صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  چگونه رابطه ای سالم ...
اردیبهشت
۲۰
۱۳۹۲
چگونه رابطه ای سالم داشته باشیم
اردیبهشت ۲۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

رابطه سالم ارتباطات کلید اصلی ساختن رابطه سالم است . اولین قدم اینست که مطمئن شوید هر دو شما انتظارات مشابه ای دارید در   موقعیت مساوی قرار داشتن بسیار مهم است. مراحلی که در ادامه می آاید می تواند به شما کمک کند که زیر بنای یک رابطه سالم را بریزید.

حرف بزنید

در یک رابطه سالم اگر چیزی شما را ناراحت می کند بهتر است به جای اینکه خودخوری کنید در مورد آن حرف بزنبد.

به شریک زندگی تان احترام بگذارید

 خواسته ها و احساسات شریک زندگی شما ارزشمند هستند، اجازه دهید دیگران بدانند که وجه مشخصه شما اینست که عقاید آنها را بخاطر می سپارید. احترام متقابل عنصر اصلی یک رابطه سالم است.

توافق

 اختلافات قسمت طبیعی یک رابطه سالم هستند اما این بسیار مهم است که بر سر چیزی که مخالف هستید، راهی برای  به توافق رسیدن پیدا کنید. تلاش برای حل اختلاف یک راه حل معقول و منصفانه است.

حامی باشید

 به شریک زندگی تان اطمینان دهید و مشوق او باشید. همچنین به او اجازه دهید بداند چه زمانی شما به حمایت او نیاز دارید. روابط سالم یعنی باعث ترقی یکدیگر شدن و نه اینکه مانع ترقی یکدیگر شدن.

به خلوت یکدیگر احترام بگذارید

 تنها بخاطر اینکه شما در یک رابطه هستید به این معنا نیست که شما باید همه چیز را و متناوبا” به اشتراک بگذارید. رابطه سالم به چارچوب و فضا نیاز دارد.

مرزبندی های سالم

بنا نهادن مرزبندی ها راه خوبی برای حفظ و ایمن نگهداشتن یک رابطه سالم است، اگر مرزبندی ها را با یکدیگر مشخص کنید شما و شریک زندگیتان شناخت عمیق تر و بهتری نسبت به نوع رابطه ای که هر دو شما خواهان آن هستید خواهید داشت.

مرزبندی به این معنا نیست که شما احساس کنید طناب پیچی شده اید یا روی پوست تخم مرغ راه می روید. مرزبندی همچنین بدین معنا نیست که شما نمی خواهید رازهایتان را بداند یا به او اعتماد ندارید – این بیان کننده اینست که خیال شما را در مورد چیزهایی که دوست دارید یا دوست ندارید در رابطه تان اتفاق بیافت راحت کند. به خاطر داشته باشید مرزبندی سالم نباید توانایی شما را محدود کند به:

  • با دوستانتان بدون حضور شریک زندگیتان بیرون بروید
  • در سرگرمی ها و فعالیت هایی که دوست دارید شرکت کنید
  • کلمه عبور ایمیل، شماره کار بری شبکه های اجتماعی و شماره تلفنتان را به اشتراک نگذارید
  • به نیازها و خواسته های فردی یکدیگر احترام بگذارید

رابطه سالم ترقی دهنده است

حتی اگر رابطه سالم  شما بتواند در حال حاضر و در آینده باعث ترقی تان شود، باز هم شما به مشوق نیاز دارید.( اگر با شریک زندگیتان رابطه تان را قطع کرده اید یا بخواهید رابطه تان را قطع کنید.)برای جلو گیری از آن،  یک تفریح پیدا کنید، یک فعالیت ساده که هر دو شما از آن لذت ببرید، مانند قدم زدن، و در مورد دلیلی که شما می خواهید رابطه را حفظ کنید صحبت کنید. سپس با استفاده از رفتارهای سالم ادامه و به قرارهایتان ادامه دهید.

چه رابطه ای سالم نیست؟

رابطه ای که بر اساس قدرت و کنترل باشد رابطه سالمی نیست، نه احترامی و نه تساویی وجود داشته باشد. در روابط خشونت آمیز شما ممکن است فکر نکنید روابط ناسالم مشکل بزرگی هستند. به هر حال انحصارگرایی، توهین ، تهمت های بر اساس حسادت، پرخاش کردن، تحقیر، کشیدن مو، هول دادن یا چیزهای منفی دیگر، رفتارهای خشونت آمیزی هستند که ریشه اعمال قدرت و کنترل محسوب می شوند.

این را بخاطر داشت باشید سوء استفاده همیشه یک انتخاب است و شما مستحق احترام هستید. اینجا هیچ بهانه ای برای هیچ نوعی از خشونت وجود ندارد.

اگر شما فکر می کنید که رابطه شما سالم نیست بسیار مهم است  که از حالا امنت خودتان را مد نظر داشته باشید . توجه به این نکات برای حرکت به جلو اهمیت دارد:

این را بدانید شخص وقتی تغییر می کند که شما هم بخواهید. شما نمی توانید شریک زندگیتان را مجبور کنید خودش را تغییر دهد در حالی که قبول ندارد که اشتباه کرده است .

به نیازهای خودتان متمرکز شوید. شما مراقب خودتان هستید؟ سلامتی شما همیشه مهم است. به درجه اضطراب خود توجه کنید، زمانی را برای با دوستانتان گذاراندن در نظر بگیرید، به اندازه کافی بخوابید. اگر متوجه شدید ارتباط شما هنوز شما را آزار می دهد به آن پایان دهید. با سازمان های حمایتی خودتان در تماس باشید. اغلب سوءاستفاده کننده سعی در به انزوا کشیدن شریک زندگی خود دارد. با دوستانتان، اعضای خانواده، معلم ، و دیگران صحبت کنید، تا اطمینان پیدا کنید از نظر روحی به اندازه ای که نیاز دارید حمایت می شوید. بخاطر داشته باشید حامیان شما همیشه با گوشهای شنوا آماده شنیدن حرفهای شما هستند.

در مورد قطع این ارتباط فکر کنید. بخاطر داشته باشید شما مستحق احساس امنیت و پذیرفته شدن در رابطه تان هستید.

حتی اگر نمی توانید شریک زندگیتان را تغییر دهید ، می توانید زندگی خودتان را به شکلی که در امنیت باشید تغییر دهید. توجه داشته باشید که شریک زندگی تان را قبل از اینکه خشونت به بدترین مرحله برسد، ترک کنید. در هر صورت که تصمیم داشته باشید بمانید و یا ترکش کنید، اطمینان حاصل کنید که  از برنامه امنیتی استفاده کنید.

گروه ترجمه خانه امن

منبع: www.loveisrespect.org/dating-basics/healthy-relationshipsLeave a reply

Your email address will not be published.