صفحه اصلی  »  کارگاه آزاد  »  بحران مدیریت ، بی تف...
اردیبهشت
۱۴
۱۳۹۴
بحران مدیریت ، بی تفاوتی گروه
اردیبهشت ۱۴ ۱۳۹۴
کارگاه آزاد
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

خانه امن : بی تفاوتی در اعضایی که در یک خیریه به عنوان کارمند استخدام شده اند و یا در یک سازمان غیر دولتی کار می کنند یک بحران جدی است .

بحرانی که اهداف آن گروه یا حرکت جمعی را تحت الشعاع قرار داده و تخریبی مستمر و بی صدا در ساختار سازمانی ایجاد می کند .  بی تفاوتی سیستم را آشفته می کند و حتی هر گونه تصمیم مدیر را به بن بست می کشاند .

نکته مهم در این موضوع این است که بی تفاوتی یک شبه در اعضا و یا کارمندان ایجاد نمی شود . کارمندان بسته به مقاومت و انگیزه و روحیه در یک پروسه زمانی به بی تفاوتی در هر آنچه در سازمان می گذرد دچار می شوند و وقتی یک فرد یا مجموعه دچار بی تفاوتی شد به راحتی از آن کنده نمی شود .

بی تفاوتی در اعضا ته نشین می شود و سیستمی که با این بحران روبرو است نیاز به پالایش و تجدید نظر و استراتژی های جدید سازمانی دارد .

در یک جمله می توان گفت بی تفاوتی مثل زنگ زدگی است و آرام آرام آهن را هم می خورد . بهترین روش برای مقابله با این بحران پیشگیری است چرا که اگر سازمان یا گروهی با این مشکل روبرو شود رفع آن نیازمند صرف وقت و هزینه بسیاری است که معلوم نیست نتیجه آن هم مطلوب باشد .

انتصاب مدیران میانی بی تجربه یکی از مهمترین دلایل بی تفاوتی در کارمندانی است که قرار است هر روز با آن مدیر کار روزانه را شروع و به پایان برسانند . مدیر بی تجربه به خصوص اگر این مدیر بر اساس روابط و به دور از ضوابط انتخاب شده باشد .

سیستمی که به دلیل مدیر ناکآرامد زنگ می زند دچار تحلیل رفتگی می شود و معمولا چنین مدیرانی باران و آفتاب و زمین و آسمان را مقصر می دانندبدون آنکه رفتار خود را در بی تفاوتی کارکنان ارزیابی کرده و دلایل درون سازمانی را نقد و بررسی کنند .

عده ای از کارشناسان سوانح طبیعی دور هم گرد آمده و با کمک رییس دانشگاه یک سازمان غیر دولتی تاسیس می کنند . رییس دانشگاه که از ارتباطات خود برای گرفتن مجوز استفاده کرده برادر زاده جوانش را که مهندس کشاورزی است با لابی و چانه زنی بر مدیریت انجمن می نشاند. انجمن پس از مدتی می تواندقرارداد چندین پروژه در ارتباط با پیشگیری از سوانح طبیعی با سازمان های دولتی ببندد اما مدیر انجمن دانش کافی برای پیاده کردن پروژه ها را ندارد . او از مدیریت بحران هیچ نمی داند و هر ماه از هزینه بالا سری حقوقش را بر می دارد . نادر که دکترای سوانح دارد و در تشکیل این سازمان نقش داشته امروز از انجمن استعفا داده و دلیل آن را فقدان دانش مدیر در اداره پروژه ها می داند .

نداشتن دانش مدیر یکی از مواردی است که در بدنه سازمان موجب بی تفاوتی می شود . چنین سازمان ها و انجمن ها و حتی ادارات دولتی بیمار می شوند و مدتها طول می کشد که جان رفته حتی با عوض شدن این مدیران به گروه بازگردد . در چنین سازمان های ترفیعات بر اساس بله قربان و مجیز گویی اتفاق می افتد و آنها که چنین روحیه ای ندارند حذف می شوند .

بنابراین چنانچه در صدد ایجاد یک گروه ولو ۳ نفره هستید به دانش و شایستگی در تقسیم کار رتبه نخست را اختصاص دهید و اهمیت آن را دست کم نگیرید .

تصمیم گیری از بالا و غیر مشارکتی نیز از دلایل بی تفاوتی در کارمندان یک سازمان است . همه کارمندان یک سازمان باید از نزدیک احساس کنند که در برون داد های یک سازمان نقش و تاثیر دارند .

تبعیض و بی توجهی به وضعیت رفاهی کارمندان و نگاه ابزاری از جمله مواردی است که در یک سازمان بذر بحران بی تفاوتی را پخش  و محیط کارو فعالیت جمعی را برای اعضا علی السویه  می کند .

چنانچه با خواندن این مطلب به اندازه کافی انگیزه پیدا کرده تا با بی تفاوتی مقابله کنید به داوطلبان یا کارمندان و اعضا آزادی عمل برای فعالیت بدهید . به آنها اعتماد کنید و کار را آرام آرام به آنها بسپارید . دور بایستید و ارزیابی و اصلاح کنید . طوری که اعضا شما را ندیده ولی تاثیر شما را حس کنند .

مدیریت به صدای درشت و یک چین عمیق میان دو ابرو نیست . مدیریت واقعی اقناع اعضا برای عمل جمعی است بطوریکه هر کدام آز آنها یک مدیر کوچک در پروژه ای هستند که فردا به مدیران کارآمد تبدیل می شوند . مدیرانی که مدیریت منابع انسانی نمی دانند مانند یک کبریت در خرمن گندم عمل می کنند .

اگر شما به عنوان یک مدیر تصمیم گرفته ایدکه ریشه بی تفاوتی را خشک کنید باید در تقویت احساس اثر بخشی و رضایت مندی آنها بکوشید . هر روز کاری یک روز جدید برای انتقال احساس اثر بخشی است . نو آوری و خلاقیت نیز در کاهش احساس بی تفاوتی تاثیر دارد بنابراین فضای مناسب برای همکاران فراهم کنید که از خلاقیت هر چه بیشتر در بهبود محیط کار استفاده کنند .

اجازه دهید که محیط پیرامون خود را زیباتر کنند . برای آنها شاخه گلی هدیه ببرید که بدانند واقعا آنها را دوست داشته و از صمیم قلب محترم می دانید .

برای کاهش بی تفاوتی راه های دیگری وجود دارد که در شماره های آینده به آن می پردازیمLeave a reply

Your email address will not be published.