صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  افزایش شمار سالمندان...
فروردین
۳۱
۱۳۹۴
افزایش شمار سالمندان رها شده
فروردین ۳۱ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

عکس: فرهنگ نیوز

خانه امن :وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش سالمندان رها شده در ایران خبر داد .

علی ربیعی گفت:باید به فکر پدیده سالمندان رهاشده‌ای باشیم که اکنون در جامعه شکل گرفته است.

وی در جلسه معارفه رئیس جدید بهزیستی افزود:در گذشته شاهد آن بودیم که کودکان را رها می‌کردند، اما در حال حاضر شاهد افزایش تعداد سالمندان رها شده در جامعه هستیم.

وزیر کار ادامه داد: در بهزیستی باید پدر و مادر کودکانی باشیم که هیچ‌کس نگران حال آنها نیست.

ربیعی اظهار داشت: درمان، تنها سه درصد مساله سالمندان را شامل می‌شود، در حالی که مشکل و دغدغه اصلی آنان عاطفه است و باید این عاطفه‌های از دست رفته را به آنها بازگردانیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت با تاکید بر این که باید برخی الگوهای رفتاری فراموش شده را در جامعه احیاء و مجددا رواج دهیم ربیعی گفت: در حال حاضر هیچ نهاد مشخص شده‌ای در دولت متولی این امر نیست و شاید بهزیستی باید متولی آن باشد، زیرا مردم امروز بسیار بی‌پناه شده‌اند و در شهرهای بزرگ نیز اتکا به یکدیگر کاهش یافته است و بهزیستی باید این فرهنگ‌های فراموش شده را بازیابی و احیاء کند.

هفته ای که گذشت رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه نیز با اشاره به این که ایران دارای بالاترین سرعت ورود به سنین سالمندی است و وارد مرحله سالمندی جمعیتی شده،گفت: ۸.۲درصد جمعیت ایران را افراد بالای ۶۰سال تشکیل می‌دهند اما هنوز برنامه ریزی خاصی برای ورود به این مرحله نشده است.

 محمدجواد محمودی با اشاره به اینکه سازمان ملل متحد برنامه «سالمندی فعال» را برای سالمندان مطرح کرده است، اظهار کرد: سالمندی فعال یعنی به حداکثر رساندن سطح سلامت؛ مشارکت و امنیت افراد سالمند که هر کدام از این موارد تمهیدات اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی خاص خود را می‌خواهد.

به گفته محمودی طبق بررسی جمعیت شناسان در سازمان ملل تا سال ۲۰۵۰؛ ۳۳درصد جمعیت کشور سالمند خواهند بود که معادل ۲۸ میلیون نفر از جمعیت آن زمان است و این رقم برای ایران در سال ۲۰۵۰ در حالیست که کشورهای دنیا در همان سال نرخ ۲۱درصدی جمعیت سالمند را خواهند داشت. البته این رقم بالای نرخ سالمندی در سال‌های آینده به دلیل انفجار جمعیتی ما در سال‌های پس از انقلاب و پس از افزایش امید به زندگی در ایران است.

بنا به آمار سازمان بهزیستی ایران در حال حاضر ۶ میلیون سالمند دارد .Leave a reply

Your email address will not be published.