صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  پلیس چه نقشی در احقا...
فروردین
۲۰
۱۳۹۴
پلیس چه نقشی در احقاق حقوق زنان دارد؟
فروردین ۲۰ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

15821_262

 

 

 

 

 

درحالی‌که خشونت خانگی، جرمی رایج در سراسر جهان به شمار می‌آید، اما مواجهه پلیس با آن بسیار متفاوت ارزیابی‌ شده است.

شناسایی حقوق زنان و دختران در عرصه‌های مختلف و تضمین احترام و اجرای این حقوق ، به‌عنوان دو گام اساسی در عرصه بین‌المللی مطرح است.

نقش پلیس در گام دوم، یعنی تضمین اجرای حقوق زنان و احقاق حقوق زنان قربانی و نقض شدید حقوق بشر مورد تأکید است.

در رابطه با خشونت خانگی، مسئله مهم، عدم گزارش آن اعلام ‌شده است؛  بنا به تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ در ۱۰ کشور انجام ‌شد، ۵۵ تا ۹۵ درصد زنانی که خشونت خانگی را تجربه کرده‌اند، گزارش نکرده‌اند.

از این رو در اجلاس کمیسیون مقام زن (پکن +۲۰) موضوع زنان و پلیس در بیانیه چند سازمان‌‌‌‌ غیردولتی مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش مهرخانه، سازمان غیردولتی « International Police Executive Symposium» به تبیین نقش پلیس در مقابله و پیشگیری از خشونت خانگی پرداخته است. مطابق این بررسی خشونت خانگی به معنای الگوی رفتاری آزاردهنده در هر رابطه‌ای است که توسط یک‌طرف برای کسب قدرت یا اعمال کنترل بر دیگری انجام می‌گیرد. خشونت خانگی مشتمل بر اقدامات جسمی، جنسی، عاطفی، اقتصادی یا روانی و یا تهدید به چنین اقداماتی علیه دیگری است.

در بیانیه این سازمان غیردولتی، نقش‌ها و کلیشه‌های جنسیتی در رابطه با خشونت خانگی بسیار مهم ارزیابی‌ شده است؛ چنانچه در جوامعی که به‌طور ضمنی به پذیرش خشونت خانگی رضایت داده‌اند، آمار ارتکاب آن افزایش می‌‌یابد. این پذیرش در عملکرد نیروهای پلیس نیز در مواجهه با این معضل، بسیار تأثیرگذار اعلام ‌شده است.

همچنین از تصویب کنوانسیون اروپایی پیشگیری و مقابله با خشونت علیه زنان و خشونت خانگی (۲۰۱۱) به‌منزله الگویی برای مقابله با خشونت علیه زنان و دختران یادشده است.

پلیس و دسترسی زنان به عدالت قضائی

انجمن بین‌المللی پلیس «The International Police Association » متشکل از ۴۲۰ هزار نیروی پلیس در بیش از ۱۰۰ کشور با حدود ۶۶ شعبه فعالیت می‌کند و ازجمله اهداف خود را حمایت از حقوق زنان و مقابله با ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران بیان داشته است. ارتباط میان برابری جنسیتی و حکومت قانون و اجرای عدالت کیفری از چند جنبه در بیانیه این سازمان غیردولتی مورد توجه قرارگرفته است.

اول، زنان قربانی خشونت در همه مناطق شهری و روستایی، جوامع توسعه‌یافته و درحال‌ توسعه، باید از امکان و فرصت گزارش‌دهی وضعیت خود منع نشوند.

دوم، نهادها و سازمان‌های مرتبط با عدالت کیفری مانند پلیس و دادگاه‌ها باید تضمین کنند که زنان در رده‌های متفاوت حضور و مشارکت دارند.

سوم، مقامات رسمی دولت باید تضمین کنند که زنان از فرصت‌های حرفه‌ای و ارتقایی همانند همکاران مرد برخوردارند.

