صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  آنها وقتی آمادگی ندا...
اردیبهشت
۱۸
۱۳۹۴
آنها وقتی آمادگی ندارند،یائسه می شوند
اردیبهشت ۱۸ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
image_pdfimage_print

عکس:Flickr

خانه امن: بیست و پنج سال سرم را با همسرم روی یک بالشت گذاشتم و حالا مدتی است او توی هال و یا اتاق پسرم می خوابد .

از موقعی که یائسه شدم ” گر ” می گیرم و داغ می شوم . انگار توی تنم آتش روش کرده اند . روزی ده بار توی خانه و کوچه و محل کار از نوک سرم تا نوک پاهایم داغ می شود و همه از من می پرسند چه اتفاقی برای من افتاده و من خجالت می کشم که بگویم در ۴۵ سالگی یائسه شده ام .

چله زمستان پنجره های اتاق خواب را باز می کنم و زیر پنجره می خوابم . بالشم را ده بار زیر و رو می کنم  تا کمی خنکی درون من جریان پیدا کند ولی همسرم مدتهاست شبها کنار من نمی خوابد و تنها زمان رابطه جنسی آنهم برای مدت کوتاهی کنار من به سر می برد .

پزشکم هورمون درمانی را برای من مناسب نمی داند چرا که سابقه سرطان سینه در خانواده من جدی است . با همسرم به مشاور مراجعه کردیم ولی از دست مشاور چه کاری بر می آید وقتی او از سرما می لرزد و من از گرما خوابم نمی برد .

زنها در حالیکه آمادگی یائسگی را ندارند یائسه می شوند . در حالی که اطلاعات و آموزش کافی برای چگونگی برخورد با دوره جدید زندگی خود را ندارند . همسر و فرزندان آنها هم آماده نیستند و حتی همان اندک اطلاعاتشان هم گاهی غلط است .

فریبا می گوید : وقتی دکتر به من گفت اختلالات قاعدگی من به دلیل شروع یائسگی است زار زار گریه کردم . فکر می کردم زنانگی من تمام می شود . فکر می کردم حالا صورتم پر از چروک شده و احساس جنسی ام را از دست می دهم ولی بعد از مدتی نه تنها با هیچکدام از این عوارض روبرو نشدم بلکه حس جنسی من بیشتر شد و احساس خوبی پیدا کردم . دوره ” گرگرفتگی ” بدی داشتم که بعد از ۲ سال با ورزش و تغذیه بهتر شد و حالا به ندرت دچار این حالت می شوم .

فریبا درباره حالت های که قبل از شروع این دوره با آن مواجه بوده ولی فکر نمی کرده که علایم توقف قاعدگی باشد چنین ادامه می دهد :مدتها بود نصف شبها عرق می کردم و پریودم جلو و عقب می افتاد . گاهی شدید و گاهی خیلی کم ولی کلا نامنظم شده بود. گاهی یک دفعه عصبانی می شدم و صورتم به شدت قرمز می شد. کنترل قبل را روی رفتارم نداشتم. حساس به رفت و آمد بچه ها و بسیار زود رنج و بی خواب شده بودم ولی فکر نمی کردم درحال روبرویی با دوره دیگری در زندگی هستم .

یائسگی بیماری نیست

یائسگی نه بیماری است و نه مشکل و نه پایان زندگی است .  دوران جدیدی در زندگی یک زن است که نیاز به الگوها و مراقبت و رفتارهای جدیدی در زندگی است . یک دوران بیولوژیک طبیعی بدن با علایم و نشانه های فیزیکی و جسمانی جدیدی است که با رعایت اصولی می توان از عوارض آن کاهش داد .

تقریباً ۷۵تا ۸۵درصد زنان در دوران یائسگی، گرگرفتگی را تجربه می کنند. در این حالت حرارت بدن زیاد می شود و صورت و بالاتنه قرمز می شود. گرگرفتگی واکنش بدن به کاهش ترشح هورمون استروژن است، که با نزدیک شدن به سن یائسگی امری طبیعی است . گاهی میزان تولید استروژن به طور تدریجی کاهش پیدا می کند و در نتیجه میزان گرگرفتگی کمتر است. اما گاهی نیز تخمدان ها به یک باره تولید استروژن را متوقف می کند و گرگرفتگی به یک مشکل بزرگ تبدیل می شود .

تعریق شبانه نسبت به گر گرفتگی شدید تر است و علت اصلی به هم ریختن تعادل هورمونی یا کاهش استروژن است .شایع ترین علامت یائسگی خستگی مفرط است . احساس ضعف و خستگی و کاهش انرژی که در بسیاری افراد زود گذر است .

زهرا که در ۳۴ سالگی یائسه  شده می گوید : من احساس خستگی نداشتم ولی خوابم کم شده بود و موهایم به شدت می ریخت . تمرکزم کم شده و خیلی موارد ساده را به خاطر نمی آوردم . دچار خشکی واژن شده بودم و همسرم احساس خوبی نداشت که با خرید ژل از داروخانه حل شد ولی بی خوابی و ” گرگرفتگی ” اذیتم می کرد . مرتب کلید و موبایلم را گم می کردم و استرس زیادی داشتم که دکتر می گفت به دلیل تغییرات استروژن در بدن من است .

دکتر مریم پور رضا متخصص زنان و زایمان می گوید : زنان یائسه  همه علایم را به قطع قاعدگی ارتیاط ندهند و با مشاهده علایمی چون فراموشی و کاهش تمرکز و یا سرگیجه و نفخ ناگهانی و بی اختیاری ادرار به پزشک مراجعه کنند . بله در دوران یایسگی عوارض و علایم مختلفی ایجاد می شود ولی نباید به آنها بی توجه بود و بهتر است با پزشک مشورت شود .

وی درباره عوارض دیگر این دوران می گوید : با زنانی روبرو می شوم که دچار گرفتگی عضلات یا تپش قلب ، درد ناحیه سینه و سردرد می شوند و همه اینها به دلیل کاهش استروژن است ولی آنچه در این میان مهم است برخورد درست زن و همسر و اطرافیان او با یایسگی است . تغییر در شیوه زندگی ، ورزش ،نوشیدن آب کافی ،استفاده ازروش های کاهش استرس و همچنین رژیم غذایی مناسب از جمله راههای است که می تواند به کاهش عوارض کمک کند .

دکتر مریم پور رضا معتقد است: معاینه پستان ها توسط خود شخص از اهمیت زیادی برخوردار است. کتابها و جزوه های زیادی تهیه شده اند و در اختیار خانمها قرار داده شده اند تا نحوه معاینه پستانها را یاد بگیرید، این کار بهتر است در هر ماه و بعد از پریود انجام شود. خانم ها بهتر است با هرگونه تغییر غیرمعمولی در پستان به پزشک مراجعه کنند.

تمام خانمها باید از ۵۰سالگی بطور منظم ماموگرام بگیرند .Leave a reply

Your email address will not be published.