صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ردپای زنان در جرایم ...
اردیبهشت
۳
۱۳۹۴
ردپای زنان در جرایم سنگین
اردیبهشت ۳ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

 

 

 

 

هلیا نصرتی :زنان از شگردهای متفاوتی برای ارتکاب جرم استفاده می‌کنند

ردپای زنان در جرایم سنگین

«در مدت سه ماه پنج زن را به قتل رساندم و چند سال قبل مرد صاحبخانه‌مان را کشتم». اینها اعترافات مهین، نخستین قاتل سریالی زن ایران بود. زنی که با نقشه‌ای حرفه‌ای دست به جنایت‌های سریالی‌اش زد. زمانی که این خبر منتشر شد، شاید کمتر کسی باور می‌کرد که زنی عامل این جنایت‌ها باشد. اما چیزی که برای کارشناسان قوه قضاییه و پلیس مطرح بود، ورود زنان به عرصه جرایم سنگین بود. همین که زنی دست به شش جنایت زده بود، زنگ خطری برای آنان محسوب می‌شد و حکایت از آن داشت که زنان وارد دنیای جرایم خشن و حرفه‌ای شده‌اند.

هر چند که در گذشته زنان در ارتکاب برخی جرایم نقش داشتند، یا به قولی رد پای آنها در بعضی از جرایم دیده می شد، اما آنها نقش سیاهی لشکر ماجرا را داشتند. اگر سرقتی صورت می گرفت، آنها همراه سارقان در محل حاضر می شدند تا پلیس شک نکند. اما حال خودشان ید طولایی در این کار پیدا کرده اند. حالا خودشان آنچنان ماهرانه نقشه می کشند و آن را اجرا می کنند که بسیاری از متهمان مرد انگشت حیرت به دهان می مانند.

تفاوت مجرمان زن با مرد

زنان برعکس مردان ـ که جرایم خشن و با تهدید و ارعاب انجام می دهند ـ جرایم را خیلی ماهرانه و با لطافت و ظرافتی خاص مرتکب می شوند. نیازی نیست مانند مردان نردبان به دوش بگیرند و انبر و دیلم به دست. آنها با ترفندی مانند مستاجر و پرستار وارد خانه سوژه هایشان می شوند و خیلی صبور و خونسرد در کمین می نشینند. زمانی که اطمینان قربانیان را جلب کردند، کلید خانه آنها را در فرصتی مناسب به دست آورده و بعد از آن که صاحبخانه مکان را ترک می کند، سرقت را انجام می دهند. درست مانند خبری که چند روز پیش در رسانه ها به چاپ رسید. زن جوانی چند ماه در نقش مستاجر راهی خانه ای شد و بعد از به دست آوردن کلید خانه در فرصتی مناسب ۲۰۰ میلیون تومان طلا سرقت کرد. او سپس به آرایشگاه زنانه رفت و به شکار طعمه بعدی خود پرداخت. پلیس پس از شکایت های مشابه تحقیقات در این زمینه را آغاز کرد، تا این که اشتباه زن تبهکار در گرفتن عکس سلفی با آخرین قربانی، او را به دام انداخت.

سارقان حرفه ای

سرقت تنها جرمی نیست که زنان در اجرای حرفه ای آن از مردان پیشی گرفته اند. روزگاری زنان در نقش پوشش برای قاچاق مواد مخدر بودند و داخل خودروها می نشستند تا پلیس با دیدن آنها به خودروی حمل مواد مشکوک نشود. اما حالا خودشان گرداننده باند شده و مافیایی را برای خود تشکیل داده اند. درست مانند دو زن جوانی که در استان همدان اقدام به قاچاق موادمخدر کردند. این دو زن که از قاچاقیان سابقه دار هستند با جاسازی شش کیلو هروئین قصد انتقال آن را به کرمانشاه داشتند که از سوی پلیس دستگیر شدند.

