صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تجاوز به دو نوجوان ا...
فروردین
۱۸
۱۳۹۴
تجاوز به دو نوجوان ایرانی در عربستان ، تایید یا تکذیب؟
فروردین ۱۸ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عکس: رادیو زمانه

یک عضو شورای شهر از رئیس سازمان حج و زیارت خواست تا استعفا دهد زیرا در فرودگاه جده به دو پسر زائر ایرانی توسط دو پلیس عرب تجاوز شده و این سازمان هیچ واکنشی از خود نشان نداده است.

 خبرآنلاین نوشت :اقبال شاکری در جلسه شورای شهر تهران با انتقاد از سکوت سازمان حج و زیارت گفت: اگر جای رئیس کاروان بودم همانجا از غصه دق می کردم. اگر جای رئیس سازمان حج و زیارت بودم از این بی تدبیری بلافاصله استعفا می دادم.

شاکری افزود: هر چند دیشب وزارت خارجه کاردار عربستان را فراخوانده اند ولی ما از هر اقدام دولت در این باره قاطعانه حمایت می کنیم.

او از وزارت خارجه و وزارت کشور و سازمان حج و زیارت تقاضا کرد از پیگیری این موضوع کوتاه نیایند تا حکومت عربستان رسما از ملت ایران عذرخواهی کنند.

احضار کاردار سفارت عربستان

رادیو زمانه نوشت: پیش از آغاز تعطیلات نوروزی، سفارت عربستان در تهران به زائران ایرانی ویزا نداد و پروازها از ۲۹اسفند به بعد لغو شد.این احتمال وجود دارد که به دو نوجوان ایرانی که پیش از این تاریخ به عربستان سفر کرده بودند، تجاوز شده باشد. معاون وزارت خارجه ایران از یک عمل شنیع و غیر انسانی سخن می‌گوید. کاردار سفارت عربستان سعودی در تهران برای پاسخگویی به وزارت خارجه احضار می‌شود.

تایید یا تکذیب

شماری از رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که در ایام نوروز، دو مأمور پلیس در فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی تجاوز کرده‌اند. مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر این خبر را تأیید کرده و وعده پیگیری داده است.

ظاهراً ماجرا از این قرار بوده است: گروهی از زائران ایرانی که ۲۷اسفند ماه سال گذشته برای حج عمره به عربستان سفر کرده بودند، پس از به انجام رساندن مراسم حج قصد داشتند به ایران بازگردند. مأموران فرودگاه جده در گیت بازرسی توجه‌شان به دو نوجوان ایرانی جلب می‌شود. آن‌ها این دو جوان را از خانواده‌شان جدا می‌کنند و به بهانه بازرسی بدنی به اتاقکی می‌برند و به آن‌ها تجاوز می‌کنند.

دو جوان هنگامی که به نزد خانواده‌شان برمی‌گردند، آشفته‌حال و پریشان بوده‌اند. آن‌ها ماجرای تجاوز را به اطلاع خانواده‌‌شان می‌رسانند، پزشکی قانونی تجاوز را تأیید می‌کند و ظاهراً، چنانکه رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند، پس از پیگیری مسئولان کنسولگری ایران در جده دو مأمور سعودی بازداشت می‌شوند.

سایت‌های خبری اصول‌گرا گزارش داده بودند که علی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر این خبر را تأیید کرده و گفته است که ستاد حج و زیارت از مقامات عربستان سعودی شکایت کرده، اما «هنوز به این مسأله ورود پیدا نکرده.»

اما خبرگزاری مهر می‌گوید این مقام مسئول تجاوز به دو نوجوان ایرانی را تأیید نکرده است.

مهر نوشت:  مأموران فرودگاه جده به این دو نوجوان زائر ایرانی «بی‌ادبی» کرده‌اند و با این‌‌حال دو مأمور خاطی سعودی دستگیر شده‌اند و کاردار سفارت عربستان سعودی در تهران نیز به وزارت خارجه احضار شده است.

حسن قشقاوی از «اقدام شبه‌تجاوز و تعرض» به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده سخن گفته است. به گفته معاون وزیر خارجه ایران رفتار مأموران بازرسی فرودگاه جده با دو نوجوان زائر ایرانی «شنیع و غیر انسانی» بوده و افکار عمومی را «جریحه‌دار» کرده است.

پرونده دو نوجوان زائر در کمیسیون فرهنگی مجلس ایران طرح شده و قرار است که مسئولان ستاد حج و زیارت برای پاسخگویی به کمیسون فرهنگی مجلس بروند.

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت پیش از آغاز تعطیلات نوروزی خبر داده بود که سفارت عربستان سعودی در تهران مشکلاتی برای صدور ویزای عمره‌گزاران ایجاد کرده است. سپس وزارت خارجه با سفارت عربستان گفت‌‌وگوهایی انجام داد، اما به ثمر نرسید و به همین دلیل پروازهای حج عمره از ۲۹اسفند به بعد لغو شد.

از ۱۰فروردین ماه سال جاری سفارت عربستان سعودی صدور ویزا برای حج عمره زائران ایرانی را از سر گرفته است. در طی یک ماه گذشته، به رغم وجود محدودیت‌ها، ۲۳هزار زائر ایرانی به عربستان سعودی سفر کرده‌اند.Leave a reply

Your email address will not be published.