صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  عورت نمایی،انحراف یا...
فروردین
۱۷
۱۳۹۴
عورت نمایی،انحراف یا خشونت جنسی؟
فروردین ۱۷ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس: Flicker

ماهرخ غلامحسین پور

خانه امن: می‌شود گفت همهٔ ما زن‌های ایرانی این صحنه را تجربه کرده‌ایم. وقتی به تنهایی و غرق در افکارمان می‌خواسته‌ایم از یک کوچه عبور کنیم یا همراه با دوستانمان گرم و شاد و خوش خوشان از لباس تازه خریده شده‌مان یا فلان گالری عکسی که دیده‌ایم یا قصه‌های شب امتحان می‌گفته‌ایم و یکباره مرد دیلاقی جلومان پیچیده و شلوارش را تا روی ران‌هایش پایین کشیده و آلتش را گرفته دستش و با خنده‌ای زشت و ترسناک رو کرده طرفمان و خندیده، جوری که می‌توانسته‌ایم حتی دندان‌هایش را هم بشماریم. لابد همه‌مان جیغ زده‌ایم و بهم پناه آورده‌ایم و مرد هم خوش خوشان یک دل سیر خندیده و دور شده و همه‌مان آن شب تا صبح کابوس دیده‌ایم.

اولین باری که این صحنه را دیدم دانشجو بودم. با دوستانم از مسیر خوابگاه فاطمیه اهواز به سمت دانشگاه ادبیات یا‌‌ همان سه گوش معروف می‌رفتیم. که یک مرد سبزه رو و قد بلند با لباس‌های نامرتب و دندان‌های کثیف و زرد جلویمان پیچید، روبرومان ایستاد و دستش را برد توی لیفه شلوارش و آلتش را کشید بیرون و رو به ما گرفت . دچار وحشت شدیم آنقدر مغزمان کار نمی‌کرد که متوجه باشیم توی آن خیابان راه در رو داریم و اصلا ما سه نفریم کافی است هر کداممان یک سیلی به مرد بزنیم تا نقش زمین شود.

از آن مهلکه رد شدیم اما کابوسش همیشه با من یکی ماند. دیگران را نمی‌دانم. شاید دوستان قدیمم هم سرنوشت مشابهی داشته‌اند. به هر حال هیچ وقت آن خنده‌های کریه و آن دندان‌های زرد کرم خورده را از خاطر نمی‌برم. تصویرش بعد از بیست سال روشن و آشکار روبرویم نشسته و به من می‌خندد.

«دکتر داوود نجفی توانا» متخصص روان‌شناسی و هیپنوتیزم درمانگر در وب سایتش مطلب مفصلی در مورد عورت نمایی دارد و آن را این طورتعریف می‌کند: «عورت نمایی میل شدید نمایش آلت تناسلی به بیگانه است یا کسی که انتظار چنین اقدامی را از جانب بیمار ندارد، در کوچه، خیابان، پارک، سینما، کافه، رستوران، کنار دریا، استخر، اتوبوس، قطار، راه آهن و در برابر مدارس دخترانه و یا اماکنی که در دید همسایگان و رهگذران است»

او در ادامه مطلبش تاکید می کند، صد در صد افراد مبتلا به این انحراف، مرد هستند.

منحرفان خودنمایی جنسی ظاهرا افرادی بی‌هیاهو، سر به زیر، مطیع و آرام‌اند که در درونشان احساس بی‌کفایتی، حقارت و ناامنی می‌کنند و نیاز شدید و غیر قابل کنترلی برای نمایش عورت خودشان دارند. آن طورکه سکسولوژییست‌ها می‌گویند آن‌ها به ندرت به لحاظ فیزیکی آزار رسانند و به طعمه خودشان حمله ور می‌شوند و به طور معمول در پی ایجاد رابطه تنی و فیزیکی با فرد روبرویشان نیستند. افراد ناتوان و زخم خورده‌ای هستند که غالبا مادران انحصارطلبی داشته‌اند و اگر هم ازدواج کرده باشند در ایجاد یک رابطه جنسی سالم با همسرشان دچار مشکلند. این افراد نسبت به قدرت قوای جنسیشان تردید دارند و با نمایش آلتشان دچار یک تکانش جنسی خوشایند همراه با ترس می‌شوند.

برای آنانی که به انحراف جنسی عورت نمایی مبتلا هستند شوکه شدن یا وحشت تماشاچی خوشایند است. آنان برای رسیدن به سقف لذت به این هیجان نیازمندند این افراد به طور معمول در برابر میل به عورت نمایی نمی‌توانند مقاومت کنند و به جز درطول مسیر درمان توسط سکس تراپیست قادر نیستند میل به نمایش اندام مردانه خود را کنترل کنند. بی‌تردید عورت نمایی نوعی انحراف جنسی و اختلال محسوب می‌شود و فرد مبتلا به این عارضه نیازمند کمک و درمان است.

