صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برابری جنسیتی در خان...
اردیبهشت
۲۵
۱۳۹۴
برابری جنسیتی در خانواده‌های معاصر
اردیبهشت ۲۵ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عکس:Flickr

خانه امن: امروز روز جهانی اصلی‌ترین رکن جامعه است .روزی برای شناسایی و برطرف کردن همه مشکلاتی که این رکن اصلی را تهدید می کند. امروز روز خانواده است .

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت همین روز ،تمام دولت‌ها، جامعه مدنی، خانواده‌ها و اشخاص را فرا خواند تا از ابتکاراتی حمایت کنند که مردم را از نسل‌های مختلف به هم نزدیک کرده تا بتوانند جهانی سالمتر برای همه بسازند.

به اعتقاد بان کی مون:خانواده‌ها موجب انسجام جوامع شده و روابط بین نسلی این میراث را طی دوران تحکیم می‌بخشند.

او گفت: امسال روز جهانی خانواده مناسبتی است برای گرامیداشت روابط میان همه اعضای گروهی که خانواده را تشکیل می‌دهند. همچنین فرصتی است برای انعکاس اینکه چگونه تحت تاثیر فرایند اقتصادی و اجتماعی قرار گرفته و در پاسخ به آن برای تقویت خانواده ها چه اقدامی می توانیم انجام دهیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود:بیکاری، بسیاری از جوانان را که غالبا مشتاق به استقلال مالی از خانواده‌های خود هستند، مجبور می‌کند به والدین خود بیشتر متکی بمانند.

بان کی مون گفت: نبود مراقبت کیفی و قابل دسترس تلاش‌های خانواده‌هایی که دو منبع درآمد دارند را پیچیده کرده به نحوی که کار و تعهدات آنان درخانه با هم در می‌آمیزد. همانگونه که برای رسیدن به هدف افزایش طول عمر موفق عمل می‌کنیم، ناکافی بودن مستمری و مراقبت‌ها برای سالمندان نیاز به توجه بیشتر دارد.

وی با اشاره به این که در سراسر جهان اعضای خانواده همه در حال انجام وظیفه هستندگفت:آنان نیاز به حمایت از جانب سیاست گذاران و تصمیم گیران همچنین نهاد های عمومی و بخش خصوصی دارند.

برابری جنسیتی نامی برای روز خانواده

روز جهانی خانواده فرصت مناسبی برای ارتقای آگاهی در مورد موضوعات و مسائل مرتبط با خانواده، و افزایش آگاهی از رویه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در عرصه داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی تلقی می‌شود.
موضوع اصلی روز بین‌المللی خانواده در سال ۲۰۱۵، «مسئولیت مردان: برابری جنسیتی و حقوق کودکان در خانواده‌های معاصر» اعلام شده است.

موضوع این روز در سال جاری، با هدف ارتقای برابری جنسیتی و شناسایی و تضمین حقوق کودکان در خانواده انتخاب شده است. همچنین مسئولیت مردان در خانواده، با توجه به ضرورت پیشگیری از ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران در خانواده، ایجاد نظام هنجاری مطلوب، اصلاح رویه‌های عملی رایج، تصویب قوانین و مقررات و پیش‌بینی برنامه‌های مداخله‌گرایانه و حمایتی از سوی دولت در شرایط لزوم مورد توجه قرار گرفته است.

در رابطه با نام‌گذاری امسال نکته قابل تأمل، شناسایی مسئولیت مردان در خانواده در راستای دیگر برنامه‌های بین‌المللی خصوصاً کمپین «HeforShe»  نهاد زنان ملل متحد و ضرورت مشارکت فعال و مؤثر مردان در جریان‌سازی حمایت از حقوق زنان است که ضرورت آن از سوی برخی سازمان‌های غیردولتی، نمایندگان دولتی و نهادهای بین‌المللی فعال در حوزه زنان مورد تأیید و تصریح قرار گرفته است.

همچنین اشاره به تضمین و ارتقای حقوق کودکان در خانواده از دیگر ملاحظات بسیار مهمی است که در موضوع امسال مورد تأکید است و به نظر می‌رسد در صورت توجه و اهتمام بر آن، می‌تواند در تعدیل و توازن رهیافت بین‌المللی در رابطه با زنان و خانواده مؤثر تلقی شود. در واقع، عدم هماهنگی و تعارض رهیافت‌های جاری در حوزه حمایت از حقوق زنان و کودکان از جمله دغدغه‌های مطرح به‌ویژه از جانب فعالان حقوق کودک بوده که به نظر می‌رسد نام‌گذاری امسال بر لزوم هم‌گرایی میان این دو حوزه دلالت دارد.(مهر خانه)Leave a reply

Your email address will not be published.