صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  آنها زندگی را از سر ...
اردیبهشت
۱۷
۱۳۹۴
آنها زندگی را از سر راه شروع می کنند
اردیبهشت ۱۷ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

رویاتاجی: ۲۳ هزار نفر هستند ، همگی کودک.یا بی سرپرستند یا بد سرپرست خانه برای گروهی از آنها جهنم بوده و گروهی دیگر هیچ تصویری از خانه ندارند تا چشم باز کرده اند در کوچه و خیابان رها شده اند.آنها کودکان سر راهی اند .

آمارشان کم نیست و بر تعدادشان  هر روز اضافه می شود .

چند ماه پیش همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی از افزایش سالانه یک تا دو درصد کودکان “بی‌سرپرست و بدسرپرست” در ایران خبر داد.

اعداد بهزیستی نشان می دهند که سالانه ۱۱۰۰ کودک وارد بهزیستی می‌شوند. اما از سرنوشت و آمار کودکانی که هیچ وقت به بهزیستی نمی رسند خبری نیست .

نوزاد بیست روزه رها شده در پارک 

بیست روزه است اما دیروز تنها در پارک بود .پدر و مادرش پس از شکنجه در بوستان قیطریه تهران رهایش کرده بودند.

همین دیروز همین جا در تهران … دو پسر جوان که برای تفریح به این بوستان رفته بودند، هنگام خروج متوجه عروسکی در میان شمشادها شده و با کنجکاوی به سمت آن رفتند، اما در کمال ناباوری با یک نوزاد رو به رو شدند. نوزاد لباس کهنه ای به تن داشت و به خوابی عمیق فرو رفته بود.

آنها ترسیده بودند و می خواستند فرار کنند اما دلشان به حال نوزاد سوخت. یکی از آنها نوزاد را در آغوش گرفت و متوجه شد او حرکتی ندارد و به نظر می رسد بی هوش است.

قنداق نوزاد را گشت تا شاید نام و نشانی از او و خانواده اش پیدا کند، اما بی نتیجه بود. آنها اطراف را جستجو کردند تا شاید ردی از والدین کودک پیدا کنند، اما تلاش هایشان به سرانجامی نرسید. تصمیم گرفتند نوزاد را به خانه شان ببرند و روز بعد دنبال خانواده اش بگردند که متوجه شدند ضربان قلب نوزاد کند می زند. این دو جوان بلافاصله در تماس با سامانه اورژانس، موضوع را گزارش دادند. دقایقی بعد آمبولانس آژیر کشان وارد محوطه شمالی بوستان قیطریه شد.

و پس از معاینه نوزاد متوجه شدند وضع جسمانی او خوب نیست و جانش در خطر است. پزشکان بیمارستان تلاش برای نجات او را آغاز کردند تا این که متوجه شدند این نوزاد شکنجه شده و ضربه ای سخت به سرش خورده است.

در صورت پیدا نشدن والدین این نوزاد، مسئولان بیمارستان او را پس از بهبود حالش تحویل بهزیستی می دهند.

این یک قصه نیست، روایت آغاز یک زندگی حقیقی است . نه اولین است نه آخرین روزها ده ها یا صد ها کودک دیگر زندگی خود را در کف خیابان شروع می کنند بعضی هایشان زنده می مانند و بعضی ها شانس زندگی را برای همیشه از دست می دهند .

چرا کودکان سرراهی می شوند

به طور کلی بچه هایی سر راه گذاشته می شوند که خانواده هایشان دچار مشکلات معیشتی باشند یا فرزند به دنیا آمده حاصل ارتباطات خارج از عرف باشد.

این گونه خانواده ها اغلب نوزادان را ساعاتی پس از تولد یا یکی دو روز بعد از تولد در مقابل مکان های زیارتی یا محله های بالای شهر رها می کنند تا فرد نیکوکاری با یافتن این کودکان، آن را به خانه اش ببرد و برای وی سرپناهی جدید بنا کند تا شاید این کودک سرنوشت بهتری داشته باشد. زمانی که این کودکان سر راه گذاشته می شوند افرادی که آنها را پیدا می کنند باید آنها را به مراکز ادارات بهزیستی تحویل دهند، چون اداره بهزیستی متولی نگهداری کودکان سر راهی است.

از این رو این کودکان در اختیار شیرخوارگاه هایی که زیر نظر سازمان بهزیستی اداره می شود، قرار می گیرند سپس حمایت های بعدی برای ادامه زندگی این بچه ها انجام می شود.

بررسی‌های سازمان بهزیستی نشان می‌دهد، در مقابل یک مورد کودک‌آزاری که آشکار می‌شود دست‌کم ٢٠ مورد دیگر پنهان می‌ماند.

برپایه تحقیقات انجام شده بیش از ٩٠ درصد کودک‌آزاری‌ها در خانه رخ می‌دهد.آن هم از سوی پدر و مادر ها .

مدیران سازمان بهزیستی می گویند، بیش از ۸۰ درصد کودکان تحت پوشش این سازمان ، بدسرپرست هستند و خانواده هایشان تمایلی برای سرپرستی از آنها ندارند.کودکانی که با خواست آنها به دنیا می آیند ولی خواسته  نمی شوند .

این شهر ها کودکان  بیشتری دارند

بنا به آمار بهزیستی سه استان تهران، خراسان رضوی و کرمان ببیشترین تعداد کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست را دارند.

چندی پیش رئیس سازمان بهزیستی گفت: هنوز علل و عواملی را که باعث می‌شود یک کودک از خانواده محروم و راهی خیابان شود،به‌درستی شناخته نشده یا اگر شناسایی شده راهکارهای اجرایی در شهرها برای کاهش و مدیریت این عوامل زمینه‌ساز این آسیب‌ها نیاز به بازنگری دارد.

جامعه شناساناعتیاد ، طلاق و فقر را سه ضلع خانه کودکان رها شده می دانند.

و معتقدند “ضعف عملکرد دولت” در مورد این کودکان باعث شده تا هر روز بر تعداد کودکان آسیب‌دیده و بی‌سرپرست و همچنین کودکان بی‌هویت و کودکان بی‌شناسنامه افزون شود .Leave a reply

Your email address will not be published.