صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تابوی آموزش روابط جن...
اردیبهشت
۲۰
۱۳۹۲
تابوی آموزش روابط جنسی ایمن باید شکسته شود
اردیبهشت ۲۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

امروزه توجه به آموزش زمینه روابط جنسی ایمن یک ضرورت است ،در غیر این صورت در آینده ایدز مشکلات جدی تری را برای ما ایجاد خواهد کرد که مدیریت آن به مراتب دشوارتر از اعتیاد خواهد بود.

چند روز پیش خبری مبنی بر افزایش افراد مبتلا به ایدز در سال ۱۳۹۱ از طریق روابط جنسی اعلام شد. طبق این گزارش از سال ۱۳۶۵ تا اول فروردین ۱۳۹۲ تعداد ۲۶۱۲۵ نفر افراد مبتلا به اچ.آی.وی و ایدز شناسایی شدند که  زنان۲/۱۰ در صد از این تعداد را تشکیل می‌دهند.( این نکته را هم در نظر داشته باشیم این آمار شامل همه افراد مبتلا نیست و در خوش بینانه ترین حالت این آمار باید با ضریب ۴ یا ۵ محاسبه شود).از این تعداد ۶/۳۳ درصد از طریق روابط جنسی و ۵۲٫۱ درصد از طریق اعتیاد تزریقی مبتلا شده اند. طبق این آمار و آمار‌های سال قبل توجه به چند نکته ضروری است:

  • آمار زنان مبتلا در حال افزایش است.گرچه هنوز وجه غالب مردان مبتلا هستند.
  • بیشترین گروه درگیر جمعیت فعال کشور یعنی۲۵ تا ۳۴ ساله هستند.
  • در سال ۱۳۹۰ افراد شناسایی شده از طریق روابط جنسی غیر ایمن(محافظت نشده) نسبت به سال ۱۳۸۹ حدود ۲/۲۱ درصد تغییرات مثبت داشته است ولی در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰ این تغییرات به ۶/۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است.
  • خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده انتقال از طریق فرآورده‌های خونی طبق این گزارش در سال ۱۳۹۱ صفر اعلام شده است.
  • این افزایش نباید منجر به بی توجهی یا کم توجهی به موضوع انتقال ایدز از طریق اعتیاد تزریقی شود چرا که هنوز اعتیاد تزریقی رتبه اول را دارد. ولی در مقایسه با کل افراد شناسایی شده در این مدت اعتیاد تزریقی۶/۶۸ درصد را در برمی‌گیرد که این نسبت در سال ۱۳۹۲ به ۱/۵۲ درصد کاهش پیدا کرده است.
  • در زمینه اعتیاد تزریقی با انجام اقدامات کاهش آسیب شاهد این کاهش بودیم و مراکز کاهش آسیب را پذیرفتیم ولی آیا در خصوص روابط جنسی هم این گونه خواهد بود؟بدون شک بیشترین افرادی که از طریق روابط جنسی غیر ایمن یا محافظت نشده مبتلا شدند دارای روابط نامشروع بودند و با توجه به زیرزمینی بودن این نوع ارتباطات وحساسیت‌هایی که در جامعه در این زمینه وجود دارد ما نمی توانیم همچون اعتیاد، مراکز کاهش آسیب را در جامعه فعال و فراگیر کنیم و مقاومت‌های زیادی خواهد شد.(گر چه امروزه توجه به آموزش در این زمینه یک ضرورت است در غیر این صورت در آینده ایدز مشکلات جدی تری را برای ما ایجاد خواهد کرد که مدیریت آن به مراتب دشوارتر از اعتیاد خواهد بود).
  • بپذیریم که در این زمینه باید اطلاع رسانی کرد و به مردم در رابطه با روابط جنسی ایمن اطلاعات صحیح و به‌موقع داد و این تابو را شکست.

 منبع: وبلاگ سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران Leave a reply

Your email address will not be published.