صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  قتل عام خانوادگی برا...
فروردین
۲۴
۱۳۹۴
قتل عام خانوادگی برای جواب نه به خواستگاری
فروردین ۲۴ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

 

 

 

 

 

عکس: فیسبوک

خانه امن :خواستگار جوان پس از شنیدن جواب منفی از دختر مورد علاقه اش دست به قتل عام خانوادگی زد .

این قتل عام ۴ کشته و یک مجروح داشت .

این خواستگار که یعقوب نام داشت با در دست داشتن اسلحه کلاشینکف پس از قتل دختر مورد علاقه اش خانواده او را نیز به تیر بست .

یعقوب پس از این قتل عام در محل حادثه خودکشی کرد.

سرهنگ علی‌کرم بازیان، فرمانده انتظامی شهرستان گچساران در تشریح این قتل عام گفت: این حادثه یکشنبه شب در منطقه کارکنان گچساران رخ داد  و قاتل علاوه بر دختر جوان، خواهر و خواهر مردی که قرار بود با این دختر ازدواج کند را نیز به گلوله بست.

وی ادامه‌داد: علت اصلی این حادثه در دست تحقیق و بررسی است.
پرویز رزاقی روان نشناس و عضو هییت علمی دانشگاه آزاد معتقد است جنون آنی از جمله مواردی است که فرد ممکن است مرتکب قتل های از این دست شود و عوامل زیادی در از دست دادن کنترل فرد نقش دارند.

فشار‌های زندگی یکی از مهم‌ترین مسایلی است که در بروز این رفتار‌ها دخیل است. فردی که سختی‌های اجتماعی و اقتصادی زیادی را تحمل کرده یا در زندگی همیشه به وسیله اعضای خانواده تحقیر شده و مورد آزار قرار گرفته است، بالاخره در موقعیتی واکنشی از خود نشان می‌دهد که می‌تواند بسیار شدید باشد.

از طرفی گاهی فرد به بیماری روانی مبتلاست در حالی که خود و اطرافیانش از آن بی‌خبر هستند یا اینکه به دلیل تفکر غلط، از بیان مشکل خود و مراجعه به روان‌شناس خودداری می‌کند و زمانی که بیماری شدت یافت یا فشار‌ها افزایش پیدا کرد، دیگر برایش تحمل آنها غیر‌ممکن و هر کاری امکان‌پذیر می‌شود

وی معتقد است : نمی‌توان به صرف عنوان کردن جنون، فرد را ازچنین قتل هایی تبرئه کرد. اگر فردی چنین ادعایی کند، گروهی از روان‌پزشکان و روان‌شناسان در پزشکی قانونی تشکیل می‌شود تا سلامت قاتل را در مدتی مشخص و در چند جلسه مورد بررسی قرار دهند. حتی اگر بیماری فرد پیش از زمان وقوع قتل، به وسیله روان‌شناس و پزشک او تشخیص داده شده باشد، باز هم دلیل برائت نخواهد بود زیرا صرف داشتن یک بیماری روانی نمی‌تواند دلیل انجام قتل باشد.

معمولاً افراد در مراحل اولیه بازجویی یا به توصیه اطرافیان از این واژه استفاده می‌کند تا افکار عمومی نسبت به آنها بهتر شود و پلیس را هم در نوعی معذوریت قرار دهند.

دکترمحمدرضا خدایی ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز معتقد است :  واکنش‌های تند و پرخاشگرانه می‌توانند با توجه به زمان، مکان، موقعیت و فشار روانی‌ای که به فرد وارد می‌شود، کم یا زیاد شوند. شکست عشقی هم نوعی ناکامی به حساب می‌آید که می‌تواند باعث شود فرد شکست‌خورده، خشم خودش را بیرون بریزد و واکنش‌های مختلفی از خودش نشان بدهد. اما این واکنش بسته به شرایط فرهنگی، اقتصادی و خانوادگی افراد متفاوت است.

وقتی یک ناکامی مانند شکست عشقی رخ می‌دهد، مسایل ژنتیکی هم می‌توانند دخیل شوند و فرد را افسرده و ناامید کنند یا او را به سمت کارهای غیرعقلانی بکشانند.  کسانی که اختلالات روانی و شخصیتی دارند، در این‌گونه موارد، بیمارگونه رفتار می‌کنند؛ مثلا آدم می‌کشند یا به صورت معشوقه‌شان اسید می‌پاشند.

آنچه مسلم است علاج واقعه پیش از وقوع است و چنانچه افراد و یا اطرافیان شرایط یک فرد و خود را نامناسب میبینند باید به پزشک مراجعه کرده و مداخله در بحران کرده تا بتوانند از چنین اتفاقاتی جلوگیری کنند .

منابع

تسنیم

سلامت نیوز

ایران سلامت 

 

 Leave a reply

Your email address will not be published.