صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  دلایلی که زنان  کارت...
اردیبهشت
۲۳
۱۳۹۴
دلایلی که زنان  کارتن‌خواب می شوند
اردیبهشت ۲۳ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

karton-khabاگر بیکاری یکی از عواملی است که باعث گرایش مردان به سمت اعتیاد می شود، در مورد زنان نیز فقدان قدرت اقتصادی یا عدم تأمین اقتصادی باعث بروز فقر برای آن‌ها شده و همین امر موجب می‌شود زنان به تدریج مسکن خود را از دست دهند و به کارتن‌خوابی رو بیاورند.

زهره طبیب‌زاده‌نوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب گفت: یکی از مهم‌ترین مسایلی که به عنوان یک آسیب بزرگ اجتماعی وجود دارد و به شدت چهره شهر را تخریب کرده، وجود کارتن‌خواب‌هاست که این مسئله در حیطه زنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در سال‌های گذشته فقط کارتن‌خواب مرد داشتیم، اما متأسفانه این روند به حوزه زنان هم کشیده شده و ما در حال حاضر شاهد این پدیده در خیابان‌ها هستیم.

وی ا اشاره به افزایش آمار زنان کارتن‌خواب اظهار داشت: نکته بسیار مهمی که در مورد زنان مطرح است زنان در جامعه ما امکان اشتغال کمتری دارند و معمولاً تحت تکفل پدر یا همسر خود هستند. حال اگر به دلایلی این دو حامی مالی را از دست دهند و مادر آن‌ها هم به عنوان یک زن سرپرست خانوار قدرت تأمین زندگی فرزندانش را نداشته باشد، این دختر برای تأمین خواسته‌های خود دچار آسیب‌های مختلفی خواهد شد.

طبیب‌زاده با اشاره به آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اخلاقی که در کمین این دختران است، گفت: ممکن است این دختران آلوده شوند و ارتباطات نامشروعی پیدا ‌کنند؛ زیرا زمینه بروز این امر در اثر افزایش استفاده از فضاهای مجازی که امکان ارتباطات نامناسب اخلاقی را با جنس مخالف فراهم می‌کند، وجود دارد. بسیاری از دخترانی که دچار این آسیب‌های اخلاقی می‌شوند از سوی خانواده‌های خود طرد می‌شوند و از منزل فرار می‌کنند و چون عمدتاً امکانات مالی ندارند و نمی‌توانند برای خودشان مسکنی فراهم کنند. بی‌خانمان شده و به خیابان‌ها کشیده می‌شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متأسفانه آمار طلاق به دلایل مختلف افزایش پیدا کرده و زن سرپرست خانوار وقتی نتواند زندگی خود را تأمین کند، به بزهکاری کشیده می‌شود. در واقع، فقر و عدم توانایی مالی این زنان زمینه بروز آسیب و بزه اجتماعی ،بی‌خانمانی و کارتن‌خوابی شوند.

وی در خصوص وظایف دستگاه‌ها و نهادهای دولتی در رابطه با کاهش این آسیب‌های اجتماعی ویژه زنان و دختران گفت: براساس قانون دو نهاد بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) موظف هستند به این افراد آسیب‌دیده یا در معرض آسیب کمک کنند و باید از آن‌ها پرسید که به وظایف قانونی خود در قبال این افراد عمل می‌کنند یا خیر. از سوی دیگر، شانس ابتلای بسیاری از این کارتن‌خواب‌ها به اعتیاد زیاد است و حتی در ردوبدل‌کردن مواد مخدر هم ورود پیدا می‌کنند. در این‌جاست که ستاد مبارزه با مواد مخدر هم نقش دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص نقش مجلس و قانون‌گذاری در زمینه زنان کارتن‌خواب و آسیب‌دیده تصریح کرد: قانون در این زمینه کاملاً مشخص است. البته، نمی‌گویم اصلاً خلأ قانونی وجود ندارد، اما به طور مشخص نهادهای بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و ستاد مبارزه با مواد مخدر در این زمینه مسئول هستند و باید از آن‌ها پرسید در این زمینه چه کرده‌اند و چرا زنان کارتن‌خواب در خیابان‌ها وجود دارند و آیا این دستگاه‌ها نسبت به این زنان احساس مسئولیت نمی‌کنند؟

منبع:مهرخانه Leave a reply

Your email address will not be published.