خروج زنان از معاونت به مباشر جرم

حضور پررنگ زنان در حوزه جرایم تنها به قاچاق و سرقت محدود نمی شود، بلکه در زمینه جرایمی سنگین و خشن تر مانند قتل نیز رخ داده است. تا دیروز شاهد آن بودیم که زنان تنها در نقش معاونان و دستیارانی برای اجرای یک نقشه قتل بودند. اما حالا خودشان به عنوان مباشر، اجراکنندگان قتل هستند. حتی این جنایات را خیلی حرفه ای تر، زیرکانه تر و حتی با قساوت بیشتری انجام می دهند.

پیش از این آنها در نقش معاون بودند و تنها در را برای قاتل بازمی کردند یا دست و پای مقتول را می گرفتند تا قاتل راحت تر جنایت را مرتکب شود. حتی اگر خود دست به قتل می زدند سعی داشتند با خوراندن داروی بیهوشی این کار را انجام دهند. اما حالا خود با ضربات چاقو، میله و … جنایت را انجام می دهند و حتی گاهی اوقات برای از بین بردن آثار این جنایت، کارهایی چون دفن جنازه و سوزاندن آن را انجام می دهند. چند روز قبل خبری در جراید به چاپ رسید که دختر و مادری پدرشان را به قتل رساندند و یک شبانه روز با جنازه زندگی کردند یا در پرونده ای دیگر زنی پس از قتل همسر صیغه ای خود برای آنها پلیس هویت مقتول را شناسایی نکند، صورت قربانی را سوزاند.

شگرد عجیب برای سرقت طلا

حتی آنها برای سرقت از طلافروشی ها مثل مردها اسلحه به دست نمی گیرند و بگویند دست ها بالا و طلاها را داخل کیسه بریزند و اقدام به تیراندازی کنند. آنها خیلی زیرکانه وارد طلافروشی می شوند و با ترفندی بسیار ماهرانه مقدار زیادی طلا را به سرقت می برند، طوری که نه طلافروش متوجه می شود و نه دوربین های مداربسته. مگر این که این فیلم ها را در بازبینی در دور کند بگذاریم. آنها به بهانه خریدار وارد مغازه می شوند و چند سرویس را برای مشاهده از طلافروش می خواهند. بعد هم در حرکتی سریع، طلاها را سرقت کرده و از محل فرار می کنند.

البته اینها نمونه هایی از جرایمی است که توسط زنان صورت می گیرد و جرم هایی که قبل از آن مرتکب می شدند مانند جیب بری و ورود به خانه ها و بیهوش کردن صاحبخانه و سرقت نیز همچنان در پرونده هایشان وجود دارد. اما چیزی که مهم است زنگ خطری است که برای پلیس و کارشناسان به صدا درآمده است. آنها معتقد هستند که باید جدی تر به این موضوع نگاه کرد و این موضوع را بجد مورد آسیب شناسی قرار داد، چرا که زنان ستون و پایه های بنیان خانواده ها هستند و این خانواده است که سازنده جامعه است.

تیپ شناسی مجرمان

سعیده اسدیان

در تیپ شناسی مجرمان تاکنون سه ویژگی مرد، جوان و مجرد بودن نسبت به سایر ویژگی ها پررنگ تر و شاخص تر بود، اما در سال های اخیر شاهد شکل دیگری از تیپ شناسی مجرمان هستیم که شامل زن و متأهل بودن است.

درآمد پایین، به عهده گرفتن مسئولیت و سرپرستی خانواده به دلیل طلاق، پایین بودن سطح آموزش و مهارت های شغلی، مشکلات ناشی از نداشتن مسکن، نبود شغل و منبع درآمد ثابت، همگی تکه های پازلی است که در کنار یکدیگر زمینه وقوع جرم در میان زنان را فراهم می کند، بنابراین مشکلات اقتصادی و ناتوانی در تامین نیازهای اولیه باعث شده برخی زنان هم وارد حوزه جرایمی شوند که تاکنون مردانه بوده است. در گفت وگویی با کارشناسان به بررسی علل افزایش ورود زنان به حوزه جرایم حرفه ای پرداخته ایم که در ادامه می خوانید.