فرد تمایل زیادی دارد آلتش را به جنس مخالف نشان دهد و غالبا این کار به ارضا جنسی منتهی می‌شود اما به ندرت فرد دچار اختلال، به جنس مخالف وحشت زده حمله می‌کند یا دست به ارتباط جنسی یا لمس اندام زنی که در خیابان یا هر محیط دیگری گیر انداخته می‌زند

فرحناز می‌گوید « دلهره بار‌ترین خاطرهٔ مربوط به دوران نوجوانی‌ام مربوط به اردیبهشت ماه سال ۶۸ است. هوای خوزستان گرم و دم کرده و خانه ما کوچک و نقلی بود. کافی بود همهٔ اعضای خانواده بعد از ظهر‌ها هر جا که باشند توی هال نقلی خانه جمع بشوند، دیگر نه امکان درس خواندن می‌ماند و نه قادر بودم تمرکز کنم. برای همین هم می‌رفتم روی پشت بام زیر سایبان چوبی کوچکی که پدرم برای محل رختخواب‌ها درست کرده بود و هر وقت از نشستن خسته می‌شدم کتاب به دست روی پشت بام قدم می‌زدم. آخرین باری که برای درس خواندن روی پشت بام رفتم وقتی برای یک لحظه سرم را از روی کتاب برداشتم چشمم به مرد همسایه روبرویی خورد که زن و دو بچه داشت، شلوارش را کشیده بود پایین و آلتش را به سمت من تکان می‌داد و می‌خندید. باورش برای من سخت بود که این‌‌ همان مرد متین و موقر و آرام و سربزیری است که همیشه به او سلام می‌کنم و گاهی با مادرم می‌رویم می‌نشینیم زیر درخت نخل حیاطشان و با زنش چای می‌نوشیم. بعد از آن اتفاق بود که دیگر هرگز روی پشت بام خانه‌مان احساس امنیت نکردم»

به نظر می‌رسد فرد دچار اختلال، با نمایش آلت تناسلی خود و دیدن وحشت و هراس یا شگفتی جنس مخالف تحریک شده و دراین جور مواقع است که با توجه دیگران، به ارضا جنسی می‌رسد بنابر این به توصیه روان درمانگر‌ها در صورت مواجه با چنین افرادی بهترین کار این است که به آن‌ها توجه نکنیم و با کمال خونسردی از کنارشان عبور کرده ، وانمود کنیم آن‌ها را نمی‌بینیم.

آزارسانی با نمایش اندام مردانه

بی‌تردید عورت نمایی یک شکل از آزار و خشونت جنسی است که احساس ناامنی، حس تحقیر و پریشانی، ترس و وحشت، شوکه شدن و استرس را برای فرد آسیب دیده به همراه دارد.

متخصصان علوم رفتاری معتقدند هر نوع رفتاری که به محدوده اندام‌های تناسلی مرتبط بوده و بدون رضایت طرف مقابل انجام شده و موجب ایجاد استرس، ناخوشنودی و عدم امنیت شود، نوعی تعرض و آزار جنسی است و این آزار‌ها به لحاظ فراوانی وقوع، پس از قتل و ضرب و جرح، بیشترین آمار جرائم ارتکابی را دارد.

خانم دکتر «اعظم آهنگر سله بنی، جامعه‌شناسی است که در وبلاگش به نام «من و جامعه» متن سخنرانی‌اش را در همایش ملی راهکارهای کاهش جرم در مشهد منتشر کرده و در میان خطوط این متن آورده است:

 «اکثر بانوان تهرانی (۷۶ درصد) حداقل یکبار مورد تعرض واقع شده‌اند که این تعرض‌ها از کلامی گرفته تا عورت نمایی و تجاوز جنسی متفاوت بوده است. و هر یک به نحوی و بسته به نوع تعرض واکنشهایی از خود نشان داده‌اند به طوری که در مقابل متلکهای زننده (۸۰درصد) و نگاههای معنی دار (۷۳/۴درصد) سکوت کرده ولی در مقابل تعرضهایی نظیر لمس اعضای بدن، ۳۰/۳ درصد اقدام به ضرب و شتم و ۴/۳۶ درصد نیز شروع به ناسزا گفتن کرده‌اند.

