صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  گزارش مولاوردی از سف...
اسفند
۲۷
۱۳۹۳
گزارش مولاوردی از سفر به نیویورک و برنامه‌های امسالش برای زنان
اسفند ۲۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عکس:حبرگزاری میزان

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: من در سخنرانی ۵ دقیقه‌ای خود به اهم موارد در حوزه زنان پرداختم و سه صفحه سخنرانی را نیز به دبیرخانه سازمان ملل ارائه دادم. یکی از مواردی که اشاره کردم رابطه مستقیم بین امنیت و توسعه بود و این‌که امنیت پیش‌شرط توسعه است و این نکته باید توسط سازمان ملل مورد توجه قرار گیرد. همچنین از تحریم‌ها به عنوان یکی از چالش‌های توانمندسازی زنان نام بردم و لزوم توجه جهانی به لغو تحریم‌ها را یادآور شدم.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، نشست خبری شهیندخت مولاوردی؛ معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده صبح امروز در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

در ابتدای این نشست مولاوردی با ارائه گزارشی از سفر خود به نیویورک بیان داشت: اجلاس پنجاه‌ونهم کمیسیون مقام زن با عنوان بررسی دستاوردها و چالش‌های حوزه زنان در ۱۲ حوزه نگران‌کننده‌ای که در چهارمین اجلاس مطرح شده بود، برگزار شد. سازمان ملل متحد از بدو تأسیس تدابیری را برای بهبود وضعیت زنان در نظر گرفته است که یکی از این تدابیر، برگزاری کنفرانس‌های جهانی است. همچنین روزهای بین‌المللی یا سال‌هایی به نام خاصی نام‌گذاری می‌شوند تا در حوزه زنان ایجاد حساسیت شود.

وی گفت: در ابتدا قرار بود کنفرانس جهانی مقام زن هر ۵ سال یک‌بار برگزار شود. اولین دوره این کنفرانس سال ۱۹۷۵ در مکزیکوسیتی، دوره دوم سال ۱۹۸۰ در کپنهاک و دوره سوم در سال ۱۹۸۵ در نایروبی برگزار شد، اما بین دوره سوم و دوره چهارم که سال ۱۹۹۵ در پکن برگزار شد، ۱۰ سال فاصله افتاد؛ زیرا طبق بررسی‌های به‌عمل آمده، دولت‌ها به تعهدات خود عمل نکرده بودند و برگزاری کنفرانس جدید وجاهت نداشت. در این زمینه ارزیابی‌های دوره‌ای انجام گرفت و سال ۲۰۰۰ اجلاس پکن +۵، سال ۲۰۰۵ اجلاس پکن +۱۰، سال ۲۰۱۰ اجلاس پکن +۱۵ و امسال هم اجلاس پکن +۲۰ برگزار شد.

 مهم‌ترین حوزه فعالیت سازمان ملل تحقق برابری جنسیتی و رفع تبعیض است

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به این‌که جمع‌بندی گزارش نشست‌های منطقه‌ای به سازمان ملل ارائه می‌شود، اظهار داشت: کشور ما نیز در دو اجلاس منطقه‌ای در سطح دولتی شرکت کرد. اخیراً شاهد تحولاتی بودیم که منجر به تأسیس زنان متحد شد که هدف آن سرعت بخشیدن به عملکرد برنامه‌های سازمان ملل است. چالش‌های مهمی در مسیر اجرای اسناد سازمان ملل وجود دارد که یکی از آن‌ها عدم توجه کافی و نداشتن رویکرد واحد در فعالیت‌های ملل متحد است که نتیجه آن تبعیض شغلی، عدم دسترسی به آموزش، آمار بالای خشونت و عدم مشارکت سیاسی زنان است. مهم‌ترین حوزه فعالیت سازمان ملل نیز تحقق برابری جنسیتی و رفع تبعیض و ایجاد صلح و امنیت است.

