صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  چه دلایلی باعث افزای...
اردیبهشت
۳
۱۳۹۴
چه دلایلی باعث افزایش مرگ‌ زنان معتاد نسبت به مردان می‌شود؟
اردیبهشت ۳ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

 

 

 

 

 

 

 

با توجه به شیوع مصرف شیشه، رفتارهای پرخطر بین زنان افزایش یافته که نتیجه آن افزایش مرگ و میر در میان زنان معتاد در سال ۹۳ بوده است.

به نوشته مهرخانه ،دکتر محمدصادق شیرازی مدیر موسسه کاهش آسیب‌های اجتماعی آیین مهر با بیان این مطلب گفت: نسبت به چند سال گذشته تعداد زنان کارتن‌خواب افزایش پیدا کرده و وضعیت آن‌ها نسبت به قبل بدتر شده است.

وی افزود: نگاه اجتماع نسبت به زنان و مردان متفاوت است و انگ برای زنان بیشتر است. به‌طوری‌که وقتی یک زن مصرف‌کننده را می‌بینند احساس می‌کنند یک زن خیابانی است، اما به یک مرد معتاد فقط به عنوان یک مصرف‌کننده نگاه می‌شود.

شیرازی گفت: زنان نسبت به مردان گارد بیشتری برای درمان می‌گیرد و سخت‌تر اجازه می‌دهد به او کمک شود.

به زن مصرف‌کننده مواد مخدر به چشم یک روسپی نگاه می‌شود

شیرازی با اشاره به علت دیگر افزایش مرگ زنان معتاد گفت: دسترسی زنان به مراکز درمانی نسبت به مردان سخت‌تر است؛ چون انگ اجتماعی مصرف‌کننده زن نسبت به مرد بیشتر است؛ مثلاً اگر یک خانواده، دختر مصرف‌کننده داشته باشد، سعی می‌کند خیلی بیشتر این مسئله را از اطرافیان پنهان کند؛ چراکه زندگی زنان با مردان متفاوت است.

مراکز درمانی مردان نسبت به زنان بیشتر است

مدیر مؤسسه کاهش آسیب مهر در رابطه با کمک‌هایی که باید به زنان معتاد شود، اظهار داشت: باید خدمات مشخصی برای زنان تعریف شود. از سوی دیگر، سیستم ارجاع ما مشکل دارد. مراکز درمانی زیادی وجود دارد که اگر یک مرد معتاد تصمیم به ترک گرفت، او را به آن مراکز ارجاع دهیم تا بستری شود، اما این امکان برای زنان کمتر است. همچنین، شهرداری تهران گرم‌خانه‌های زیادی راه‌اندازی کرده که اکثر آنها برای مردهاست و کمتر گرم‌خانه‌ای برای زنان پیدا می‌شود. البته، کارتن‌خوابی مردها بیشتر از زنان است، اما به همان نسبت توجه به زنان کمتر است.

جذب کمک‌های خیرین در زمینه اعتیاد سخت است

شیرازی خاطرنشان کرد: با یکی از دوستان که مرکزی برای نگهداری زنان معتاد دارد صحبت می‌کردم او می‌گفت درمان زنان معتاد نسبت به مردان هزینه خیلی بیشتری دارد. مثلاً زنان به دلیل مسایل فیزیولوژیک هزینه‌های دیگری مانند هزینه‌های مربوط به عفونت‌های خاص زنان یا لوازم بهداشتی ماهیانه را دارند. از سوی دیگر، ما خیلی سخت‌تر می‌توانیم منابع خیرین را به سمت حوزه اعتیاد جذب کنیم. البته با کارهایی که ستاد مبارزه با مواد مخدر، NGOها و رسانه‌ها انجام داده‌اند، خیرین حاضر شدند بیشتر در این مقوله کمک کنند.Leave a reply

Your email address will not be published.