صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  با زنانه‌شدن فقر، سا...
اردیبهشت
۹
۱۳۹۴
با زنانه‌شدن فقر، سالمندی و سرپرستی خانوار مواجه هستیم
اردیبهشت ۹ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

خانه امن: ما در شرایطی قرار داریم که تحت‌تأثیر تغییرات جمعیتی، فرهنگی و اقتصادی با افزایش دختران فارغ‌التحصیل دانشگاهی، بالارفتن سن ازدواج، افزایش طلاق و زنانه‌شدن بسیاری از پدیده‌ها مانند فقر، سالمندی و سرپرستی خانوار مواجه هستیم.

شهیندخت مولاوردی معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده بیان این مطلب افزود: ازاین‌رو، باید مراقب باشیم که این پدیده‌ها منجر به مشکلات بزرگ‌تر نشود و معضلاتی مانند اعتیاد و ایدز هم زنانه نشوند.

وی ادامه داد:در واقع، باید با بررسی مشکلات موجود، از زنانه‌شدن بسیاری از پدیده‌ها جلوگیری کنیم. راهبرد ما برای مقابله با این مشکلات توانمندسازی و مهارت‌افزایی زنان است که البته هنوز نتوانسته‌ایم در این زمینه به وضعیت مطلوب دست یابیم.

مولاوردی گفت: ما زمانی می‌توانیم بگوییم مقام زنان را گرامی داشته‌ایم که در عمل به حل مشکلات اقدام کنیم و علائم و هشدارها را جدی بگیریم.

باید به سمت سیاست‌های دوست‌دار خانواده حرکت کنیم

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده ضمن بیان این مطلب که باید بتوانیم شرایط عادلانه‌ای برای دسترسی به منابع و فرصت‌ها فراهم کنیم، عنوان داشت: رییس‌جمهور امسال هم مانند سال گذشته تأکید کردند که باید فرصت‌های برابر شغلی را برای زن و مرد در جهت توانمندسازی آن‌ها تضمین کنیم. از سوی دیگر، ما باید به سمت سیاست‌های دوست‌دار خانواده حرکت کنیم و توازن لازم بین کار و زندگی را ایجاد کنیم تا اعتدال لازم به وجود آید. زنان ما به‌خصوص زنانی که به شغل نیاز دارند، نباید در دوراهی انتخاب بین کار و زندگی قرار بگیرند.

مولاوردی بیان داشت: داشتن شغل از حقوق ابتدایی هر انسانی است و ما باید شرایط کار شایسته را فراهم کنیم. ما معتقدیم بدون مشارکت زنان به ‌ویژه در اقتصاد، نمی‌توانیم به اهداف مورد نظر در اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان دست یابیم. وقتی اقتصاد دانش‌بنیان باشد، تفکیک میان زن و مرد معنا ندارد.

نگرانی از زنانه‌شدن بخش اشتغال غیررسمی

وی گفت: نگرانی دیگر ما بابت زنانه‌شدن بخش اشتغال غیررسمی است که در این زمینه باید پیش‌بینی‌های لازم انجام شود. امیدواریم با سیاست‌گذاری مناسب دولت، بتوانیم مزایای بخش رسمی اشتغال را به بخش خصوصی تعمیم دهیم. مولاوردی ادامه داد: توانمندسازی زنان، توانمندسازی کل جامعه است و کشورهایی که با اتکا به تمام ظرفیت خود حرکت می‌کنند، از اقتصاد نیرومندتر و توسعه پایدارتری بهره‌مند می‌شوند.Leave a reply

Your email address will not be published.