مولاوردی افزود: با بررسی‌هایی که انجام گرفت، مشخص شد که در هیچ کشوری اهداف سند پکن به طور کامل محقق نشده و به همین دلیل برای اندازه‌گیری عملکرد دولت‌ها باید بازه زمانی خاصی مشخص شود. به همین منظور قرار است اولویت‌های ۱۵ سال آینده مشخص شود و سال ۲۰۳۰ تاریخ انقضای تحقق برابری جنسیتی در سراسر جهان باشد. در این زمان باید بین قدرت زنان و مردان توازن برقرار شود و مردان در تحقق برابری جنسیتی نقش کلیدی داشته باشند. در واقع باید در امحای اپیدمی خشونت علیه زنان، مردان مشارکت داده شوند. مشارکت زنان در اقتصاد و تجارت نیز باید در ۱۵ سال آینده محقق شود. مشارکت برابر زنان و مردان در حل و فصل مخاصمات مسلحانه و نقش جامعه مدنی در اجرای حقوق زنان نیز از دیگر اهداف مشخص شده است. در یکی از نشست‌هایی که هفته قبل برگزار شد، وزیر امور خارجه سابق آمریکا گفت هنوز راه درازی برای رسیدن به اهداف زنان باقی مانده است. تاکنون تنها ۲۰ درصد از وزیران را در کشورهای جهان زنان تشکیل می‌دهند که عمدتاً نیز عهده‌دار وزارت‌خانه‌های مرتبط با بهداشت و درمان یا آموزش هستند. تنها در ۲۴ کشور از ۱۸۹ کشور، زنان مسئولیت وزرات‌خانه دارایی و بودجه را برعهده دارند. در اقتصاد نیز عمدتاً سمتی به زنان داده نمی‌شود و تنها ۵ درصد از مدیران عامل شرکت‌های بزرگ اقتصادی، زن هستند.

برای اولین‌بار هیئت دولتی یک پنل را هماهنگ کرد که به ارائه دستاوردهای زنان در ایران اشاره داشت.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این‌که در اجلاس امسال هیئت ایرانی در برنامه‌های متعددی حضور داشت، خاطرنشان کرد: برای اولین‌بار هیئت دولتی یک پنل را هماهنگ کرد که به ارائه دستاوردهای زنان در ایران اشاره داشت. یک روز هم به نشست هیئت‌های پارلمانی اختصاص داشت که از ایران ۲ نماینده از فراکسیون زنان مجلس حاضر بودند. در این نشست، نقشه زنان در سیاست ترسیم شد. آمارها نشان می‌دهد که بین یک تا سه درصد از پارلمان ایران را زنان تشکیل می‌دهند. در کابینه نیز این نسبت ۱۰ درصد است؛ زیرا از ۳۰ عضو کابینه، تنها ۳ نفر زن هستند.

 از ایران سه برنامه برای سازمان‌های غیردولتی هماهنگ شده بود که ۲ برنامه به اجرا درآمد

وی در خصوص حضور سازمان‌های غیردولتی در اجلاس کمیسیون مقام زن بیان داشت: از ایران سه برنامه برای سازمان‌های غیردولتی هماهنگ شده بود که ۲ برنامه به اجرا درآمد. در مجموع ۴۴۲ نشست توسط سازمان‌های غیردولتی برگزار شد که از ایران بنیاد توسعه کارآفرینی و انجمن زنان مدیر کارآفرین، تجربه سه نسل کارآفرینی زنان در ایران را ارائه دادند. یک پنل دیگر هم با عنوان توانمندسازی زنان آسیب‌دیده درگیر با ایدز برگزار شد.