در تعامل میان زنان و پلیس چند مسئله نیز به‌عنوان ملاحظه مدنظر قرار گرفته است:

  1. چه اقدامات قانونی باید انجام گیرد که حضور زنان در رده‌های مختلف اجرایی و نظارتی تضمین شود؟
  1. مقامات عدالت کیفری با زنان قربانی و زنان متهم چه برخوردی دارند؟؛
  1. در کشورهای درحال‌توسعه خصوصاً مناطق روستایی، اقدامات انجام‌گرفته برای مواجهه با مسائلی چون خشونت خانگی، اذیت و آزار جنسی، و نیز تعامل یا تقابل زنان و مردان تا چه میزان متأثر از رویکردهای فرهنگی و عقیدتی است؟

یکی از معضلات زنان قربانی خشونت خانگی و دیگر موارد نقض حقوق بشر، دشواری ارائه ادله اثبات جرم ذکر شده است که گاهی با توجه به رویکردهای مردانه در نیروهای پلیس و دیگر نهادهای ذی‌ربط، مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و البته ضرورت آموزش پرسنل پلیس و مراجع قضائی و نیز برگزاری کنفرانس‌هایی در سطوح بین‌المللی و منطقه‌ای برای انتقال تجربیات و ایجاد حساسیت‌های لازم، ناشی از همین واقعیت ارزیابی ‌شده است.

همچنین در این بیانیه اشاره ‌شده است که در برخی جوامع، ملاحظات فرهنگی یا عقیدتی مانع از تعامل مستقیم نیروی پلیس مرد با زنان قربانی جرم است؛ لذا در این موارد تشکیل تیم‌های پلیس زن برای تضمین احقاق حقوق همه اعضای جامعه ازجمله زنان پیشنهاد می‌شود.

ملاحظات نهایی

به گزارش مهرخانه، با توجه به این موارد نقش پلیس به‌عنوان یک مکانیسم بیرونی در تضمین پایبندی به رعایت حقوق‌بشر زنان مطرح است و اهمیت این مسئله در جامعه بین‌المللی معاصر که یک گام از شناسایی صرف حقوق زنان فراتر رفته‌ و سخن از تضمین مؤثر و دادخواهی حقوق مزبور زده است، بیش ‌از پیش احساس می‌شود.

با این ‌وجود، همچنان معضل خشونت خانگی علیه زنان به‌عنوان یک چالش جدی مطرح است که در مواردی هم‌چنان پلیس قادر به مواجهه و مقابله با آن نیست و البته این واقعیت، علاوه بر هنجارهای اجتماعی حاکم بر جوامع، به ماهیت روابط خانوادگی و شخصی افراد برمی‌گیرد که دور از انظار عمومی تحقق می‌یابد.

وقتی با چنین چالشی در جوامع مختلف و حتی توسعه‌یافته مواجه و جویای راهکار می‌شویم، تقویت مکانیسم‌‌های درونی در کنار مکانیسم‌های بیرونی کارآمدترین شیوه به‌نظر می‌رسد که در ضمن تقویت بنیان‌های مذهبی و اخلاقی تحصیل خواهد شد.

البته این بیان به هیچ‌وجه به معنای کم‌اهمیت انگاشتن و یا تضعیف ضرورت وجودی مکانیسم‌های بیرونی ازجمله پلیس یا دستگاه قضایی برای تعقیب، محاکمه و مجازات مجرمان و ناقضین حقوق بشر افراد نیست، بلکه فراتر از این امور، درصدد ایجاد سازوکاری برای پای‌بند ساختن افراد انسانی به موازین حقوق بشری حتی درجایی است که به هر دلیل مکانیسم‌های بیرونی فاقد کارآیی لازم هستند.

پی‌نوشت

  1. the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence of 2011
  2. Statement submitted by International Police Executive Symposium, a non-governmental organization in consultative status with the Economic and Social Council, E/CN.6/2015/NGO/58
  3. Statement submitted by International Police Association, A non-governmental organization in consultative status with the Economic and Social Council, E/CN.6/2015/NGO/57Leave a reply

Your email address will not be published.