نگاه کارشناس۱

نقش تاثیرگذار زنان در جرائم

عبدالصمد خرمشاهی، حقوقدان و وکیل دادگستری: در دهه های گذشته میزان جرایمی که زنان مرتکب می شدند، نسبت به مردان کمتر و جرایم بخصوص جر م های خشن مختص مردان بود و پای زنان کمتر به این حوادث باز می شد، اما متاسفانه در دهه های اخیر شاهد یم که این نامیزانی در ترازوی جرایم زنانه و مردانه به سمت تعادل در حرکت است.

امروزه دیگر نمی توانیم بگوییم ۹۰ درصد جرایم را مردان و ۱۰ درصد را زنان مرتکب می شوند. اگر نگاهی به صفحه حوادث روزنامه ها داشته باشیم می بینیم زنان – چه به عنوان مباشر و چه به عنوان همدست – در بسیاری از جرایم نقش دارند و تاثیرگذار هستند. پیش از این جرایم زنان به اعتیاد یا بدرفتاری با فرزند خلاصه می شد، اما امروز این معادلات به هم خورده و می بینیم که هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی در زمینه وقوع جرایم از سوی زنان دچار تحول شده ایم.آمارهای رسمی حکایت از این دارد که بخش عمده ای از جرایم مربوط به زنان است، بررسی ها نشان داده بار مشکلات مالی و فقر در سال های اخیر گریبانگیر زنان شده و بیشتر زنان سرپرست خانوار که ستون خانواده هستند و نقش مهمی برعهده دارند با مشکلات مالی مواجه می شوند که این موضوع یک خطر بالقوه و بالفعل برای جامعه است، چرا که همه می دانیم بزه و جرم تبعات منفی در جامعه دارد و می تواند آثار روحی – روانی و حتی خسارت های مالی را در جامعه برجای بگذارد. متاسفانه امروز جرایم خشن همچون زورگیری، آدم ربایی و قتل در میان زنان شیوع پیدا کرده و دیگر مختص مردان نیست. مهم ترین راهکار برای جلوگیری از رشد این گونه جرایم و سیر نزولی آن، توجه به مشکلات اقتصادی و فرهنگی از سوی دولت است.

نگاه کارشناس۲

دلایل افزایش جرایم زنانه

فاطمه عزیزی، کارشناس ارشد مطالعات زنان: زنان آزادانه مجرم بودن را انتخاب نمی کنند، بلکه جامعه و عوامل مختلف اجتماعی و خانوادگی آنها را به سمت جرم سوق می دهد. امروزه به دلیل قرار گرفتن جامعه در شرایط گذار بار ارزشی بسیاری از هنجارهای اجتماعی کمتر شده و امکان حضور زنان در برخی موقعیت ها که تا پیش از این خاص مردان بود، فراهم شده است. برای مثال امروزه این قشر از جامعه می توانند به مشاغلی چون مدیریت دست یابند که این امر شرایط ارتکاب به جرایم اقتصادی را بیشتر از قبل برایشان مهیا می کند، بنابراین آمار این نوع از بزهکاری ها در این جنس در مقایسه با دوره های گذشته افزایش پیدا می کند. نقش زنان بزهکار کمتر از مردان بزهکار است، اما این موضوع به معنای ارتکاب جرایم به اصطلاح سبک از سوی زنان نیست، چراکه برخی جرایم نظیر فرزندکشی، سقط جنین، نگهداری اموال مسروقه، شهادت دروغ، تشویق و ترغیب افراد به بزه و فحشا در زنان بسیار بیشتر از مردان است. افزایش مشکلا ت اقتصادی، دستمزدهای ناچیز، اعتیاد همسر و اختلا فات میان همسران سبب شده است شوهرکشی، کلاهبرداری و سرقت های بزرگ در بین زنان شیوع پیدا کند.

