صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  40درصد خانوارهای زن ...
اردیبهشت
۲
۱۳۹۴
۴۰درصد خانوارهای زن سرپرست در دهک‌ پایین اقتصادی قرار دارند
اردیبهشت ۲ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

خانه امن : براساس سرشماری‌های سال ۹۰، ۲۱ میلیون خانوار در کشور وجود دارد که ۱۲٫۵ درصد آنان زن سرپرست هستند و حدود ۴۰ درصد خانوارهای زن سرپرست نیز در دهک‌های پایین اقتصادی قرار دارند این در حالیست که میانه درآمدهای آنان حدود ۳۴ درصد از درآمد خانوارهای مرد سرپرست کمتر است.

این آمار را ولی‌الله نصر مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد و گفت:در سال ۸۴ هیات وزیران مصوبه‌ای برای ساماندهی کودکان کار و خیابان تصویب کرد که براساس آن ۱۱ دستگاه متولی رسیدگی به کودکان کار و خیابان شدند اما متاسفانه از زمان تصویب این مصوبه، تا سال گذشته هیچ جلسه‌ای در این راستا تشکیل نشد اما در سال گذشته برای اولین بار در دولت تدبیر و امید دو جلسه با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در این خصوص برگزار شد.

وی درخصوص بیشترین مشکلات ساماندهی کودکان کار و خیابان اظهار کرد: به طور کلی مشکلات ما در ساماندهی کودکان کار و خیابان، سیاستگذاری‌های متعدد در این راستا است.

مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه تصریح کرد: برای مثال در حال حاضر وزرای دادگستری (با مرجع ملی کودک)، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین کشور (شورای اجتماعی) متولی امور کودکان کار و خیابان بوده و در همین راستا سیاستگذاری‌های متعددی را انجام می‌دهند؛ گمان می‌کنیم یکی از مشکلات آسیب‌های گوناگون کشور که یکی از آنها کودکان کار و خیابان است، همین تعدد مسوولیت‌هاست.

جذب کودکان کار در بسیج 

نصر همچنین از اجرای طرح آموزشی حمایتی کودک و خانواده در سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر در بیش از ۱۲ استان کشور، طرح آموزشی و حمایتی کودک و خانواده جهت شناسایی کودکان کار و خیابان و توانمندسازی آنان اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح کودکان کار و خیابان شناسایی شده و از سوءاستفاده‌های جسمی، جنسی و… جلوگیری و برای تغذیه، تسهیل فرآیند ادامه تحصیل و رفع مشکلات خانوادگی آنها برنامه‌ریزی می‌شود.

مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در مورد اعتبارات این طرح در سال گذشته گفت: برای این ۱۲ استان در سال گذشته سه میلیارد تومان از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور جلوگیری از عقب‌ماندگی‌های تحصیلی و هفت میلیارد تومان از دفتر پیشگیری‌های آسیب‌های اجتماعی بهزیستی برای ساماندهی این کودکان دریافت کردیم که امیدواریم بتوانیم در سال جاری اعتبارات بیشتری برای پوشش‌دهی این طرح در کل کشور دریافت کنیم و تاکنون نیز این اعتبارات نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

نصر از تاثیر خوب این طرح در ۱۲ استان تهران، البرز، چهارمحال و بختیاری، همدان، خوزستان، اردبیل، قم و غیره خبر داد و گفت: بسیاری از این کودکان جذب پایگاه‌های بسیج شده‌اند و توانستیم در سال گذشته ۵۰۰۰ کودک خیابانی را به واسطه این طرح ساماندهی کنیم.

وی همچنین ضمن بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد کودکان دارای پدر و مادر هستند، در ارتباط با ایجاد بانک اطلاعاتی کودکان کار و خیابان در کشور گفت: ایجاد بانک اطلاعاتی جامع ساماندهی کودکان کار و خیابان در دستور کار بهزیستی قرار دارد و در این راستا با یک موسسه اینترنتی IT به توافق رسیده‌ایم تا بانکی که ایجاد می‌شود دارای ظرفیت‌های مهم و زیادی باشد زیرا بانک اطلاعاتی کودکان کار و خیابان با سایر بانک‌های اطلاعاتی تفاوت عمده‌ای داشته و به دلیل مشکلاتی همچون مجهول‌الهویه بودن این کودکان به آسانی قابل دسترس نیست اما با استفاده از روش‌هایی چون اثر انگشت و سایر تکنیک‌های نوین درصدد ایجاد این بانک هستیم.Leave a reply

Your email address will not be published.