صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  قانون برخورد با وازک...
فروردین
۱۲
۱۳۹۴
قانون برخورد با وازکتومی تصویب نشد
فروردین ۱۲ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

 

 

 

 

امیدکریمی- زهرا تالانی:

آخرین روز کاری سال ۹۳، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مهمان کافه خبر بود. حسینعلی شهریاری که از دوره هفتم،‌ نماینده مردم زاهدان در مجلس است به عملکرد دولت در بخش سلامت پرداخت .

بخشی از گفت و گو با وی درمورد موضوع افزایش جمعیت و وازکتومی را  اینجا بخوانید .

وقتی موضوع افزایش جمعیت مطرح شد در سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری هم توجه به کیفیت زندگی مطرح شد. مردم هم به این موضوع توجه دارند، به نظر شما برای افزایش کیفیت زندگی مردم چکار باید کرد؟ الان مرخصی زایمان در برخی دستگاهها ۹ ماه شده است اما خودتان هم می دانید که کافی نیست.

طرحی که برای افزایش جمعیت مطرح است خیلی کار کارشناسی انجام شده و مواد آن آماده است. از زمان دولت احمدی نژاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی آماده شد و به مقام معظم رهبری ارائه شد اما نظر ایشان این بود که مجلس تصویب کند. در مجلس حدود دو سال روی آن کار شد اما همان زمان یک مشکل داشت. من همان زمان هم گفتم که این طرح ۱۰ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد. برای همین در صحن علنی مطرح نمی شود چون اگر بار مالی داشته باشد خلاف اصل ۷۵ می شود.

چرا بار مالی دارد؟

چون تسهیلات فراوانی برای خانمها در نظر گرفته شده است. مرخصی زایمان، مسکن، هزینه مهد کودک، تسهیلات برای زنان دانشجویی که مادر می شوند، تسهیلات برای مادران کارمند و… در نظر گرفته شده است. البته چندین جلسه با معاونت راهبردی یا همان سازمان مدیریت و برنامه ریزی داشتیم اما هنوز به توافق نرسیدیم. به هرحال نمی توان از زنان توقع داشت هم پا به پای مردان کار کنند و هم تند تند بچه دار شوند. تا زمانیکه این کارهای اساسی انجام نشود نمی توانیم انتظار داشته باشیم که نسل بعد چگونه خواهد بود و منتظر پیشرفت جامعه باشیم. باید زمینه ای فراهم شود که مادر حداقل تا دوسالگی بالای سر فرزندش باشد چون رشد واقعی کودک تا ۵ سالگی است؛ درهمین زمینه برنامه های که ما داریم مشوقهایی برای فرزند دوم و سوم است اما فعلا امکان اجرا ندارد. مراقبت هم باید خوب باشد نه در مهدکودکهایی که برای خواباندن کودک به او شربت خواب می دهند.

وقتی این طرح تصویب نمی شود و موضوعات دیگری برای ترغیب به فرزندآوری مطرح می شود،‌ فعالان حقوق بشر مدعی می شوند که در ایران خانواده ها را مجبور به فرزند آوری می کنند و راههای جلوگیری را می گیرند؟

قانون برخورد با وازکتومی که تصویب نشد اما به خاطر مخالفت رسانه ای و نهادهای حقوق بشر این اتفاق نیفتاد، بلکه یکسری ایرادهای انشایی و متن داشت. البته ما مسائل شرعی هم داریم نمی توانیم انسانها را طوری عقیم کنیم که همیشه عقیم بمانند. خیلی از این افراد دچار مشکل خانوادگی هستند مثلا یک فرزند داشتند بعد خودشان را عقیم کردند الان فرزند آنها فوت کرده و دچار مشکل شدند. در سنین بالا هم مشکل جسمی پیدا می کنند. حقوق زنی که در ایران رعایت می شود در اروپا و آمریکا اصلا نداریم. آنها حقوق زن را در بی حجابی می دانند اما از نظر شرعی ما این مجوز را نمی توانیم بدهیم. در محیط دانشگاه و کار بیشتر زنان هستند اما در کشورهای اروپایی اینگونه نیست. در عربستان اصلا زن حق زندگی ندارد اما آمریکا و اروپا به این موضوع توجه ندارند و فقط این مسائل را دستاویزی علیه ایران می کنند.

طرح دادگاهی شدن پزشکانی که این کار را انجام می دهند در لایحه هنوز وجود دارد؟

اصلا مطرح نیست و به خاطر مالی کل لایحه بلاتکلیف مانده است.ما الان اجازه دادیم در صورتیکه جنین به سلامت مادر اسیب برساند یا اینکه خودش مشکل داشته باشد تا چهارماهگی سقط شود و فتوای آن را هم داریم اما در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی سقط خلاف است. قوانین ما پیشرفته است اما آنها نمی بینند.

مشروح این گفت وگو در خبر آنلاین را بخوانیدLeave a reply

Your email address will not be published.