مولاوردی خاطرنشان کرد: در افتتاحیه اجلاس، یک اعلامیه سیاسی تصویب شد که در آن بر رفع چالش‌های باقیمانده در حوزه زنان تأکید شده بود. در این اعلامیه به پیشرفت‌های حاصله در این حوزه اشاره، اما تأکید شد که زنان هنوز از اشکال مختلف تبعیض رنج می‌برند و روند تغییر وضعیت آن‌ها کند است. چالش‌های نوظهوری نیز در حوزه زنان به وجود آمده است که ضرورت اقدامات جدی‌تر از طریق تقویت قوانین و اجرای صحیح آن‌ها را نشان می‌دهد. همچنین، اهمیت مشارکت مردان و پسران نیز مطرح شد و کمپینی با نام HeforShe شکل گرفت.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: من در سخنرانی ۵ دقیقه‌ای خود به اهم موارد در حوزه زنان پرداختم و سه صفحه سخنرانی را نیز به دبیرخانه سازمان ملل ارائه دادم. یکی از مواردی که اشاره کردم رابطه مستقیم بین امنیت و توسعه بود و این‌که امنیت، پیش‌شرط توسعه است و این نکته باید توسط سازمان ملل مورد توجه قرار گیرد. همچنین از تحریم‌ها به عنوان یکی از چالش‌های توانمندسازی زنان نام بردم و لزوم توجه جهانی به لغو تحریم‌ها را یادآور شدم. ازطرفی در پنل سرمایه‌گذاری برای برابری جنسیتی گفتیم که الگوهای توسعه باید بومی‌سازی شود و در توانمندسازی زنان به مسایل اجتماعی و فرهنگی کشورها، توجه لازم صورت گیرد. یک پنل هم با نام مرجع ملی زنان و پاسخ‌گویی این مراجع برگزار شد که به دلایلی در آن شرکت نکردیم، اما متن آن را در اختیار دبیرخانه قرار دادیم.

۱۳ دیدار داشتیم که ۶ دیدار را ایران و باقی دیدارها را سایر کشورها درخواست دادند

وی گفت: یکی از برنامه‌های ما در این اجلاس دیدارهای دوجانبه بود. ۱۳ دیدار داشتیم که ۶ دیدار را ایران و باقی دیدارها را سایر کشورها درخواست دادند و با مقامات روسیه، ترکیه، بنگلادش، چین، مکزیک، افغانستان، برزیل، نروژ، مصر و عراق ملاقات داشتیم. دیدار مهمی نیز با مسئول امور زنان کنفرانس اسلامی در جده داشتیم. یکی دیگر از نشست‌های ما که خبری نشد، نشست با مؤسسات غیردولتی آمریکایی بود. در این نشست ۱۰ مؤسسه طرفدار خانواده و مخالف با تحریم‌ها و سقط جنین حضور داشتند و تأکید شد که سیاست‌های دوستدار خانواده در دستور کار سازمان ملل قرار گیرد.‌ مؤسسه ائتلاف مبارزه برای حیات، مؤسسه سیاست‌های خانواده و مؤسسه دیده‌بان خانواده از جمله این مؤسسات بودند. یک صبحانه کاری نیز با میزبانی مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد برگزار شد. مصاحبه‌های متعددی نیز انجام دادیم.

تعداد افراد حاضر در هیئت دولتی و غیردولتی

مولاوردی در خصوص تعداد افراد حاضر در هیئت دولتی و غیردولتی گفت: از هیئت دولتی ۶ نفر حضور داشتیم که ۲ نفر موفق به اخذ ویزا نشدند، ۲ نفر از وزارت خارجه و ۲ نفر هم از نمایندگان خانم مجلس حضور داشتند. تعداد افراد سازمان‌های مردم‌نهاد نیز در مجموع به ۱۵ نفر نرسید و ادعاهایی مبنی بر این که قرار است ۱۰۰ تا ۱۸۰ نفر در اجلاس حاضر شوند و لشکرکشی زنانه به سرزمین شیطان صورت گیرد، خلاف واقع بود. این دوستانی که این ادعاها را دارند جوان هستند و دوره جنگ را ندیده‌اند و فرق گروهان و لشکر را نمی‌دانند. بر همین مبنا نیز برآورد کردند که هزینه این سفر بالای سه میلیارد تومان است که این‌گونه نبود.

