صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  پدران، دختران و یادگ...
اردیبهشت
۲۸
۱۳۹۴
پدران، دختران و یادگیری اعتماد به نفس
اردیبهشت ۲۸ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

عکس: Flickr

دکتر کارل لانگلوئیس (Dr. Carol Langlois)

وجود رابطه ای سالم میان پدر و دختر کلید شکوفایی اعتماد به نفس مثبت در دختران است. در زندگی همه دختر بچه ها، پدر نخستین فرد مذکر است. پدر و مادر همه چیز زندگی آنها بوده؛ در واقع آنها همه دنیای کودکان هستند.

خدشه دار شدن رابطه پدران و دختران در سنین کم می تواند سبب بروز چالش های درونی و نزاع های آن ها با جنس مخالف در تمام طول مدت عمر آنها شود.

این رابطه قدرتمند بین پدران و دختران از حدود ۲ سالگی شروع شده و در تمام عمر ادامه خواهد داشت، اما سنین ۲ تا ۴ سالگی به عنوان سنین حیاتی (سازنده) است. سؤالات اساسی مرتبط با رشد کودکان در این سن عبارتند از: آیا اینکه خودم باشم، خوبه؟ آیا برای جستجو، تجربه محیط جدید و لذت بردن از چیزهای جذاب خودم دارای آزادی عمل هستم؟

اگر والدین به دختران خود در جستجو و تکرار عمل آزادی بدهند، آنگاه آنها با همین حس استقلال رشد می کنند. آنگاه دختران یاد می گیرند که والدین خود را به عنوان تکیه گاهی متحد برای امنیت و اطمینان خود دریابند. اگر پدران در این سن، تقاضای بیش از حدی از دختران داشته باشند، آنگاه همانند آن است که مهارت های جدید آنها را نادیده می گیرند و مانع از تمرین و تکرار آنها می شوند، در نتیجه دختران نمی توانند به محیط اطراف خود مسلط شوند و فاقد اعتماد به نفس می شوند.

این حس عدم اعتماد به نفس می تواند بر دیگاه کودک از خود رخنه کند و با افزایش سن، اقدامات وی برای پیشرفت کردن را محدود کند. ممکن است در خانه، عباراتی نظیر «نمی تونم در نمایش نامه مدرسه بازی کنم. نمی تونم سریعتر بدوم. نمی تونم در مسابقه املاء شرکت کنم.» شنیده شود. این روند سبب دیر گفتن اقدامات وی و به تدریج از دست دادن اعتماد به نفس دختران می شود. والدین احتمالاً به اشتباه می گویند دخترشان «فقط خجالتی» یا «محتاط» بوده،‌ در حالی این دختر هیچ یک از این خصیصه ها را ندارد. این دختر به جای جستجوی آزاد موارد جدید، ‌به دنبال بررسی علائم رضایت یا عدم رضایت والدین خود است. چنین دختری فاقد هر گونه کنجکاوی، حس انجام هر گونه آزمایش بوده و فقط مطیع قوانین یادگرفته شده خود است. این حالت می تواند طاقت فرسا باشد.

اگر این مسائل حل نشود، آنگاه به صورت مستمر در دوران بلوغ ظاهر خواهند شد. اگر این الگوهای منفی را بررسی و اصلاح نکنیم، آنگاه همواره نقش خود را از دوران کودکی تا آخر ادامه خواهیم داد. پدران توجه داشته باشید تا‌ دختران خود را از سنین کم به امتحان موارد جدید تشویق کنید، به آنها روحیه دهید، به آنها اجازه دهید تا اشتباه کنند. اگر آنها دوست داشتند به آنها نصیحت کنید، به هنگام صحبت کردن به چشمان آنها نگاه کنید، هنگام تعلیم موارد جدید به‌ آنها، صبور باشید و همواره در همه جا برای آنها تکیه گاهی مطمئن باشید.

مواردی را پیدا کنید که هر دو می توانید با هم مشترکاً انجام دهید. رقصیدن پدران و دختران را به تمسخر نگیرید بلکه خودتان هم بروید و رقص کنید! هر یک شنبه مورد خاص و بامفهومی را بیابید مثلاً کارکردن مشترک برروی یک پروژه، و به این شکل با هم چند ساعتی را سپری کنید. سعی کنید یک بار در هفته، با هم شام درست کنید. برای این اقدامات مشترک، موارد بیشماری وجود دارد. هرگز برای شروع ارائه یک الگوی حمایتی دیر نیست و من تضمین می کنم که دختر شما چشم به راه آن است. به خاطر داشته باشید که به دخترتان نیز حق اظهار نظر و انتخاب دهید.

زنانی که در دوران رشد، با پدران و مادران خود رابطه مثبتی داشته، زنان محکم و با اعتماد به نفسی هستند که الگوهای مناسبی انتخاب می کنند و با داشتن واکنش های احساسی شایسته در وضعیت های مختلف، می توانند روابط معناداری با زنان و مردان دیگر داشته باشند.

همه ما یقیناً محصول محیط اطراف خود هستیم. پدران توجه داشته باشید که بهترین هدیه شما برای دخترانتان احترام گذاشتن به آنها است. احترام عملی و گفتاری شما به دخترانتان و مادرشان به طرزی باورنکردنی قدرتمند است، و تعیین کننده حد استانداردی است که لازم است دختران در رفتار با مردان احساس کنند. شما دارای این اختیار هستید تا بتوانید الگوی سالمی را در عمل تعیین کنید تا در کل دوره زندگی اعمال شود. این عبارت قدیمی که «دختران با پدرانشان ازدواج می کنند» صحیح است. صرف نظر از مثبت یا منفی بودن این رابطه، همه ما انسانیم و نسبت به چیزهای راحت و آشنا جذب می شویم. هیچ کار و عنوان مهمتر و قابل ستایشی در مقایسه با مقام پدران وجود ندارد.

منبعLeave a reply

Your email address will not be published.