داستان انتونی


 

 

 

 

مترجم: سارا  الف

انتونی دوازده ساله به همراه پدر و مادرش در خانه ای زندگی میکرد که آپارتمان مستقلش را اجاره داده بودند. او روزی به والدینش گفت مستاجرشان او را مورد آزار جنسی قرار داده و این کار را چندین بار تکرار کرده است.

آنها بلافاصله با پلیس تماس گرفتند. پلیس انتونی و والدینش را نزد ما در یکی از مراکز “حمایت از کودکان” فرستاد. چرا پلیس ما را به آنها معرفی کرد؟ زیرا ما در مراکز “حمایت از کودکان” سرویسها و مراقبتهای ویژه ای متناسب با نیاز کودکان قربانی چنین آزارهایی ارائه می دهیم.

ابتدا برای آنها محیطی دوستانه فراهم کردیم که در آن احساس راحتی کنند. سپس ترتیب ملاقات آنها با کارآگاهانی را دادیم که متخصص پروندههای کودک آزاری بودند. آنها توانستند بدون نیاز به مراجعه به ایستگاه پلیس در محیطی بدون دغدغه با پلیس صحبت کنند.

مرحله بعدی مهیا کردن شرایطی بود که آنها بتوانند در – یک محل – از همه افرادی که در زمینه کمک به قربانیان کودک آزاری فعالیت می کنند، تقاضای کمک کنند. نیاز کودکانی همچون انتونی تنها مراجعه به پلیس نیست. در اینجا آنها می توانند وکلای دفتر ناحیه، پزشکان وهمچنین نمایندگان “سرویسهای حمایت از کودکان” که قادرند طرحهای حمایتی در اختیارشان بگذارند را ملاقات کنند. علاوه بر سرویسهای ذکر شده، کودکان میتوانند از کمک های پزشکان و مشاوران “افق امن” نیز بهرمند شوند. این افراد با ارائه خدمات کارشناسی، به خانواده ها کمک می کنند تا با مشکلات پیش آمده کار بیایند.

انتونی نیازمند چنین حمایتی بود. او با کارآگاهی صحبت کرد که سپس به دنبال کودک آزار رفت و او را پیدا کرد. همکاران پزشک ما انتونی را معاینه کردند تا مطمئن شوند آسیبی به او نرسیده. اما پدر و مادر انتونی همچنان نگران او بودند. هنگامیکه مراکز مشاوره مان را به مادر او معرفی کردیم، بسیار استقبال کرد.

او گفت از زمانیکه انتونی مورد آزار قرار گرفته، رفتارش تغییر کرده است. دیگر آن پسر شادابی نیست که ما می شناختیمش. و به دنبال راهی بود که به انتونی کمک کند تا با مشکل پیش آمده کنار بیابد. مشاوران ما آماده ارائه چنین خدماتی بودند.

آنها به انتونی کمک کردند تاثیرات آسیب روحی بوجود آمده را بشناسد. به والدینش نیز کمک کردند تا درک متقابلی از رنجی که انتونی متحمل آن است داشته باشند و بتوانند او را در شرایط سخت روحی حمایت کنند. جلسات مشاوره پس از چهار هفته آغاز شد و بعد از آن خبرهای خوبی از آنها شنیدیم.

خانواده انتونی به ما گفتند که شرایط روحیشان تغییر کرده و رو به بهبود است. موضوع صحبتشان با یکدیگر فقط آزار جنسی نیست بلکه از مسائل بعد از آن نیز صحبت می کنند. ما بسیار خوشحالیم که شرایطی ایجاد کردیم تا اعضای خانواده به هم نزدیکتر شوند و بتوانند کمکی که نیازمند آن هستند را برای یکدیگر فراهم کنند.

انتونی و خانواده اش بهبود پیدا کردند و قویتر شدند. کمال تشکر و قدردانی را از مشاوران و همه افرادی داریم که در مراکز “حمایت از کودکان”  برای ارائه خدمات به هزاران کودکی که سالانه با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند، به ما یاری می رسانند.

منبع:Safehorizon