صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اینجا مردان تمایلی ب...
اردیبهشت
۱۰
۱۳۹۴
اینجا مردان تمایلی به ثبت ازدواج ندارند
اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

جرم عدم ثبت ازدواج در استان سیستان و بلوچستان برداشته شد، تا افراد بیشتری برای ثبت رسمی ازدواج‌شان تشویق شوند.

کلثوم مؤذن مدیرکل دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان سیستان‌ و بلوچستان در گفتگو با مهر خانه با بیان این مطلب گفت: طبق قانون کشوری عدم ثبت ازدواج جرم است و مردی که ازدواج با همسرش را ثبت نکرده، جرم مرتکب شده است و این جرم از لحاظ قانونی حد و جزای نقدی دارد، اما طی مکاتبات دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان استان با دستگاه قضاء، تصویب شد ، تا مجازات عدم ثبت ازدواج در این استان برداشته شود .

وی ادامه داد:با توجه به مراجعات مکرری که زنان این استان به بخش‌های قضایی برای احقاق حقوق‌شان داشتند و از طرفی بدون داشتن سند ازدواج این دفتر نمی‌توانست هیچ حمایتی برای این زنان انجام دهد، براین اساس دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان از سال ۸۶ در سطح وسیع پیگیری‌هایی را برای ثبت ازدواج‌های رسمی انجام داد.

وی در خصوص علل ثبت‌نکردن رسمی ازدواج در این استان گفت: قشری از اقوام استان سیستان‌وبلوچستان به‌دلیل تعدد زوجات، ازدواج با همسر اول را به ثبت نمی‌رسانند تا اگر خواستند همسر دیگری اختیار کنند، نیاز به گرفتن رضایت همسر اول نداشته باشند.

عدم دسترسی به دفاتر ثبت ازدواج در مناطق دورافتاده

این مقام مسئول عدم دسترسی به دفاتر ثبت ازدواج در روستاها و مناطق دورافتاده را از دلایل دیگر عدم ثبت رسمی ازدواج برشمرد و گفت: با توجه به گزارشی که به رئیس کل محترم دادگستری استان ارائه شد و مکاتبات انجام شده، لازم است تیم‌های سیاری از اداره‌ ثبت اسناد برای ثبت ازدواج به مناطق دورافتاده بروند و یا در هر چند روستا یک دفتر ثبت ازدواج قرار گیرد، ولی متأسفانه هنوز این مشکل به قوت خود باقی ‌است و دفاتر ثبت ازدواج در دسترس اهالی روستا وجود ندارد. افراد ناآگاه هم برای ثبت ازدواج این مسیر طولانی از روستا تا مرکز شهر برای ثبت ازدواج را طی نمی‌کنند.

فقرا قادر به پرداخت هزینه ثبت نیستند

وی ادامه داد: فقر و نداشتن بودجه کافی برای ثبت ازدواج از دیگر علل بروز این مشکل است؛ چراکه دفاتر ثبت براساس مهریه‌ای که تعیین می‌شود، هزینه‌ای را برای ثبت ازدواج دریافت می‌کنند و افراد کم‌توان قادر به پرداخت آن نیستند.

مؤذن با بیان این‌که عدم آگاهی از دیگر علل بروز این مشکل است، افزود: عدم ثبت ازدواج‌ در برخی مناطق سیستان‌وبلوچستان و بخش‌هایی که اطلاع‌رسانی کمتری شده است، شدت بیشتری دارد، ولی در مرکز استان این اتفاق، کمتر رخ می‌دهد.

تیم‌‌هایی با دفاتر سیار به مناطق دورافتاده فرستاده شوند

این مقام آگاه در خصوص تأثیر برنامه‌های تشویقی برای ثبت ازدواج که دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان انجام داده است، اظهار داشت: هم‌اکنون با تلاش‌های فراوان، بسیاری از این ازدواج‌ها ثبت شده است. جالب این است که از سال ۸۶ با اطلاع‌رسانی‌ها و جلساتی که در کل استان تشکیل شد، اکثر افراد مجاب شده‌اند که ازدواج‌شان را ثبت کنند. همچنین از سال ۸۶ ازدواج‌های ثبت‌نشده که مربوط به سال‌های قبل است، به ۱۰ درصد کاهش یافته و برای تعداد باقی‌مانده لازم است تیم‌‌هایی با دفاتر سیار در دسترس مناطقی نظیر چابهار، سراوان و نیک‌شهر قرار گیرند.

ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه

وی با بیان این‌که بیشتر ازدواج‌هایی که ثبت‌نشده باقی مانده‌اند به دلیل ازدواج با اتباع بیگانه بوده است، ادامه داد: ما تا به حال ازدواج‌هایی که منع قانونی نداشته‌اند را به ثبت قانونی رسانده‌ایم و تعداد باقی‌مانده بیشتر شامل ازدواج‌های غیرقانونی زنان ایرانی با اتباع بیگانه است که امکان ثبت آن‌ها وجود ندارد.

مدیرکل دفتر حمایت از حقوق ‌زنان و کودکان دادگستری استان سیستان‌وبلوچستان در خصوص تبعات ازدواج‌های غیرقانونی اظهار داشت: درصد بالای کودکان معلول در استان سیستان‌و‌بلوچستان نشأت‌گرفته از ازدواج‌های ثبت‌نشده و در نتیجه عدم انجام آزمایشات لازم از لحاظ ژنتیکی است. هم‌چنین به دلیل نداشتن سند قانونی ازدواج، در صورت بروز ضرب‌و‌شتم هیچ مدرکی وجود ندارد و اگر اقدام قانونی در جهت مطالبه نفقه یا مهریه انجام گیرد نیز به نتیجه نخواهد رسید و زوج بدون دادن هیچ حق و حقوقی زوجه را رها می‌کند. در این موارد دفتر حمایت از زنان و کودکان دادگستری بدون داشتن مدرک نمی‌تواند هیچ کمکی برای این زنان انجام دهد.

امکان تحصیل فرزندان فاقد شناسنامه وی با بیان این‌که در این موارد اگر زوج فوت شود به دلیل نداشتن مدارک لازم و سند ازدواج زن جزو ورثه به حساب نمی‌آید، افزود: هم‌چنین به‌دلیل نبودن سند ازدواج، بسیاری از کودکان نیز فاقد شناسنامه‌اند. با درخواست‌ و نامه‌نگاری‌هایی که دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان با دادستان کل استان سیستان‌وبلوچستان انجام داد و همکاری وزارت آموزش و پرورش، موافقت شد امکان تحصیل فرزندان این خانواده‌ها را داخل استان حین پیگیری برای گرفتن سند ازدواج والدین‌شان، فراهم کنیم.

این مقام مسئول در خصوص حل مشکل شناسنامه کودکان این استان گفت: ابتدا باید ازدواج‌ والدین این فرزندان به صورت رسمی ثبت شود. ثبت ازدواج‌‌هایی که پدر خانواده فوت شده، زندانی است، یا مادر را طلاق داده و یا خانواده را رها کرده است، بسیار مشکل است، ولی درصد بیشتر مشکلات به ازدواج مادر با اتباع بیگانه مربوط می‌شود.

زنان و کودکان بدون مدرک قانونی تحت پوشش هیچ مؤسسه‌ حمایتی قرار نمی‌گیرد

وی با بیان این‌که مادر ایرانی که ازدواجش ثبت نشده، مدرک قانونی برای تحت پوشش قرار دادن فرزندان و استفاده از کمک هیچ مؤسسه‌ حمایتی ندارد، اظهار داشت: برای مثال دفتر ما به خانمی که شوهرش اعدام شده یا زندانی است و مدارک رسمی ندارد، نمی‌تواند هیچ کمکی کند. حتی برای معرفی به کمیته امداد اولین مدرکی که از فرد می‌خواهند، شناسنامه‌ است و فردی که مدرک قانونی ندارد، نمی‌تواند تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد قرار گیرد و حتی حق گرفتن یارانه‌‌اش را نیز ندارد.

