صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خوشبخت ترین مادران د...
اردیبهشت
۱۶
۱۳۹۴
خوشبخت ترین مادران دنیا در کدام کشور زندگی می کنند
اردیبهشت ۱۶ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

نتیجه تحقیقات یک سازمان خیریه معتبر نشان داده مادران نروژی بهترین شرایط زندگی را در جهان دارند. از میان ۱۷۹ کشور مورد بررسی ایران رده ۸۴ را به خود اختصاص داده است.

سازمان خیریه “کودکان را نجات دهید” (Save the Children- Red Barna) با مقایسه وضعیت مادران در سراسر جهان به این نتیجه رسیده است که مادران نروژی بهترین و مادران اتیوپیایی بدترین وضعیت و شرایط زندگی را دارند. این سازمان برای انجام این تحقیق به بررسی وضعیت مادران در ۱۷۹ کشور جهان پرداخته است.

 “سازمان خیریه کودکان را نجات دهید” گزارش داد : فاکتورهای اصلی که این تحقیق بر آن استوار شده عبارت بوده‌اند از: طول عمر مادران، میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال، متوسط دوران آموزش مادران، میزان درآمد به ازای هر نفر در خانواده و سهم زنان در دولت هر کشور.

در میان کشورهایی که مورد بررسی قرار گرفته‌‌اند، کشور  نروژ بالاترین جایگاه را از آن خود کرده است. سال گذشته این جایگاه به کشور فنلاند تعلق گرفته بود که امسال به رتبه دوم سقوط کرده است.

صدرنشینان جدول امسال نیز همانند سال‌های گذشته، کشورهای اسکاندیناوی بوده‌اند: “ایسلند جایگاه سوم، دانمارک جایگاه چهارم و سوئد جایگاه پنجم. پس از آن به ترتیب کشورهای هلند، اسپانیا، آلمان، استرالیا و بلژیک ده کشور نخست این رده‌بندی را تشکیل می‌دهند”.

فرانسه و بریتانیا مکان‌های ۲۳ و ۲۴ این جدول را به خود اختصاص داده‌اند. ایالات متحده با کسب جایگاهی بسیار پایین‌تر، در رتبه ۳۳ قرار گرفته است. وضعیت مادران آمریکایی از وضعیت مادران لهستانی و اوکراینی نیز بدتر بوده است.

در گزارش سازمان “کودکان را نجات دهید” آمده، در آمریکا از هر ۱۸۰۰ مادر یکی هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دهد و به این ترتیب این کشور بالاترین نرخ مرگ و میر مادران در میان کشورهای پیشرفته جهان را دارد.

در این فهرست ایران جایگاه ۸۴ را به خود اختصاص داده است.

منبع:آفتابLeave a reply

Your email address will not be published.