صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ازدواج دختر بدون اجا...
فروردین
۲۷
۱۳۹۴
ازدواج دختر بدون اجازه پدر در قانون ایران
فروردین ۲۷ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
image_pdfimage_print

 

 

 

پرسش: ۲۲ سال دارم و دانشجو هستم. به جوانی علاقمند شده ام که تحصیلات دانشگاهی دارد و در شرکت معتبری کار می کند. با این حال پدر و مادر و برادرم به شدت و بدون دلیل با ازدواج من با جوانی که دوستش دارم مخالفت می کنند. همه راه ها را رفته ام. همه گونه مذاکره با آنها شده است، ولی موافقت نمی کنند. آیا برای این قبیل مشکلات دختران ایرانی، قانون تدابیری اندیشیده است؟

پاسخ: خوشبختانه قانون به این موارد توجه دارد. به موجب قانون مدنی ایران، مادر و برادر و خواهر نقشی در اعلام رضایت قانونی در هنگام وقوع عقد نکاح دختر باکره ندارند. آنها بر دختر ولایت ندارند.  فقط پدر و جد پدری یعنی پدر پدر به موجب قانون صاحب این حق هستند. رضایت پدر یا جد پدری به عقد نکاح دختر یا نوه ای که باکره است اعتبار می بخشد. به اندازه ای که اگر در مورد دختر باکره، پدر یا جد پدری رضایت ندهد، عقد انجام نمی شود. در صورتی که انجام  شود، چنانچه کار به دادگاه برسد، دادگاه عقد را باطل اعلام می کند.

اما قانون مدنی ایران راه حل مناسبی در اختیار گذاشته تا دختران باکره ای که پدر و جد پدری بی دلیل با ازدواج آنها با مردی شایسته مخالفت می کند، یا دخترانی که به هر دلیل دسترسی به پدر و جد پدری ندارند ، بتوانند با مرد مورد نظرشان ازدواج کنند. به دو ماده از قانون مدنی نگاه کنید:

” ماده ۱۰۴۳ – نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدری اوست و هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج کند و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده است پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص (در حال حاضر خانواده ) به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند.(اصلاحی مطابق قانون موادی از قانون مدنی مصوب ۱۳۷۰)”

” ماده ۱۰۴۴ – در صورتی که پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشند و استیذان از آنها نیز عادتا” غیر ممکن بوده و دختر نیز احتیاج به ازدواج داشته باشد، وی می تواند اقدام به ازدواج کند. (اصلاحی مطابق قانون اصلاح موادی از قانون مدنی مصوب ۱۳۷۰)”

تبصره- ثبت این ازدواج در دفتر خانه منوط به احراز موارد فوق در دادگاه مدنی خاص (در حال حاضر خانواده) است.Leave a reply

Your email address will not be published.