مدیرکل دفتر حمایت از حقوق ‌زنان و کودکان تأکید کرد: ما از دولت درخواست داریم حداقل برای کودکانی که مادر برابر قانون قیم‌نامه و حضانت‌نامه دارد و یا سرپرست آن‌ها تعیین شده است، تفاوت قائل شوند. برای مثال مادری که با اتباع بیگانه ازدواج کرده، شوهرش فوت شده و حضانت‌نامه دارد، بچه‌های خود را کجا تحویل دهد؟ البته درست است که در کشور ما فرزند قانوناً متعلق به پدر است، اما پدری که فوت شده، از کشور طرد شده، اعدام یا زندان است و درحال حاضر سرپرست قانونی مادر ایرانی است، به او نیز شناسنامه قانونی داده نمی‌شود.

بیشتر اعضای کانون‌های اصلاح تربیت، کودکانی‌اند که حمایت نمی‌شوند

کلثوم مؤذن در خصوص آسیب‌های ناشی از این مشکل در سیستان و بلوچستان گفت: طبق بررسی‌های انجام‌شده بیشتر اعضای کانون‌های اصلاح و تربیت، کودکانی هستند که حمایت نمی‌شوند، بازمانده از تحصیل‌اند، شناسنامه ندارند، سربازی نمی‌توانند بروند و گواهینامه رانندگی نمی‌توانند بگیرند. درست مثل کسی که از جامعه طرد شده است و بیشتر جرایم آدم‌ربایی، سرقت و ضرب و شتمی که در این استان اتفاق می‌افتد، مربوط به این قشر است.

وی ادامه داد: زنانی که طلاق گرفته‌اند، شوهرانشان زندانی‌اند یا فوت شده‌اند، مشکلات بسیاری دارند. این زنان معمولاً در سنین پایین و به صورت غیرقانونی ازدواج کرده‌ و فرزندان بسیاری نیز دارند، که از سوی هیچ سازمانی حمایت نمی‌شوند.

زنان و کودکان در صورت خشونت مدرکی برای اثبات حق و حقوق خود ندارند

مدیرکل دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان سیستان و بلوچستان گفت: موارد همسرآزاری و کودک‌آزاری نیز در این استان فراوان دیده می‌شود. بیشتر این موارد ناشی از فقر مالی و نبود درآمد و شغل مناسب و در نتیجه آسیب روحی و روانی برای افراد است. هم‌چنین به دلیل نداشتن مدارک شناسایی، افراد از بیمه هم محروم‌اند که نمی‌توانند در صورت بیمارشدن کودک از خدمات درمانی استفاده کنند. همچنین در صورت مراجعه زنان و کودکان آسیب‌دیده به پزشکی‌قانونی و بهزیستی برای حمایت، به دلیل نداشتن مدارک قانونی هیچ کمکی صورت نمی‌گیرد. البته در قشر مرفه استان سیستان‌وبلوچستان آمار کودک‌آزاری کمتر است.

تأسیس خیریه‌ای برای تحت پوشش قراردادن زنان بی‌سرپرست

وی با بیان این‌که برای تحت پوشش قراردادن این زنان با کمک خیرین، خیریه‌ای تحت عنوان خیریه حلیمه سعدیه شرق کشور تأسیس کردیم، اظهار داشت: این خیریه تعدادی از کودکان را تحت پوشش قرار داده و ماهانه مبلغی برای کمک به این خانواده‌ها اهدا می‌شود. هم‌چنین با کمک خیرین تعدادی از افرادی را که مدارک قانونی دارند به صورت شبانه‌روزی نگهداری می‌کنیم و ۵۰۰ خانواده زن‌سرپرست که تحت پوشش هیچ سازمانی نیستند و مدارک قانونی ندارند نیز توسط این دفتر تحت پوشش گرفته است. هم‌چنین برخی هزینه‌های پزشکی‌قانونی و آزمایشات لازم برای ثبت ازدواج توسط خیرین پرداخت می‌شود.

مسئولین نگاه ویژه‌ای به این استان داشته باشند

مؤذن این‌که لازم است به این استان نگاه ویژه‌ای شود، اظهار داشت: در آخرین نامه‌ای که دادستان  استان سیستان‌وبلوچستان برای مدیرکل کمیته امداد استان زدند، ایشان قول مساعد دادند که به‌صورت ویژه این مشکل را برای استان سیستان‌وبلوچستان حل کند. همچنین با معاون رییس‌جمهور در امور زنان نامه‌نگاری شده است تا برای بازدید به مناطق محروم بروند.Leave a reply

Your email address will not be published.