صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بارداری دختران نوجوا...
فروردین
۲۵
۱۳۹۴
بارداری دختران نوجوان و ازدواج زودرس 
فروردین ۲۵ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عکس: Flickr

خانه امن: ارتقا سلامت زنان یکی از دغدغه های نهاد زنان سازمان ملل متحدد و همینطور صندوق جمعیت این سازمان است که همواره از دولت ها خواسته که در این باره تلاش و هر ساله گزارش خود را به خصوص به کیمسیون زنان ملل متحدد ارایه دهند .

همچنین سلامت زنان یکی از شاخصه های توسعه محسوب شده و کشورها نیز در جهت بهبود این شاخصه توسط این نهادها ترغیب می شوند .

بنا به گزارش اخیر صندوق جمعیت ملل متحد، یک مرکز جدید در کشور فیلیپین تأسیس شده است که هدف از آن به‌کارگیری امکانات جدید برای دوران بارداری و زایمان زنان بومی فیلیپین است.

یکی از معضلات جدی زنان بومی در کشور فیلیپین در معرض خطر بودن سلامت آنان در دوران بارداری و زایمان است. سلامت بسیاری از زنان بومی در این کشور، به دلیل در دسترس نبودن امکانات پزشکی و درمانی مناسب، در دوران بارداری و در هنگام زایمان در معرض خطر قرار دارد.۱

سلامت و بهداشت بارداری زنان یک چالش جهانی است چرا که بطور مثال در سال ۲۰۱۳ ۷٫۳ میلیون زایمان درجهان داشتیم  که ۲ میلیون آن مربوط به دختران زیر ۱۵ سال بود . در کشورهای در حال توسعه ۱۹ درصد زنان جوان قبل از ۱۸ سالگی باردار می شوند و از هر سه دختر، یک دختر قبل از ۱۸ سالگی ازدواج می کند و میلیون ها دختر به اجبار ازدواج می کنند . در جهان ۹۰ درصد حاملگی ها در ازدواج صورت می گیرد.»

در این میان ۷۰ هزار نوجوان هر ساله در کشورهای در حال توسعه به دلیل حاملگی و زایمان جان خود را از دست می دهند و یا از عوارض حاملگی و زایمان رنج می برند. اگر حاملگی خارج از ازدواج باشد به سقط های غیرایمن و غیرقانونی روی می آورند. همچنین احتمال مرده زایی، سقط ، به دنیا آوردن نوزادان کم وزن و یا فوت نوزاد در دختران نوجوانی که باردار می شوند زیادتر است.» ۲ 

به همین دلیل چندی پیش با همکاری و پشتیبانی صندوق جمعیت ملل‌متحد، کمیسیون ملی مردم بومی و اتحادیه اروپا، پروژه‌‌ای تحت عنوان «سلامت و تغذیه مادران و نوزادان بومی» انجام شده است که هدف از آن، ایجاد مراکز و مؤسسات درمانی برای مراقبت از سلامت مادران و نوزادان در دوران بارداری و نیز انجام یک زایمان ایمن توسط افراد متخصص است. هم‌چنین از دیگر اهدا ف ایجاد این مراکزکه در کشور فیلیپین تاسیس شده است ، کاهش تعداد زایمان‌هایی است که در خانه‌ها و به‌طور غیرایمن صورت می‌گیرد. ۳

در این مراکز سعی شده است امکاناتی که به زنان بومی باردار ارائه می‌شود، تا حد امکان واجد خصیصه‌های بومی نیز باشد. به عنوان مثال از آن‌جایی‌که بسیاری از زنان بومی تمایل دارند بر روی تخت‌های تهیه‌شده از بامبو زایمان انجام دهند، سعی شده است که تخت‌هایی که از یک سو منطبق با استانداردهای پزشکی و درمانی است و از سوی دیگر از بامبو ساخته شده است، در اختیار زنان قرار داده شود. البته خود زنان مختار هستند که این تخت ها را برای زایمان انتخاب کنند و یا تخت‌های استاندارد که در همه جای دنیا، مورد استفاده قرار می‌گیرد، را انتخاب کنند.

یکی از نکات بسیار مهم در تضمین برخورداری زنان از سلامت باروری، برخورداری از مراقبت‌های پزشکی و درمانی بعد از زایمان است.؛امری که متأسفانه زنان بومی عمدتاً از آن محروم‌اند و در برنامه‌های جدید کشور فیلیپین، به منظور ارتقای سلامت زنان بومی، محور توجه واقع شده است.

از سوی دیگر مشکلات دختران نوجوان در دوران بارداری مشکلاتی ویژه و مخصوص به خود است . به گزارش خبرنگار سلامت نیوز، دکتر شهلا کاظمی پور، عضو هیئت علمی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه درباره پیامدهای اجتماعی و روانی حاملگی در نوجوانی معتقد است :« منظور از بارداری در نوجوانی بارداری در زیر سن ۲۰ سال است که ۵۰۰ هزار نوجوان در سال بچه دار می شوند که متاسفانه این افراد از هیچ کدام از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنند و تقریبا دو سوم این افراد به صورت ناخواسته حامله می شوند.»