یکی از محورهای بحث من بحث خشونت و افراطی‌گری با هر دستاویزی بود

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: نگرانی دیگری که مطرح شد این بود که ممکن است هیئت دولتی یا سازمان‌های مردم‌نهاد سیاه‌نمایی کنند و آمار و اطلاعاتی را از داخل کشور به خارج انتقال دهند که باعث افزایش تحریم‌ها شود. البته تشکر کردند که بحث عدالت جنسیتی به جای برابری جنسیتی مطرح شد، اما گفتند که می‌شد خلاقانه‌تر در این اجلاس شرکت کرد و ابتکار داشت و مثلاً به بحث افراطی‌گری پرداخت. این دوستان مشابه افراد خارج از کشور و هم‌زمان با آن‌ها ما را مورد هجمه قرار دادند، اما اگر متن کامل سخنرانی من را مطالعه می‌کردند می‌دیدند که یکی از محورهای بحث من بحث خشونت و افراطی‌گری با هر دستاویزی است. نگرانی از انتقال آمار و اطلاعات توسط سمن‌ها نیز مطرح شد، اما اگر این بحث باشد، آن‌ها بدون خروج از کشور و با یک کلیک می‌توانند این کار را انجام دهند.

کسانی که الان اعتراض می‌کنند، در جریان تدوین گزارش بودند

وی افزود: گفته شد که چون سیر قانونی طی نشده است، هرگونه تصمیم‌گیری در اجلاس وجاهت قانونی ندارد؛ چون دستگاه‌ها در جریان تدوین گزارش ایران نبوده‌اند. این در حالی است که فرآیند تدوین گزارش ملی از آبان ۹۲ آغاز شد و از همه دستگاه‌ها خواستیم نمایندگان خود را بفرستند و تمام وزرا و رؤسای دستگاه‌ها، گزارش عملکرد خود را ارسال کنند. در این رابطه سه نشست برگزار شد و با هماهنگی وزارت‌ خارجه گزارش نهایی را به سازمان ملل ارسال کردیم. کسانی که الان اعتراض می‌کنند، در جریان تدوین گزارش بودند. ما گزارش را به صورت مولتی‌مدیا و روی فلش آماده کردیم. فراکسیون زنان مجلس و شورای فرهنگی اجتماعی زنان نیز خواستند گزارش را ببینند و البته ادعا کردند بارها درخواست دیدن گزارش را داشتند، اما این‌گونه نبوده است و حتی گزارشی به زبان فارسی آماده کردیم، اما تا هنگام سفر حتی یک نظر هم از این دو مرجع دریافت نکردیم؛ چون نمایندگان‌شان در تدوین گزارش حضور داشتند.

این گزارش براساس چهار بخش پرسشنامه سازمان ملل تهیه شده است نه سیدا

مولاوردی عنوان داشت: گفتند گزارش ملی ما براساس کنوانسیون منع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان (سیدا) آماده شده است؛ درحالی‌که این گزارش براساس چهار بخش پرسشنامه سازمان ملل تهیه شده است و این دو با هم فرق دارند. مصداق‌هایی از موارد ذکرشده در کنوانسیون رفع تبعیض را اشاره کردند و گفتند این کنوانسیون حق عبادت زنان را زیر سؤال برده است، اما یک مرور سطحی نشان می‌دهد که چنین چیزی نیست. به هر حال، گزارش ما ربطی به این کنوانسیون نداشته است. مسئله دیگری که مطرح شد این بود که اعضای هیئت دولت علی‌رغم مخالفت اسلام با برابری جنسیتی، در این پنل شرکت کردند، اما ما که عنوان پنل‌ها را تعیین نمی‌کنیم. همچنین این عنوان برای پنلی که نمایندگان مجلس در آن حضور یافتند، بود، اما کسی به حضور این نمایندگان در این پنل اعتراض نکرد. در مورد صلاحیت سازمان‌های مردم‌نهاد شرکت‌کننده در اجلاس نیز نهادهای نظارتی باید پاسخ‌گو باشند. گفته شد بر عملکرد آنها باید نظارت شود و هیئت دولتی باید در این خصوص پاسخ‌گو باشد، اما این حرف نشان می‌دهد که آنها اطلاعات کافی راجع به عملکرد سازمان‌های مردم‌نهاد ندارند. این سازمان‌ها ثبت‌نام کرده بودند و از آنها دعوت شده بود، ما هم ۵ جلسه توجیهی برگزار و آنها را با هیئت دولتی هماهنگ کردیم. ما تنها از چهار نفر از اعضای این سازمان‌ها حمایت کردیم و به سازمان آنها کمک‌هزینه دادیم. آنها هم همراهی خوبی با هیئت دولتی داشتند.

