صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  ارائه خدمات تخصصی به...
اردیبهشت
۱۸
۱۳۹۴
ارائه خدمات تخصصی به زنان خشونت دیده
اردیبهشت ۱۸ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

عکس:Flickr

خانه امن: میزان مرگ ناشی از خشونت در بین زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله در ایران با میزان مرگ ناشی از سرطان برابر است، اما کمتر از ۳۵ درصد از خشونت‌های خانگی در کشور به پلیس گزارش می‌شود.

این آمار را آذر ماه گذشته سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران اعلام کرد .

محمدعلی اسفنانی، گفته بود: “۹.۸۷ درصد” زنان متاهل شهر تهران گرفتار “همسرآزاری روانی»”و “۹.۴۷ درصد” آنان قربانی “آزارهای جسمی و سایر آزارها” هستند.

حالا مدیر کل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از ارائه خدمات تخصصی به زنان خشونت دیده خبر داده است .

ولی‌الله نصر،گفته: ارائه خدمات به زنان خشونت دیده در خانه‌های امن از سال ۹۰ به وسیله سازمان بهزیستی به مرحله اجرا درآمده است.

او با اشاره به اینکه ارائه خدمات تخصصی به این زنان از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در سال ۹۴ است، گفته: برگزاری نشست منطقه‌ای – آموزشی جهت مشاورین حقوقی شاغل در خانه‌های امن به منظور ارتقای سطح دانش مشاورین، برگزاری جلسات کمیته ارزیابی و نظارت بر نحوه اجرای راهنمای عمل مداخلات تخصصی در خانه‌های امن از جمله اقدامات پیش‌بینی شده در سال ۹۴ است.

وی ادامه داد: هدف از اجرای این فعالیت حمایت و توانمندسازی زنانی است که مورد خشونت خانگی قرار گرفته‌اند.

بر اساس نتایج یک تحقیق، از ۱۸۰ مورد شکایت زنان علیه خشونت خانگی، ۱۲۸ مورد به دلایل متعدد “علاقه‌ای به پیگرد قانونی شکایت خود نداشتند”.

میزان همسرآزاری در مردانی که تحصیلات‌شان بالاتر از لیسانس است کمتر و در مردانی که کمتر از دیپلم هستند “به میزان معناداری خشونت بیشتر است”.

زنان شاغل کمتر از زنان غیرشاغل خشونت را تجربه می‌کنند و «بیشترین» خشونت در مناطق روستایی ایران دیده می‌شود، اما زنان «برای حفظ خانواده، ترس از رسوایی یا آشنا نبودن با حقوق خود» این شرایط را تحمل می‌کنند.

۱۵ هزار قربانی خشونت خانگی به پلیس مراجعه کردند

آمار موجود در سال ۱۳۹۳ حدود ۱۵ هزار نفر با موضوع بدرفتاری جسمی و عاطفی به مراکز مشاوره و دوایر مددکاری اجتماعی کلانتری‌ها مراجعه کرده‌اند.

این را چند روز پیش سردار سعید منتظرالمهدی معاون اجتماعی نیروی انتظامی به مهرخانه، گفت .

او در خصوص آمار خشونت خانگی در ایران گفت: در سال ۹۳ حدود ۱۲ هزار زن به مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی کلانتری‌ها در سراسر کشور مراجعه کردند که علت اصلی مراجعه آن‌ها موضوع اعتیاد همسر و فرزندانشان بوده است.

منتظرالمهدی با اشاره به موانعی که باعث می‌شود زنان آسیب‌دیده برای طرح شکایت یا حل مشکل خود به پلیس مراجعه نکنند، خاطرنشان کرد: بعد فرهنگی و اجتماعی مسئله شامل ترس از بین رفتن آبرو و حیثیت فردی و خانوادگی، عدم آگاهی نسبت به حقوق فردی و اجتماعی یا‌‌ همان حقوق شهروندی و بی‌اعتمادی نسبت به مراجع قضایی و انتظامی از جمله مواردی هستند که باعث می‌شوند زنان آسیب‌دیده به پلیس مراجعه نکنند.

خشونت خانگی سومین آسیب کشور

وقتی در چارچوب یک ارتباط نزدیک میان دو فرد، رفتار مرد با زن خشونت آمیز و سلطه گرانه است، نتیجه آن خشونت خانگی خواهد بود.خشونت خانگی می تواند جسمانی، جنسی، روانی یا عاطفی باشد. سوءاستفاده مالی و محدود کردن فرد نیز از جمله مشخصه های دیگر خشونت خانگی است.
خشونت می تواند عملا یا فقط با تهدید صورت بگیرد؛ همچنین همیشگی یا موقتا اتفاق بیافتد. خشونت در خانواده در میان تمام طبقات اجتماعی، گروه های سنی، نژاد، جنس، شیوه زندگی یا به رغم معلولیت رخ می دهد.
خشونت خانگی می تواند در هر زمان – چه در ابتدا و چه پس از گذشت چند سال از ارتباط میان دو نفر رخ بدهد. کودکان نیز از تاثیر منفی خشونت خانگی – چه در کوتاه مدت و چه در دراز مدت – درامان نیستند.
تمام اشکال خشونت – روانی، اقتصادی، عاطفی و جسمانی – از قدرت طلبی و سلطه گری فرد آزار رسان ناشی می شود.
در گزارش های مربوط به خشونت در خانواده معمولا زنان و کودکان به عنوان قربانیان اصلی، و مردان به عنوان افراد خاطی قید می شوند. چون بنابر آمار جهانی حدود ۹۰ درصد از قربانیان خشونت خانگی زنان و حدود ۱۰ درصد مردان هستند.
مردان نیز مورد سوءرفتار زنان قرار می گیرند اما بخش عمده خشونت خانگی، به ویژه موارد مرگ آور و خطرناک آن، از سوی مردان علیه دختران و زنان خانواده صورت می گیرد.
همچنین مردانی که مورد خشونت زن قرار گرفته اند پس از ترک او با تهدید جانی مواجه نیستند، اما دوره پس از ترک مرد برای زن می تواند بسیار خطرناک باشد.
چندی پیش مجید ارجمندی؛ رئیس اورژانس اجتماعی کشور،آمار خشونت خانگی در ایران را بالا اعلام کرد  گفت:در حال حاضر حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد مراجعین به بهزیستی دختران مجرد و زنان متأهل هستند که مورد خشونت خانگی قرار گرفته‌اند.
وی با تاکید بر این که تهیه آمار خشونت خانگی کار سختی است افزود: پس از اعتیاد و کودک آزاری خشونت خانگی و زنان آسیب‌دیده سومین آسیب کشور هستند  .Leave a reply

Your email address will not be published.