صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خشونت روانی اغلب توس...
اردیبهشت
۷
۱۳۹۴
خشونت روانی اغلب توسط مادران و معلمان مرد اعمال می‌شود
اردیبهشت ۷ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

خانه امن: بنا به تحقیق سازمان ملل‌متحد، بالغ بر نیمی از کودکان در کشور کامبوج، حداقل یکی از اشکال خشونت را قبل از هجده سالگی تجربه کرده‌اند.

در این تحقیق، بیش از ۲ میلیون و ۳۷۶ هزار نفر از کودک و نوجوان میان ۱۳ تا ۲۴ سال از سراسر کشور کامبوج- در خصوص اشکال مختلف خشونت اعم از جسمی، روانی و خشونت جنسی که قبل از هجده سالگی تجربه کرده‌اند- مورد بررسی قرار گرفتند.

در گزارش اخیری که با همکاری دولت کامبوج، سازمان ملل‌متحد و صندوق کودکان ملل‌متحد ارائه شده است، سطح وسیعی از ارتکاب خشونت علیه کودکان و نوجوانان در کشور کامبوج، آشکار شده است. بنا به این گزارش :عمدتاً ارتکاب خشونت جسمی و جنسی توسط افراد بزرگ‌سالی صورت می‌پذیرد که کودکان را می‌شناسند و کودکان به آن‌ها اطمینان دارند. به‌طور نمونه اشاره شده است به ارتکاب خشونت توسط دوستان و همسایگان.

از نکات جالب توجه این گزارش این است که ارتکاب خشونت روانی عمدتاً توسط مادران و معلمان مرد صورت می‌پذیرد.

به گزارش مهرخانه سازمان ملل‌متحد در سال‌های اخیر، تحقیقات گسترده‌ای را در خصوص ارتکاب خشونت علیه کودکان در منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه انجام داده است. برای نمونه می‌توان به تحقیق سازمان ملل برای بررسی وضعیت ارتکاب خشونت علیه کودکان در کشور کامبوج اشاره کرد .

بر طبق یافته‌ها و نتایج حاصل از تحقیقات جدید، ارتکاب خشونت علیه کودکان، در درازمدت آثار بسیار مخربی بر سلامت روانی و جسمانی کودکان خواهد داشت. به‌طور نمونه اشاره شده ،به انتقال بسیاری از امراض و بیماری‌ها در ارتکاب خشونت‌های جنسی، تشویش و اضطراب‌های روحی و روانی، خودآزاری، خودکشی و بسیاری دیگر از معضلات جسمانی و روانی.

بنا به اذعان نماینده ویژه دبیرکل در مورد خشونت علیه کودکان، برخی از مهم‌ترین اقداماتی که دولت‌ها باید در این زمینه صورت دهند، عبارت‌اند از:

۱- وضع قوانین و مقرراتی که صراحتاً ارتکاب اشکال مختلف خشونت علیه کودکان را ممنوع می‌کند و در نظر گرفتن ضمانت‌اجراهای مؤثر و کارآمد در قبال ناقضان و متخلفان

۲- ارتقای تلاش‌ها جهت فرهنگ‌سازی اجتماعی برای مقابله با ارتکاب خشونت علیه کودکان در سطح اجتماع

۳- حمایت از دختران و پسران آسیب‌پذیری که در معرض قربانی خشونت‌شدن قرار دارند

۴-انجام تحقیقات پیرامون معضل ارتکاب خشونت علیه کودکان و ارائه آمارها و یافته‌های دقیق جهت مقابله مؤثر و کارآمد با این معضل

۵- همکاری با سایر دولت‌ها جهت مقابله با ارتکاب خشونت علیه کودکان تا سال ۲۰۱۵، به‌عنوان یکی از اهداف و برنامه‌های اهداف توسعه هزاره

نماینده ویژه دبیرکل خاطرنشان کرده است: باید امحا و ریشه‌کن‌کردن تمامی اشکال خشونت علیه کودکان به عنوان یکی از ملاک‌های توسعه و پیشرفت ملی مورد توجه قرار گیرد و تمامی بخش‌های دولتی اقدامات لازم از جمله تخصیص بودجه و وضع قوانین و مقررات مقتضی و کارآمد در این رابطه را در دستور کاری خود قرار دهند.

پی‌نوشت

  1. Cambodia’s Violence against Children Survey (CVACS)
  2. Phnom Penh, Marta Santos, the UN Secretary-General’s Special Representative on Violence against Children.Leave a reply

Your email address will not be published.