صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  بهار فصلی برای خودسو...
اردیبهشت
۲۲
۱۳۹۴
بهار فصلی برای خودسوزی زنان
اردیبهشت ۲۲ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

رویا تاجی: فقط بیست سال داشت ، دانشجوی دانشگاه شیراز بود . حسابداری می خواند اما یک جایی از محاسبات زندگی اش اشتباه شد . بنزین را برداشت خودش را آتش زد و به حساب زندگی اش برای همیشه پایان داد .

همین چند روز پیش ، در پارکینگ خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز .

حرف و حدیث ها زیاد شد ، یکی گفت عاشق بود، آن دیگری از یک عشق نافرجام نوشت و کسی از انتشار فیلم خصوصی اش توسط یک پسر خبر داد . گر چه هیچ کدام از این دلیل ها هنوز ثابت نشده و هیچ مقام مسئول یا خانواده اش واکنشی نشان نداده اند اما مایه همه این خبر ها یک چیز است ، خشونت ، خشونتی که در انتها یک دختر بیست ساله را به آتش کشید .

او خودسوزی کرد تا اعتراض خود را به شرایطی که در آن قرار داشت نمایان کند . شرایطی که برون رفت از آن برایش سخت تر از زندگی بود .

اخبار خود سوزی زنان در ایران به همین تعداد بس نمی شوند، آمارها گر چه پایه و بنیان درستی ندارد ولی از ثبت ۴۰۰ خودسوزی در سال خبر می دهند،که بیش از ۳۰۰ نفر زنان جوان و عمدتا متأهل بوده‌اند.

زنان و دخترانی که به نشانه اعتراض و برای رهایی از خشونت خانگی خود را به آتش می کشند.

زنان ایلام صدر نشین آمار خودسوزی در کشور و ایران مقام دار خودسوزی در خاورمیانه است .همچنین ایران  از نظر نرخ خودکشی رتبه ۳۹ در جهان را دارد .

بررسی ها می گویند، بیشترین انگیزه و علت خودسوزی زنان، مشکلات خانوادگی در زندگی زناشویی (۹۲ درصد) است. از بین این مشکلات سوء‌رفتار کلامی در ۵.۸۸ درصد، خشونت متوسط در  ۶.۵۸ درصد، کتک‌کاری و خشونت‌جسمی در ۲.۶۳ درصد و مشکلات جنسی در ۱۴.۲۴ درصد از خودسوزی‌هاست .

همچنین بیشترین علل اقدام به خودسوزی در زنان متاهل خشونت خانوادگی و مشکلات زناشویی آن‌ها بوده است.

خودسوزی دومین راه

تحقیق در مورد خودکشی شاید زیاد باشد ولی آمار ها شاید توان بیان حقیقت را ندارند . طبق نتایج برخی پژوهشها، خودکشی دومین علت مرگ در دانشجویان است.

دانشجویان بیشتر خود را حلقه آویز می کنند و برای پایان دادن به زندگی خود کمتر به بریدن  شریانات حیاتی خود فکر میکنند .

زنان اما سم  می خورند و دومین راه انتخابی آنها برای پایان زندگی آتش است ، زنان بیشتر خودسـوزی می کنند . اما حلقه آویز کردن هم انتخاب دیگر آنهاست .

این آمار های یک پژوهش است .

پژوهش بررسی فراوانی خودکشی دانشجویی و ارتباط آن با خصوصیات جمعیت شناختی در سالهای ۸۵-۸۳ در مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور که لیلی پناغی  ، فرامرز سهرابی ، فائزه زهرا ابوالمعصومی و  حمید پیرو انجام داده اند .

بهار فصلی برای خودسوزی

بهار فصلی است که زنها برای خودسوزی انتخاب می کنند . خودکشی زنان فصل دارد . تابستان فصل دل کندن آنها از زندگی است .

بعد از تابستان ، بهار و زمستان و پاییز به ترتیب بیشترین خودکشی ها اتفاق می افتد .

نتایج حاصل از تفکیک جنسیتی روش خودکشی بر حـسب فـصل سـال مـشخص مـی کنـد کـه در زنـان شـایعترین روش خودکشی در فصل بهار، خودسوزی و مسمومیت با سم ، در فصل تابستان خودسـوزی و حلـق آویز کردن ، در فصل پاییز مسمومیت با سم و دارو و در فصل زمستان حلـق آویـز کـردن و خودسوزی است.

بنا به تحقیقاتی که از سال ۱۳۴۰ انجام شده ، زنان بیش از مردان خودسوزی می کنند ،همچنین ۶۰ تا ۸۰ درصد خودسوزی‌ها در استان ایلام و لرستان (غرب ایران) توسط زنان جوان صورت گرفته است.

بررسی ۴۱۲ مورد خودسوزی در طول سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱در تبریز نشان می دهد که ۹۹ درصد از موارد خودسوزی توسط زنان انجام گرفته بود.

چرا خودسوزی؟

به گفته محققان دانشگاه سیاتل واشنگتن خودسوزی از الگوهای اجتماعی و اقتصادی،فرهنگی و روانی تبعیت می کند ، این اقدام خشن دلایل متفاوتی دارد گاهی اوقات انگیزه های مذهبی آن را هداست می کند مانند سنت “ساتی” در هند که زنان بیوه در مراسم تشییع جنازه همسران‌شان سوزانده می‌شوند ( این سنت گر چه محدود شده ولی هنوز گاهی دربرخی از روستاهای هند انجام می شود)

گاهی خودسوزی اقدامی نمادین است که فعالان سیاسی و اجتماعی به عنوان ابزاری قدرتمند در راستای جلب توجه بین المللی انجام می دهند .مانند خودسوزی راهبان تبتی در اعتراض به دولت چین.

گاهی اوقات نیز خودسوزی جنبه اعتراض جنسیتی دارد مانند زنان افغانستان که از خودسوزی برای فرار از معضلات خانواده، ازدواج اجباری و سوءاستفاده و خشونت های رایج در جوامع سنتی‌شان استفاده می کنند.

اما در غرب ایران که ۸۰ درصد از موارد خود سوزی را به خود اختصاص میدهد ،شایع ترین انگیزه برای خود سوزی زنان جوان افسردگی بیش از حد، تهمت ،تعصبات خانوادگی و فقر است . اختلافات بین زن و شوهر، سرخوردگی در آموزش و پرورش و بیماری های جسمی و روانی از جمله اعتیاد نیز دلایل دیگری برای خودسوزی هستند.
به نظر می رسد تغییر نقش های جنسیتی که پیامد تغییرات سریع اجتماعی در کشور است خود دلیل دیگری برای خودسوزی زنان در برخی از مناطق کشور باشد. ( سلامت نیوز)

خودسوزی و نوع ویژه آن یعنی خودسوزی یکی از آسیب های اجتماعی کشور است .که زنان را بیش از مردان تهدید میکند .  اما محدودیت های دینی ، حساسیت های امنیتی و سیاسی راه را برای برسی دقیق علل و گره گشایی آن بسته است . بنا به آمار پزشکی قانونی  میزان خودکشی در ایران طی چند سال اخیر کمی بیشتر شده. آمار سال ۹۲ نسبت به ۹۱ نشان می‌دهد که میزان خودکشی در این یک سال، یازده درصد افزایش داشته است .و آمار دقیقی از نوع خودسوزی آن در دسترس نیست .Leave a reply

Your email address will not be published.