شورای عالی امنیت ملی و تصمیم‌گیری درخصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها

به گزارش مهرخانه، در ادامه این نشست، خبرنگاران سؤالات خود را از مولاوردی پرسیدند. مولاوردی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تصمیم شورای عالی امنیت ملی در خصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: کمیته‌ای در وزارت ورزش و جوانان تشکیل و این مسئله در آن‌جا مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهادات آن به شورای عالی امنیت ملی داده شد و قرار است در آنجا تصمیم‌گیری شود.

در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری یک همایش بین‌المللی با نام خانواده در ادیان ابراهیمی هستیم

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص حضور در واتیکان و دیدار با پاپ، بیان داشت: یکی از اهداف ما پرداختن به چالش‌های مشترک میان مسیحیت کاتولیک و اسلام شیعی در خصوص خانواده و تأکید بر هماهنگی و اتخاذ مواضع واحد در اجلاس‌های بین‌المللی بود. در همین زمینه، در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری یک همایش بین‌المللی با نام خانواده در ادیان ابراهیمی هستیم و سعی داریم مشترکات ادیان درباره چالش‌های خانواده، ازدواج، فرزندآوری و … را به بحث بگذاریم و به موضعی واحد در اجلاس‌های بین‌المللی دست یابیم. با هماهنگی با دبیرخانه سازمان کنفرانس اسلامی نیز تلاش داریم در این زمینه با کشورهای اسلامی فعالیت کنیم. به خصوص در شرایطی که جریان‌های افراطی ضدزن با سوءاستفاده از دین، اقدامات خود را انجام می‌دهند. تشکیل مرکز مطالعات خانواده در اسلام نیز در دولت قبلی مطرح شد که گفتیم حاضریم برای تشکیل آن برنامه‌ریزی کنیم.

برنامه‌های معاونت زنان برای افزایش سهم مدیریتی زنان

وی در رابطه با برنامه‌های معاونت زنان برای افزایش سهم مدیریتی زنان گفت: در برنامه‌های انتخاباتی رییس‌جمهور محترم به بحث ارتقای جایگاه مدیریتی زنان و حضور برابر زنان اشاره شد. ایشان چندبار هم از ما برای حضور زنان در بدنه دولت، برنامه خواستند. ما پیشنهادات خود را در قالب برنامه سه ساله اصلاح نظام اداری مطرح کردیم و منتظر بررسی‌های نهایی هستیم.

 هنوز هیچ کشوری نتوانسته است به طور کامل برابری جنسیتی را محقق کند

مولاوردی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که وضعیت کدام‌یک از کشورها در حوزه زنان بهتر و بدتر است، اظهار داشت: هنوز هیچ کشوری نتوانسته است به طور کامل برابری جنسیتی را محقق کند، اما پیشرفت‌هایی صورت‌گرفته است که به شرایط هر کشور بستگی دارد و باید مسیری طولانی برای رسیدن به اهداف مورد نظر در حوزه زنان طی شود.