وی ادامه داد:« بارداری در دختران نوجوان یا پس از یک ازدواج زودرس اتفاق می افتد یا در روابط جنسی خارج از ازدواج حاملگی اتفاق می افتد. در کشورهای در حال توسعه بیشتر بارداری ها در دختران نوجوان در چارچوب ازدواج است و در کشورهای توسعه یافته بیشتر بارداری ها در نوجوانان معمولا خارج از چارچوب ازدواج است. در کشور ما درصد بالایی از بارداری های دختران نوجوان در چارچوب ازدواج زودرس قرار دارد ولی آمارهای غیررسمی نیز دال بر شواهد بروز این پدیده در اثر روابط خارج از چارچوب ازدواج است که قابل بررسی است.»

وی گفت:« داده های سرشماری سال ۹۰ نشان می دهد یک و هشت دهم درصد از زنان ۱۰ تا ۱۴ سال و ۲۱ درصد زنان ۱۵ تا ۱۹ ساله ازدواج کرده بودند. در بین استان های کشور، زنان ۱۰ تا ۱۴ ساله و زنان ۱۵ تا ۱۹ ساله استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، اردبیل بیشترین و استان های گیلان، کهکیلویه و بویراحمد ، تهران و چهارمحال و بختیاری و  کرمانشاه کمترین درصد ازدواج را داشته اند.»

کاظمی پور درباره زنان دارای همسر طی سال های بعد از انقلاب گفت:« در سال ۶۵ درصد زنان همسردار ۱۰ تا ۱۴ ساله و ۱۵ تا ۱۹ ساله افزایش داشته است و بعد از انقلاب کاهش سن ازدواج را داشته ایم اما از سال ۶۵ به بعد این روند کاهش پیدا کرده بود و در سال ۹۰، یک و شش دهم درصد زنان ۱۰ تا ۱۴ ساله و شانزده و نه دهم درصد از زنان ۱۵ تا ۱۹ ساله همسردار بوده اند.»

وی ادامه داد:« زنان ۱۰ تا ۱۴ ساله همسردار در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اردبیل و آذربایجان شرقی بالاترین سهم زنان همسردار را دارند. و با توجه به بررسی ها ازدواج های زودرس عمدتا در استان هایی که شاخص توسعه کمتری دارند بالاتر است و می توان گفت میزان ازدواج های زودرس در استان های حاشیه شرقی و شمال غربی کشور بیشتر است.»

همچنین آموزش یکی از راههای است که در بیانیه ها و سندهای مختلف سازمان ملل و نهادهای مربوط به آن همواره تاکید می شود . در همین رابطه دبیر علمی چهاردهمین کنگره ی بین المللی انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران، گفت: «با انجام مشاوره های قبل از بارداری، می توان با کنترل سلامت مادر یک بارداری موفق و در نتیجه تولد نوزادی سالم را شاهد بود.»

دکتر «فاطمه سروی» اظهار داشت: «برای این که خانم ها در طول بارداری از سلامتی کامل برخوردار بوده و هم چنین زایمان موفقی داشته باشند، لازم است حداقل سه ماه قبل از بارداری با مراجعه به متخصصان زنان و مامایی از مشاوره های قبل از بارداری استفاده کنند. مشاوره های پیش از بارداری و حین دوران بارداری، می تواند والدین و جامعه را از هزینه های سنگین تحمیل شده – که بر اثر بی توجهی و تولد نوزاد نارس ایجاد می شود – دور نگه داشته و به تضمین سلامت مادر و نوزاد پس از دوره ی بارداری منجر شود.»

 دکتر اشرف کاظمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که دکترای خود را در زمینه بهداشت باروری کسب نموده در این خصوص گفتبهداشت باروری در حیطه مراقبت‌های اولیه بهداشتی شامل مشاوره و آموزش در زمینه مراقبت‌های اولیه بهداشتی،  حتی می توان گفت بهداشت باروری با ابعاد وسیعتر از تنظیم خانواده، تمامی موضوعات مربوط به دستگاه تولی مثل را نیز در بر می گیرد.۴

همان طور که پیش از این هم به آن اشاره شد، بهداشت باروری حتی سلامت روانی و اجتماعی را هم شامل می شود.

وی خاطر نشان کرد: انجام مراقبت‌های اساسی مادران، ارتقاء، حفظ و نگهداری سلامت مادر در دوران بارداری، کاهش میزان سزارین، افزایش پوشش زایمان ایمن و بدون درد دارویی و غیر دارویی، مراقبت از نوزادان کم وزن و نوزادان نارس، مراقبت‌های بهداشتی اساسی نوزادان از اموری ست که در حیطه کاری ما می گنجد و ما تلاش می کنیم در این سو اقدامات اساسی انجام دهیم که البته نمی توان از وظایف مسئولان غافل ماند؛ مثل برنامه ها و سیاست های حوزه تنظیم خانواده که افزایش کمی و کیفی برنامه‌های تنظیم خانواده، اطلاع‌رسانی و آموزش خانواده‌ها، مشاوره و معاینه قبل از ازدواج، مشاوره ژنتیک و خیلی برنامه های دیگر را می تواند شامل شود.

کاظمی در پایان خاطر نشان کرد: به طور کل برنامه های متعدد بهداشت باروری در کشور در حال اجرا ست که از برنامه های سلامت مادران و تنظیم خانواده می توان به عنوان دو برنامه عمده بهداشت باروری نام برد.Leave a reply

Your email address will not be published.