است که رقم مشارکت سیاسی زنان در کشور ما نزدیک به صفر است و امروز فقط 8 زن در مجلس شورای اسلامی داریم و این یعنی سه درصد از این مجلس در اختیار زنان است این در حالی است که هیچ زنی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و خبرگان رهبری وجود ندارد.

منصوری خاطرنشان کرد: آمار ورود به دانشگاه ها و تعداد نفرات برتر کنکور نشان می دهد که اگر فضا باز شود زنان چگونه می توانند پیشرفت کنند البته هنوز با سخن امام(ره) که زنان باید در مقدرات نظام دخالت کنند فاصله وجود دارد.

وی افزود یکی از راهکارها بحث تبعیض مثبت است که از نگاه من باید در انتخابات برای ورود زنان به عرصه قدرت سهمیه ویژه در نظر گرفته شود.

این فعال حوزه زنان با اشاره به نقش رسانه ملی در آسیب های اجتماعی گفت: این رسانه در جهت تامین منافع ملی باید نقش ایفا کند، اما متاسفانه مدت ها است این رسانه فقط صدای یک بخشی از جامعه را بیان می کند و از رپرتاژهای آگهی تا سریال هایش تعریف درستی از جامعه زنان نمی دهد.

منصوری اظهار کرد: مشکلات اجتماعی را نمی‌توان جدای از هم ببینیم و قطعا نمی‌توان این مشکلات را بدون وابستگی به یکدیگر تحلیل و بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه مشکلات اجتماعی با یکدیگر رابطه تنگاتنگی دارند، افزود: مشکلات اجتماعی همچون فقر، اعتیاد ، روسپی‌گری و… از مهمترین مشکلات در حوزه زنان است، اما گاهی برخی از مشکلات اجتماعی خود سرمنشاء مشکلات دیگر هستند.

این فعال سیاسی اجتماعی ادامه داد: فقر و اعتیاد از آن دسته آسیب‌های اجتماعی است که به تنهایی یک آسیب جدی فعال هستند و خود پایه گذار بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگرند پس باید آسیب‌های اجتماعی را مجموعه‌ای در هم تندیده ببینیم.

منصوری با اشاره به عقیده اکثر کارشناسان امور اجتماعی مبنی بر این که نباید آسیب‌های اجتماعی را جدا از هم بررسی کرد، افزود: مجموعه مشکلات اجتماعی به شدت به یکدیگر وابسته هستند و قطعا برای حل آنها بدون پرداختن به پیشینه یک آسیب اجتماعی راه حل منطقی و درستی به دست نخواهیم آورد و در همین مسیر باید موجودی به نام زن را نیز در نظر بگیریم که اولا نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد و تاثیر پذیری این موجود نسبت به این مشکلات و تاثیرگذاری آن بر فرهنگ و تاثیرپذیری آن از فرهنگ را باید مورد بررسی قرار دهیم.

وی با اشاره به جایگاه زن در اسلام، تصریح کرد: در قرآن کریم خدا المومنین و المومنات، الصابرین و الصابرات در کنار هم می آورد چراکه قرآن اعتقاد دارد در مسائل اجتماعی و فردی زنان و مردان برابر و در کنار همند و این یک نگاه مترقیانه است و هیچ کجای قرآن را نمی توانید پیدا کنید که خدا در خصوص مسئولیت های اجتماعی؛ زن و مرد را تفکیک کرده باشد.