درخواست مکتوب معاونت زنان از رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در رابطه با ارتقای مشارکت سیاسی زنان اظهار داشت: ما باید برای افزایش تدریجی تعداد زنان در مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا برنامه‌ریزی کنیم. طی مکاتباتی که با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتیم، از ایشان خواستیم در تدوین سیاست‌های کلی انتخابات، تدابیر لازم برای افزایش تعداد زنان اتخاذ شود که اگر این مسئله تصویب شود، باید برای جزییات آن برنامه‌ریزی کنیم. این سیاست‌ها کلی است و اگر کلیات آن تصویب شود، باید بعداً به برنامه‌های آن بپردازیم، اما صراحتاً سهمیه‌بندی جنسیتی را نخواستیم و هدف ما نیز سهم‌خواهی نیست، بلکه به دنبال تبعیض مثبت هستیم. این سازوکارها موقتی هستند. یکی از مصادیق عدالت جنسیتی همین است و باید در عمل شاخص‌هایی تعریف و آنها را به عنوان الگو به دنیا ارائه دهیم. نقش احزاب نیز در افزایش حضور زنان مهم است؛ آنها باید در لیست‌هایشان تعداد بیشتری از زنان را قرار دهند و نحوه چینش نیز به‌گونه‌ای باشد که زنان در صدر لیست‌ها قرار گیرند.

آخرین وضعیت سند تأمین امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی

وی در خصوص تدوین سند تأمین امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی بیان داشت: تدوین این سند در وزارت کشور در حال پیگیری است. قرار بود این سند در طول برنامه پنجم تدوین و اجرایی شود، اما در اواخر دولت دهم پیش‌نویس آن تهیه شد که در دولت یازدهم این پیش‌نویس مورد توجه قرار نگرفت و تدوین آن در دستور کار وزارت کشور قرار گرفت. الان پیش‌نویس این سند تهیه شده است، اما هنوز آن را ندیده‌ام. معاونت زنان سند تأمین امنیت زنان در برابر خشونت را ارائه داد، اما به این نتیجه رسیدیم که این سند را با سند تأمین امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی ادغام کنیم. قرار است نظرات معاونت در تدوین سند تأمین امنیت زنان و کودکان لحاظ شود و لایحه جامعی به هیئت دولت ارائه دهیم.

اسیدپاشی‌های اصفهان

مولاوردی در رابطه با اسیدپاشی‌های اصفهان نیز گفت: تأکید ریاست محترم جمهوری بر پیگیری سریع و قاطع موضوع بود. وزارت کشور و نیروی انتظامی متولی این مسئله هستند و ما هم در جریان پیگیری‌های این دستگاه‌ها قرار می‌گیریم، اما هنوز عاملین این اتفاق شناسایی نشده‌اند. با دو نفر از قربانیان این اتفاق دیدار داشتیم و پیگیر وضعیت درمان آنها هستیم.

زنان زندانی

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده درباره بازدید خود از زندان‌های زنان گفت: معمولاً در سفرهای استانی فرصت ما کم است و نمی‌توانیم از زندان‌ها بازدید داشته باشیم، اما در اصفهان از زندان زنان بازدید کردیم. در آن‌جا با کمک خیرین یک مهدکودک با تجهیزات کامل افتتاح شد. از روند حرفه‌آموزی و ایجاد اشتغال برای زنان نیز بازدید داشتیم. یکی از مشکلات این زنان پس از آزادی، اشتغال و دیگری پیداکردن سرپناه است؛ زیرا اغلب از سوی خانواده طرد شده‌اند. در حال پیگری برای این موضوع هستیم. در بهمن ماه نیز بازدیدی از ندامت‌گاه زنان شهرری داشتیم؛ زیرا بیانیه‌ای منتشر و ابراز نگرانی شده بود که قرار است زندانیان سیاسی زن زندان اوین به زندان قرچک منتقل شوند. به همین دلیل در هیئت دولت پیشنهاد دادیم که با همراهی معاون حقوقی رییس‌جمهور بازدید داشته باشیم. در این زندان ۲۰ کودک به همراه مادرانشان زندگی می‌کردند که به‌زودی مهدکودکی برای آنها افتتاح می‌شود. دو زندانی امنیتی نیز در آن‌جا حضور داشتند که یکی به زندان اوین منتقل شده و دیگری سه ماه پایانی محکومیت خود را سپری می‌کند.

بانک جامع اطلاعات زنان سرپرست خانوار

مولاوردی در رابطه با بانک جامع اطلاعات زنان سرپرست خانوار گفت: پایلوت طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با مشارکت همه سازمان‌ها در شهرری در حال اجراست. ما برای اولین‌بار توانستیم این بانک را تشکیل دهیم و قرار است اقداماتی داشته باشیم تا اگر توانستیم به الگویی دست یابیم و آن را به صورت ملی اجرا کنیم.