او در این مورد افزوده است عورت نمایی از جمله تعرض‌هایی است که امکان آن در هر حوزه عمومی و هر شرایطی امکان پذیر نیست با این تفاسیر ۴/۳۴ درصد افراد اعلام کرده‌اند که اطرافیانشان از این موضوع شکایت داشته‌اند. ۹/۲۰ درصد افراد نیز خودشان حداقل یکبار با این مشکل مواجهه شده‌اند درمورد واکنش بانوان در خصوص تعرض عورت نمایی باید گفت که در این مورد نیز مانند سایر تعرض‌ها به پلیس اطلاع داده نمی‌شود به طوری که ۲/۴۳ درصد سکوت کرده و هیچ نمی‌گویند، ۴/۲۲ درصد ناسزا می‌گویند و ۸/۹ درصد نیز رنگ باخته و اخم می‌کنند و حتی یک نفر هم نگفته که اقدام به ضرب و شتم می‌کند و یا به پلیس شکایت می‌کنند.

 آیا عورت نمایی نیازمند درمان است؟

«ناهید امیرناصری» کار‌شناس ارشد روان‌شناسی تربیتی در این مورد به خبرنگار خانه امن می‌گوید:  قطعا عورت نمایی یک اختلال و بیماری و انحراف جنسی است که انجام دهنده آن با این کاراز طریق ترسی که با نشان دادن آلتش در طرف مقابل ایجاد کرده به نوعی خودارضایی یا اوج لذت جنسی می‌رسد.

او می‌افزاید: این افراد معمولا افراد ناتوانی هستند که از برقرار کردن رابطه جنسی طبیعی لذت نمی‌برند بعضا نمی‌توانند تحریک شوند یا به ارگاسم برسند. به این علت به عورت نمایی رو می‌آورند.

او در پاسخ به این سوال که معمولا انگیزه این افراد از نشان دادن آلتشان چیست در این مورد شرح می دهد :

علت روی آوری به این رفتار ناتوانی در برقراری ارتباط جنسی سالم است، می‌توان گفت این افراد در نوجوانی در ابراز وجود و مهارت‌های ارتباطی ضعف داشته و منزوی هستند و از نظر ارگانیسم و فعل و انفعالاتی که در امر تحریک و ارگاسم، زود انزالی و این قبیل مسائل است هم بعضا دچار مشکلند.

درکتاب مشترک دیوید ال روزنهان و مارتین سلیگمن به نام «آسیب‌شناسی روانی»  در مورد پدیده عورت نمایی نوشته شده است:

«محیط‌هایی که افراد عورت نما در آن‌ها خود را به نمایش می‌گذارند فرق می‌کنند. آن‌ها معمولا جلوی مدارس دخترانه یا کلیسا‌ها، در بین جمعیت، ودر پارک‌ها عورت نمایی می‌کنند، امکان دارد فرد عورت نما در این محیط‌ها وانمود کند که مشغول ادرار کردن است. گاهی آن‌ها در یک فروشگاه بزرگ فقط بارانی بر تن می‌کنند، سوتی را بر می‌دارند، و در آن می‌دمند، و زمانی که خریداران زن به جهت سوت زننده نگاه می‌کنند، بارانی خود را باز می‌کنند؛ یا با آلتی که حالت نعوظ درآمده است به پنجره خانه ضربه می‌زنند وخود را به نمایش می‌گذارند؛ یا کنار یک زن در سینمای تاریک می‌نشینند و استمناء می‌کنند.نشان دادن اندامهای تناسلی یا بدن عریان در مکان عمومی، بر حسب اینکه این عمل توسط یک مرد انجام شده باشد یا یک زن، توسط جامعه به صورت کاملا متفاوتی برداشت می‌شود. چنانچه یک مرد در مقابل زنی بی‌خبر لباس خود را در آورد، او عورت نما و زن قربانی محسوب می‌شود. در صورتی که یک زن در مقابل مردی بی‌خبر عریان شود، مرد تماشاگر جنسی و زن دوباره قربانی قلمداد می‌شود. به همین دلیل، عورت نمایی و تماشاگری جنسی عمدتا اختلالهای مردانه و جرمهایی هستند که غالبا مردان را به آن‌ها متهم می‌کنند»

دکتر« رضوان مقدم» ، روان‌شناس و روان درمانگر مقیم آلمان درگفت‌و‌گو با خانه امن دراین باره به عقیده فروید اشاره می‌کند و می‌گوید به عقیده فروید یکی از علل عورت نمایى محرومیت جنسی است، نوعی اظهار مردانگى، لذت جنسی و‌گاه رفتارهای با منشاء سادیسم و یکی از دلایل بروز آن نیز احساس اختگی یا ناتوانی جنسی است.

منبعLeave a reply

Your email address will not be published.