صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بحران کودکان پنهان د...
فروردین
۵
۱۳۹۴
بحران کودکان پنهان در چین
فروردین ۵ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

 

 

 

عکس:Flickr

یک نشریه چاپ ژاپن روز یکشنبه نوشت: سیاست تک فرزندی در چین سبب شد تا میلیون ها کودک بی شناسنامه در چین زندگی کنند و از حقوق اولیه اجتماعی محروم باشند.

به گزارش ایرنا، نشریه ژاپنی «دیپلمات» نوشت: نخستین بار پس از سرشماری جامع سال ۲۰۱۰ میلادی بود که معلوم شد دستکم ۱۳ میلیون کودک چینی شناسنامه ندارند، زیرا اگر قرار بود برای مدارک رسمی این کودکان اقدام شود، خانواده هایشان به خاطر زیرپا گذاشتن قانون تک فرزندی، جریمه می شدند.

کارشناسان می گویند شاید شمار کودکان بی شناسنامه، بسیار بیش از این آمار باشد.

نداشتن شناسنامه، به معنای محرومیت از آموزش است و این وضعیت می تواند بحران هایی را در جامعه بیافریند.

البته جریمه ای که برای زیرپا گذاشتن قانون تک فرزندی وضع می شود، به بسیاری متغیرها از جمله سطح درآمد پدر و مادر ربط دارد. اما نپرداختن جریمه می تواند مجازات حبس های پی در پی به دنبال داشته باشد.

البته با تغییر قانون تک فرزندی در سال ۲۰۱۳ میلادی، می توان انتظار داشت که شمار کودکان بی شناسنامه نیز کاهش یابد. بر اساس قوانین جدید، اگر پدر یا مادر، خودشان تک فرزند باشند، می توانند دو فرزند به دنیا آورند.

البته تفاوتی که قانون جدید ایجاد می کند، چندان زیاد نخواهد بود. بر اساس قوانین پیش از سال ۲۰۱۳ میلادی، افراد روستایی می توانستند دو فرزند داشته باشند، به شرطی که فرزند نخست آنان دختر باشد، در واقع روستاییان این فرصت را به دست می آورند که یک پسر هم داشته باشند. بنابراین قانون سال ۲۰۱۳ برای بسیاری از روستاییان تغییری ایجاد نخواهد کرد.

مجله دیپلمات با انتقاد از قوانین جاری چین نوشت: دولت های محلی در چین، از قوانین فعلی استقبال می کنند، چون جریمه تخلف از قانون مربوط به فرزندان، بسیار سنگین و تا ۵۰ هزار دلار است و منبع مالی خوبی برای دولت های محلی است، به ویژه آنکه این دولت ها الزامی ندارند که نحوه خرج کردن چنین درآمدهایی را به دولت مرکزی گزارش کنند.

دولت مرکزی نیز اگر بخواهد قوانینش اجرا شود، ناچار است اینگونه درآمدها و نحوه خرج شدن آنها را نادیده بگیرد. اما پکن قطعا می داند که در درازمدت، اصلاح اساسی قوانین فرزندآوری در چین، برای تبدیل این کشور به کشوری پیشرفته، ضروری خواهد بود.Leave a reply

Your email address will not be published.