بیمه زنان خانه‌دار/ لایحه قبل از انتخابات حتماً به مجلس می‌رسد

وی در خصوص بیمه زنان خانه‌دار بیان داشت: این لایحه به دستگاه‌ها داده شده و در نوبت رسیدگی در کمیسیون اجتماعی است. ما می‌خواستیم این لایحه را با مشارکت سازمان تأمین اجتماعی ارائه دهیم، اما با فشارهای فراکسیون زنان مجلس نظر معاونت را به صورت لایحه جداگانه ارائه دادیم. البته در نهایت سازمان تأمین اجتماعی باید برای اجرایی‌کردن این بیمه مجاب شود. نظر شورای نگهبان نیز این بود که بیمه زنان خانه‌دار تبدیل به یک قانون دائمی شود؛ لذا امسال در لایحه بودجه اقدامی نکردیم و همان ردیف اعتباری سال گذشته ابقا شد. هنوز برخی نمایندگان می‌گویند که این لایحه به مجلس نرسیده است. لایحه باید مسیر کمیسیون‌های دولت را طی کند، اما قبل از انتخابات حتماً به مجلس می‌رسد.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص گزارش‌هایی که از وضعیت وخیم زندان زنان قرچک شنیده می‌شود، بیان داشت: به ما گزارش داده بودند که ۲ هزار زن در این زندان در سوله نگهداری می‌شوند، اما در بازدید به ما گفته شد که ۹۷۰ زن در آن‌جا زندانی هستند. سوله‌ها به صورت بند بود و درخواست داشتند زمینی به آنها اختصاص داده شود تا زندانیان ۱۸ تا ۲۶ ساله را از سایر زندانیان جدا کنند. ما در این زمینه اقدامات لازم را انجام دادیم و درخواست تخصیص اعتبار کردیم. از نظر بهداشتی، درمانی و غذایی نیز وضعیت آنجا نیازمند توجه است. ما به ارتباطمان با این مرکز ادامه می‌دهیم تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.

ما مخالف سالم‌سازی محیط کار نیستیم، اما موافق نیستیم که انگشت اتهام به سمت زنان نشانه برود

در ادامه یکی از خبرنگاران از مولاوردی در خصوص بخش‌نامه استانداری البرز برای تفکیک جنسیتی پرسید و گفت آیا این اقدام استانداری که ذیل وزارت کشور است، با سند تأمین امنیت زنان و کودکان که توسط وزارت کشور آماده می‌شود، تناقض ندارد؟ مولاوردی در پاسخ گفت: من این خبر را نشنیدم. تدوین سند با وزارت کشور است؛ زیرا شورای اجتماعی کشور در این وزارت‌خانه است و همه آسیب‌های اجتماعی در این مرکز بررسی می‌شود. من باید موضوع را بررسی کنم؛ زیرا در مورد آن اطلاعات دقیقی ندارم، اما بارها توسط رییس‌جمهور مطرح شده است که ما مخالف سالم‌سازی محیط کار نیستیم، اما موافق نیستیم که انگشت اتهام به سمت زنان نشانه برود.

وی در خاتمه گفت: یکی از انتقاداتی که به ما وارد می‌کنند این است که فعالیت‌های بین‌المللی ما زیاد است. این مسئله هم به دلیل شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی است که در این مدت برگزار شده است. ما برای پیگیری حقوق زنان و رفع تبعیض علیه آنها مکاتباتی با رییس‌جمهور و وزرا و رؤسای دستگاه‌ها داشتیم و برنامه‌های ما به‌تدریج به نتیجه مطلوب می‌رسد. یکی از مسایلی که در اجلاس به آن پرداخته شد، بحث زنان شاغل و توازن بین کار و زندگی آنها بود که همه هیئت‌ها به این مسئله توجه داشتند.Leave a reply

Your email address will not be published.