نگاه کارشناس۳

بلندپروازی، دلیلی برای سرقت

مریم یوسفی، جامعه شناس: در بحث مربوط به جرایم باید ابتدا بررسی کنیم که جرایم مختص چه زنانی است. برخی زنان هستند که نه بدسرپرست و بی سرپرست هستند و نه مشکل خاصی دارند، اما به دلیل بلندپروازی و چشم و همچشمی سرقت هایی را بویژه در مهمانی ها انجام می دهند، این افراد به دنبال دیده شدن هستند و ما در طول سال با چندین مورد از این گونه پرونده ها مواجه هستیم، این افراد معمولا به دلیل عقده های روانی در کودکی به آنچه دارند، قانع نیستند. در مقابل ما با زنانی روبه رو می شویم که چندین بار به زندان رفته و هر بار پس از آزادی مرتکب جرایم سنگین تری شده اند، این دسته از زنان معمولا به دلیل نیاز مالی شدید و امرار معاش دست به ارتکاب جرم می زنند. زنان بدسرپرست بیشتر از زنان بی سرپرست مرتکب جرایمی همچون سرقت می شوند، ابتدا با سرقت های خرد شروع می کنند. معمولا در بحث سرقت بویژه در میان بانوان موضوع هیجان درصد کمی را به خود اختصاص می دهد، اما چون چشم و همچشمی در جامعه ما زیاد شده و زنان هم معمولا به ظاهر خود اهمیت زیادی می دهند، می توانیم پس از نیاز مالی، طمع را دلیل دوم ارتکاب جرم در میان زنان عنوان کنیم.

نگاه کارشناس ۴

سبقت زنان مجرم از مردان

علی نجفی توانا، جرم شناس و متخصص حقوق جزا: جرم واکنشی نسبت به شرایط و اوضاع اجتماعی است، با توجه به تحولات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، جرایم شیوع پیدا می کند و به همین دلیل بزهکاری افراد در سال های اخیر دچار تغییرات جدی شده است.

برای مثال مردان به جای جرایم سنتی به جرایم فضای مجازی و بسیار متفاوت از گذشته روی آورده اند و زنان از جرایمی مانند سقط جنین، بچه کشی یا جرایم خلاف مبانی عفت به جرایم سازمان یافته مالی و حتی اقدامات مجرمانه فراملی رسیده اند.

علت تغییر شکل جرایم در زنان به چند عامل بستگی دارد؛ اول این که حضور زنان در زندگی اجتماعی بیشتر از گذشته شده و زنان دیگر در گوشه خانه به بچه داری و شوهرداری اکتفا نمی کنند، بلکه مشغول کار در خارج از منزل شده اند.

نکته مهم دیگر این که معمولا تحصیلات زنان هم ردیف با مردان است و حتی در شرایطی از لحاظ مدارج تحصیلی و قبولی در دانشگاه ها از مردان سبقت گرفته اند. این مسائل موجب می شود که در معرض همان مشکلات روحی، روانی، اقتصادی و اجتماعی قرار گیرند که مردان با آن مواجه هستند.

از آنجا که تعداد ازدواج نسبت به گذشته کمتر و طلاق بیشتر شده ما با نوعی پدیده استقلال در زنان مواجه هستیم، این در حالی است که بیکاری به نسبت گذشته در زنان افزایش یافته و زنان بیشتر از قبل در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفته اند.

متاسفانه جامعه نگاه فرودستی به زنان دارد و زنان هنوز موفق نشده اند به طور کامل جایگاه خود را در جامعه پیدا کنند.

جرایم خردی که زنان در گذشته انجام می دادند مربوط به زمانی بود که فرمانبردار مطلق و صرفا فردی خانه دار بودند و روابط اجتماعی ـ اقتصادی مستقلی نداشتند، اما زن امروز مانند مرد در معرض همان شرایط خطرآفرین و بیرونی قرار دارد، به همین جهت باید انتظار ارتکاب همان جرایمی را از زنان داشت که مردان مرتکب می شوند.

منبع: تپش ضمیمه  روزنامه جام جم

 

 Leave a reply

Your email address will not be published.